Dostupni linkovi

Razjasniti ulogu Beograda


Tokom ovonedeljnog sastanka Kontakt grupe plus, diplomatski predstavnici SAD, Velike Britanije, Nemacke, Francuske i Italije, pokusace da priblize stavove kosovskih Albanaca i Srba o nacinima za decentralizaciju vlasti na Kosovu.

Hisni Bajrami, jedan od autora Okvirnog dokumenta vlade Kosova i UNMIKa za reformu lokalne uprave, kaze kako se vlada zalaze da se u okviru reforme lokalne uprave sprovede i decentralizacija. Bajrami naglasava da kosovske institucije rade na pripremi zakona o lokalnoj samoupravi, te da je zajednicka Radna grupa vlade, UNMIKa, Saveta Evrope i OEBSa, usvojila osnovni dokument za reformu lokalne uprave i dokument za pilot-projekte:

“Na osnovu Okvirnog dokumenta nema pilot-projekata na etnickoj osnovi, vec ce se ici i sa mesovitim o sa monoetnickim opstinama, ali nikako na etnickoj osnovi”, kaze Bajrami, isticuci da ce se pilot-projektima testirati primena dodatnih ovlascenja koje ce dobiti opstine.

S druge strane Oliver Ivanovic, sef “Srpske liste za Kosovo i Metohiju”, kaze da decentralizacija ima posebno znacenje za srpsku zajednicu koja se suocava sa brojnim problemima:

“Znaci da ce Gracanica biti opstina kao i Partes, da ce imati mnogo veca ovlascenja nego sto sadasnje opstine imaju, da ce imati odredjenu samostalnost u svom delovanju i da ce institucije biti po meri obicnog gradjanina. Znaci da ce gradjani moci da dodju u skupstinu opstine da dobiju sve sto im treba, da bi obavili neki svoj zivotno vazan problem”.

Predstavnici medjunarodne zajednice, Albanaca i Srba ce tokom razmatranja procesa decentralizacije morati da utvrde i ulogu Beograda u tom procesu. I dok kosovski Srbi traze aktivnu ulogu Beograda i primenu plana vlade Srbije za decentralizaciju, postavljajuci to kao uslov za ucesce u institucijama, stav medjunarodne zajednice i kosovske vlade jeste da se ucesce zvanicnog Beograda u decentralizaciji moze svesti samo na ulogu savetnika kosovskih Srba.

Hisni Bajrami kaze kako je radna grupa vise puta isticala da se razni predlozi mogu prihvatiti, pa i oni iz Beograda. On medjutim dodaje da Plan vlade Srbije ne nudi resenja za reformu lokalne uprave:

“Plan vlade Srbije je projekat ciji je cilj enklavizacija i regionalizacija, a mozda na kraju i podela Kosova”, kaze Bajrami.

Prema recima Olivera Ivanovica uloga Beograda se ne moze svesti na ulogu savetnika, vec se mora naci resenje izmedju onoga sto Beograd trazi, a to je puna aktivnost, i onoga sto su predstavnici UNMIKa spremni da daju:

“Mora se naci resenje izmedju zahteva zvanicnog Beograda za aktivno i puno ucesce i onoga sto u ovom trenutku nude UNMIK i privremene institucije, a to je mesto savetnika ili puno ucesce, resenje koje bi dalo priliku srpskim predstavniicima “Srpske liste” da aktivnije ucestvuju i tako daju doprinos i pomognu da konacno resenje decentralizacije bude po ukusu i interesu svih koji tamo zive, a posebno u interesu srpske zajednice koja ima ozbiljne probleme”.

Kosovski zvanicnici su vise puta isticali da je decentralizacija na etnickim osnovama neprihvatljiva, a predstavnici zapadnih zemalja su nedavno ponovili da ucesce zvanicnog Beograda u decentralizaciji ostaje u zadatom okviru, kao savetnik Srba na Kosovu, a da plan Pristine ostaje baza za reformisanje lokalne vlasti na Kosovu. Dodaje se da treba uciniti vise kako bi se politicki predstavnici kosovskih Srba ukljucili u zajednicku radnu grupu za decentralizaciju.
XS
SM
MD
LG