Dostupni linkovi

Međuetnički dijalog preduslov boljeg života


Premijer Kosova Bajram Kosumi ce, kao i njegov prethodnici, raditi na uspostavljanju unutrasnjeg medjuetnickog dijaloga. Takav dijalog treba da doprinese uspostavljanju boljih odnosa medju pripadnicima razlicitih zajednica i istovremeno unapredjenju zivota manjinskih zajednica, posebno srpske.

Daut Dauti, portparol vlade Kosova, kaze kako je premijer Kosumi do sada vise puta razgovarao sa predstavnicima manjina i svaki takav susret bio je konstruktivan:

“Predvidjene su posete premijera mnogim mestima ali za sada nema detalja. U medjuvremenu on nastavlja da prima delegacije srpske i drugih zajednica, sa kojima razgovara o razlicitim pitanjima. Takvi razgovori su vodjeni bez problema i bez nekih vecih nesporazuma”, kaze Dauti.

Predstavnici kosovskih Srba ocenjuju kako je dijalog izmedju Srba i Albanaca na Kosovu od sustinske vaznosti za poboljsanje zivotnih uslova manjina.

Randjel Nojkic, jedan od celnika “Srpske liste za Kosovo i Metohiju”, kaze za nas radio da je medjuetnicki dijalog neophodan a posebno u aktuelnom procesu ispunjenja standarda, koji treba da omoguce izgradnju demokratskog drustva:

“U ovom trenutku kada se ocenjuju standardi medjuetnicki dijalog je veoma potreban iz prostog razloga zato sto su nam pogledi i cinjenice razliciti i mi te poglede i cinjenice moramo da suprotstavimo mozemo da ih postavimo jedni naspram drugih i da vidimo sta je zaista stvarnost i sta je zaista realnost. Taj medjuetnicki dijalog ja mislim da je on vec poceo. Dijalog se ogleda u tome da su vec pocele da se prikazuju emisije u kojima ucestvuju i Srbi i Albanci i druge nealbanske zajednice”.

Prema recima Nojkica, vodjenje dijaloga izmedju razlicitih zajednica doprinece da se na terenu stvori povoljna klima za povratak raseljenih lica. Nojkic istice kako je probleme, od koji je najveci bezbednost, moguce resiti direktnim razgovorima izmedju povratnika i vecinskog albanskog stanovnistva:

“Treba uspostaviti dijalog izmedju onih koji su se vratili i onih koji su tu na tim prostorima, izmedju Srba i Albanaca, izmedju Albanaca i ostalih nealbanskih zajednica koje treba da se vrate, kao i onih koji su potencijalni povratnici sa onima koji su vec tu. Da vidimo kakve su garancije, prvo po pitanju bezbednosti drugo po pitanju vracanja njihove imovine, trece po pitanju obnove te imovine, cetvrto kakva je njihova socijalna sigurnost. Prema tome ima mnogo pitanja o kojima bi moglo da se razgovara, ali bitno je da slika ne sme biti iskrivljena ona mora biti onakva kakva jeste, jer samo na osnovu takve slike mi mozemo da nadjemo resenje”.

Uspostavljanje medjuetnickog dijaloga na Kosovu je inicirao bivsi premijer Bajram Redzepi nakon martovskog nasilja prosle godine. Tada je ocenjeno da je velika paznja posvecena razgovorima celnika Pristine i Beograda, a zapostavljen je dijalog medju kosovskim zajednicama i njihovim liderima.
XS
SM
MD
LG