Dostupni linkovi

Znaju li policajci gdje je Gotovina?


Dobre namjere, ali slabi rezultati, ocjena je koja je jučer iz Bruxellesa otišla prema službenom Zagrebu. Ministri vanjskih poslova zemalja Evropske unije još jednom su ocijenili kako nema bitnih pomaka u provedbi Akcijskog plana hrvatske Vlade za slučaj haškog bjegunca Ante
Gotovine. Pregovori će početi kada se potvrdi puna hrvatska suradnja sa Hagom, a sljedeća prilika za razgovor o početku pregovora sa Hrvatskom biti će rujan, poručeno je iz Bruxellesa.

Službenih reakcija na ovaj novi hladni tuš iz Bruxellesa nema. Premijer Sanader je u Sjedinjenim Državama, a sa njim je i glavni koordinator Akcijskog plana za slučaj Gotovina, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova Hidajet Bišćević. On vrlo vjerojatno ima zahtjevnu zadaću objasniti američkoj strani da Hrvatska u potrazi za haškim bjeguncem gotovinom daje sve od sebe, da rezultata još nema, ali da će ih kad-tad biti. Nažalost, dobre namjere nisu ono što se računa, kaže bivši ministar vanjskih poslova Tonino Picula za Radio Slobodna Evropa:

„Postavlja se osnovno pitanje je li Akcijski plan premijera Ive Sanadera mrtvorođenče ili je to naprosto plan koji u određenom vremenskom roku može dovesti do očito sada pomaka u stagnantnim odnosima, ne samo između Zagreba i Bruxellesa, nego i Zagreba i nekih metropola država članica Evropske unije? Za sad se to ne događa. Očito oni koji moraju donijeti pozitivnu ocjenu o našoj spremnosti da ispunimo međunarodne obveze, nisu impresionirani učincima, iako pozdravljaju namjeru.“

Najnoviji biser hrvatske Vlade u potrazi za haškim bjeguncem Gotovinom je anketiranje svih gotovo dvadeset tisuća hrvatskih policajaca s pitanjem – znaju li išta o Gotovini? Na anketnim listićima sa zaglavljem Ministarstva unutrašnjih poslova i oznakom „službena tajna - vrlo tajno“ je naslov: „Saznanja o skrivanju odbjeglog generala Ante Gotovine“, potom pitanje: „Ima li policajac korisnih saznanja o tome?“ i potom ponuđeni odgovori „da“ ili „ne“, od kojih jedan treba zaokružiti. Ako je odgovor „da“, slijedi naputak da policajac o svojim saznanjima o skrovištu generala Gotovine pismeno izvijesti nadređene.

Nije anketa, nego uobičajena korespondencija sa policijskim upravama, kaže za Radio Slobodna Evropa glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova Zlatko Mehun:

„Uobičajenim načinom rada ravnateljstva policije, predviđeno je da se policijskim upravama šalju dopisi u kojima se zahtjeva i potpuni angažman svih policijskih službenika u određenoj kriminalističkoj obradi, u ovom slučaju u potrazi za generalom Gotovinom. Tako su već krajem prošle i početkom ove godine iz ravnateljstva policije u policijske uprave poslani dopisi sličnog sadržaja. Ovom prilikom samo su aktualizirani i podsjetnici na to da svi policijski službenici doista, ukoliko imaju bilo kakvog saznanja ili bilo kakve indicije u svezi s generalom Gotovinom, postupaju po pravilima službe.“

Curenje ovog listića naljutilo je vrh ministarstva i najavljuju oštru istragu i kažnjavanje odgovornog za objavljivanje priče o anketi. Kako god bilo, Tonino Picula ne vjeruje da će MUP-ova akcija anketiranja doprinijeti hrvatskoj vjerodostojnosti:

„Ja vjerujem da svaki policajac koji je u službi u Ministarstvu unutarnjih poslova, već ima dovoljnu obvezu, po službenoj dužnosti, da saznanja do kojih bi eventualno došao, mora hitno proslijediti svom prvom pretpostavljenom, a ovaj, naravno, po liniji subordinacije, do ministra unutarnjih poslova. da li će nas ova anketa uspjeti približiti korak rješenju, doista nisam siguran. Ona možda, kao i još neki potezi, ima zadatak da uvjeri međunarodnu javnost da, eto, Hrvatska čini sve, pa čak i na ove polubizarne načine, kako bi doista priskrbila datum početka pregovora.“
XS
SM
MD
LG