Dostupni linkovi

Aktivnija borba protiv seksualnih zloupotreba od strane mirovnih snaga


Pre nekoliko godina organizacije za zastitu ljudskih prava su upozorile na alarmantnu korelaciju izmedju seksualne zloupotreba civila i prisustva velikih medjunarodnih mirovnih kontingenata. Kao odgovor na to, americko Ministarstvo odbrane, Odeljenje za mirovne misije Ujedinjenih nacija i NATO prosle godine su odlucili da proglase politiku "nulte tolerancije" takvih pojava. Poceli su obuku pripadnika mirovnih snaga o trafikingu ljudi i seksualnoj zloupotrebi i poostrili mere protiv tih zlocina u zonama prisustva svojih jedinica.

Nedavni izvestaj americkog Centra za strateske i medjunarodne studije ispitivao je slucaj Balkana, gde su hiljade zena bile zrtve ilegalne trgovine. Autor izvestaja Sarah Mendelson kaze za Radio Slobodna Evropa da je rec kako o nedostatku svesti o ovom problemu, tako i o nedostatku organizacionih znanja o tome kako ih resavati.

"Ono sto izvestaj pokazuje jeste organizaciona disfunkcionalnost u odgovoru na te pojave unutar americkog Ministarstva odbrane, NATO-a i Ujedinjenih nacija. Oni ne razumeju ono sto vide - imaju pogresne predstave o tome ko su te osobe, kako su stigle tu gde su, da li tu zele ili ne zele da budu. Sve je vodilo u neaktivnost".

Mendelson kaze da su pomenute organizacije postale aktivnije u odnosu prema ovim patoloskim fenomenima, ali da ulazu veoma malo sredstava u borbi protiv njih.

Sto se tice americke vojske, ona je dosla do nalaza da je kontrola osoba koje za nju rade pod ugovorom bila neadekvatna. Mendelson istice da je veoma povrsna bila istraga koju su obavili vojni inspektori 2003. godine, povodom izvestaja da su sluzbenici kompanije koja je u Bosni radila pod ugovorom za Ministarstvo odbrane eksploatisali zene – zrtve trafikinga.

Mendelson takodje kritikuje i NATO savez zbog neadekvatne akcije vodjstva Alijanse na Kosovu nakon dokaza da su vojnici ruskog kontingenta ucestvovali u trafikingu zena i vodili bordel. Nato je, kaze Mendelson, odlucio da ignorise zlostavljanja zena i devojaka zato sto su odnosi sa Rusijom bili suvise vazni da bi se ovom epizodom ugrozili.

Ona naglasava da se vecina vojnika mirovnih misija odgovorno ponasa, ali da propustanje da se reaguje na probleme kao sto je trafinking moze naneti veliku stetu tim misijama.

"Cinjenica je da se taj problem dugo umanjivao ili da se jednostavno okretala glava na drugu stranu. Ako dugo okrecete glavu od njega, ako kupujete seks od zena koja su zrtve ilegalne trgovine, vi zapravo podsticete organizovani kriminal", kaze Sarah Mendelson iz Centra za strateske i medjunarodne studije.

Ovaj problem privukao je paznju i americkog kongresa. Poslanik Chris Smith cak planira da sledeceg meseca predlozi zakon koji ce sadrzavati sankcije protiv americkih vojnika mirovnih snaga u slucaju seksualne eksploatacije.
XS
SM
MD
LG