Dostupni linkovi

Status zapečaćen krvavim ratom, voljom građana i evropskom perspektivom


Predsednik Demokratske partije Kosova Hašim Taci (Hashim Thaçi) u intervjuu za naš radio kaže kako veruje da će medjunarodna zajednica pozitivno oceniti napore Kosova u ispunjenju standarda, kako bi sredinom 2005. godine počeli razgovori o konačnom statusu.

Rrahman PAQARIZI (Priredila: Anamari REPIĆ)

Predsednik Demokratske partije Kosova Hasim Taci izjavio je kako veruje da ce medjunarodna zajednica pozitivno oceniti napore Kosova u ispunjenju standarda, kako bi sredinom 2005. godine poceli razgovori o konacnom statusu. Lider najvece opozicione partije kosovskih Albanaca kaze da je resenje problema manjina od kljucne vaznosti za definsanje politickog statusa, ali i istice da ce zadnju rec o statusu imati narod Kosova.

“Sredina naredne godine bice period pocetka razgovora o konacnom statusu Kosova”, izjavio je za Radio Slobodna Evropa Hasim Taci, predsednik Demokratske partije Kosova. Lider najvece opozicione partije kosovskih Albanaca izrazio je uverenje da ce medjunarodna zajednica pozitivno oceniti napore Kosova u pravcu ispunjenja standarda:

“Ja sam ubedjen da ce medjunarodna zajednica pozitivno oceniti napore Kosovara za sprovodjenje standarda koji su neophodni za izgradnju i funkcionisanje institucija u modernom drustvu. Verujem da ce se takodje stvoriti neophodni uslovi, kako bi medjunarodna zajednica procenila da sredinom naredne godine ili tokom jeseni, moze poceti resavanje politickog statusa”, kaze Taci.

Taci ocenjuje da ce aktuelna vlada biti prepreka u procesu razgovora o konacnom statusu, dok ce opozicija imati konstruktivnu ulogu:

“Aktuelna vlada je slabost u procesu razgovora o statusu, i na celu sa ovakvom strukturom to je korak nazad. To je vlada izolacije, bez perspektive za Kosovo i gradjane. Ali pozitivan signal u svemu tome je konstruktivna i dinamicna opozicija, i njena tesna saradnja sa medjunarodnom zajednicom”, kaze Taci.

Prema njegovoj oceni samo zajednickim delovanjem svih politickih cinilaca na Kosovu, bice moguce realizovati volju naroda za nezavisnom drzavom.

Lider opozicione Demokratske partije se zalaze za dijalog sa svim susedima Kosova, pa tako i sa Beogradom. Taci kaze da svi koji ucestvuju u razgovorima sa vlastima u Srbiji o tehnickim pitanjima, treba da budu odgovorni pred vladom i parlamentom, a posebno kada se govori o decentralizaciji:

“O decentralizaciji je potrebno razgovarati u parlamentu, jer to pitanje nije obuhvaceno programom vlade ili samo usput. Radi se o veoma osetljivoj temi i zato nam je potrebna javna debata. Neophodno je usvojiti zakon o decentralizaciji, nakon cega se moze otvoriti perspektiva za reformu lokalne vlasti, koja treba da uzme u obzir interese svih gradjana a ne samo jedne etnicke zajednice”, kaze Hasim Taci.

On kritikuje vladu Kosova da je usvojila program koji ne vodi integraciji:

“Program vlade Kosova nije program izgradnje nezavisne i suverene drzave Kosova, to nije program ekonomskog razvoja, integracije Kosova u evro-atlantske structure. Program je suvoparan i dobro preveden”, kaze Taci.

On istice kako je pravedno resenje problema manjinskih zajednica, kljuc za politicki status ali i za demokratizaciju Kosova.

Lider Demokratske partije ocenjuje pogresnim stav aktuelne vlade da o statusu Kosova razgovara sa Beogradom:

“Demokratska partija je odlucna da nema dijaloga sa Beogradom o politickom statusu Kosova. O tome ce odluciti narod Kosova. Status je zapecacen krvavim ratom Oslobodilacke vojske Kosova, voljom gradjana i evropskom perspektivom”, kaze Taci.

Podsecajuci da je upravo medjunarodna zajednica imala odlucujuci ulogu u oslobodjenju Kosova, zatim tranziciji i demokratizaciji, Taci je izrazio uverenje da ce Kontakt grupa imati vodecu ulogu u pozitivnoj proceni standarda i otvaranju perspektive ka resenju politickog statusa.
XS
SM
MD
LG