Dostupni linkovi

Al-Kaida i dalje najveća teroristicka prijetnja SAD


Iran se nastavlja sluziti terorizmom kao instrumentom drzavne politike, posebno usmjerenim protiv Izraela, navodi se u upravo objavljenom izvjestaju State Departmenta. Vlasti u Teheranu pruzaju financijsku i logisticku potporu skupinama poput Hezbolaha, Hamasa, Islamskog dzihada i Brigada mucenika al-Akse, uvjezbavaju ih i naoruzavaju, kaze predstavnik americke vlade Philip Zelikow:

"Ponasanje Irana i Sirije potice posebnu zabrinutost zbog toga sto te zemlje imaju direktnu, otvorenu i vrlo istaknutu ulogu u sponzoriranju Hezbolaha i palestinskih teroristickih skupina i opstruiraju normalizaciju stanja u Iraku. Uz to Iran je i dalje nespreman izversti pred lice pravde neke od celnika al-Kaide koje je uhapsio jos 2003. godine", kaze Zelikow.

Iran nije nikada poricao da pruza moralnu i politicku podrsku skupinama poput Hezbolaha i Hamasa, ali vlasti u Teheranu tvrde da im ne pruzaju materijalnu pomoc. S druge strane, Iran optuzuje Sjedinjene Drzave da pomazu drzavni terorizam koji Izrael provodi nad Palestincima.

Uz Iran i Siriju, na popisu drzava koje Amerika smatra sponzorima medjunarodnog terorizma su Kuba, Sjeverna Koreja, Sudan i Libija. State Department navodi kako, unatoc "znacajnim mjerama" suradnje u borbi protiv medjunarodnog terorizma, Sudan i Libija i dalje ostaju na ovom popisu, s kojega je prvi put izostavljen Irak.

Opcenito, tokom 2004. godine unaprijedjena je medjunarodna suradnja u borbi protiv terorizma, no napadi poput onih u Madridu i Beslanu, upozoravaju da je nastavak te borbe vazan i neophodan, kaze Zelikow:

"Terorizam ostaje globalna prijetnja na koju nijedna zemlja nije imuna. Unatoc trenutnim promjenama i poboljsanju mjera zastite nacionalne sigurnosti, te nasih akcija protiv pobunjenickih i teroristickih skupina i sve bolje suradnje velikog broja zemalja, medjunarodni terorizam i dalje predstavlja znacajnu prijetnju Sjedinjenim Dzavama i njihovim saveznicima", izjavio je predstavnik State Departmenta, Phillip Zelikow.

U izvjestaju se takodjer navodi da je 2004 godine u svijetu izveden 651 teroristicki napad u kojima je poginulo ukupno 1,907 osoba. Godinu dana ranije, bilo ih je 208, a u njima je poginulo 625 osoba.

Visestruki porast broja teroristickih napada i zrtava u roku od godinu dana, dovodi se u vezu s americkom invazijom Iraka i akcijama pobunjenika u toj zemlji. Vlasti u Washingtonu nastoje izbjeci povezivanje porasta teroristickih akcija u svijetu s agresivnijom americkom vanjskom politikom i tvrde da su brojevi znatno veci zato sto je ovaj put koristena drugacija statisticka metoda.

Poredjenje brojeva iz 2003. s onima iz prosle godine nije dobro, kaze direktor americkog Nacionalnog antiteroristickog centra John Brennan:

"Ne radi se nuzno o znatno vecem broju teroristickih napada u 2004. godini. Sada se takvi napadi mnogo rigoroznije identificiraju i prijavljuju u svim dijelovima svijeta i otuda porast," kaze Brenan.

Izvjestaj State Departmenta takodjer upozorava kako Al-Kaida ostaje najveca teroristicka prijetnja Sjedinjenim Drzavama, bez obzira na hapsenja nekoliko vaznih celnika ove mreze i razbijanja nekih njenih ogranaka.
XS
SM
MD
LG