Dostupni linkovi

Powell nije dobio nijednu važnu diplomatsku bitku


Objavljujuci jucer ostavku, Colin Powell je potvrdio kako ce i dalje obavljati duznosti drzavnog tajnika sve dok predsjednik Bush ne imenuje i Senat ne potvrdi novog ministra vanjskih poslova. To ce po svemu sudeci biti dosadasnja predsjednikova savjetnica za nacionalnu sigurnost Condoleezza Rice. Powell je jucer pred novinarima najavio kako ce preostalo vrijeme na celu State Departmenta nastaviti ozbiljno obavljati sve duznosti.

"Uvjeravam vas da cu vrijedno raditi do samoga kraja. Zahvaljujem se predsjedniku Bushu i americkom narodu sto su mi pruzili priliku da jos jednom sluzim naciji", izjavio je drzavni tajnik u ostavci, na pocetku dana tokom kojega se sreo s izraelskim ministrom vanjskih poslova Silvanom Shalomom i odrzao predavanje ambasadorima akreditiranim u Washingtonu. Za sljedecu sedmicu planirana su njegova putovanja u Cile, te potom u Egipat.

Colin Powell se uglavnom smatrao kao umjerena politicka figura u kabinetu predsjednika Busha u kojem su dominirali konzervativci, poput potpredsjednika Dicka Cheneya, savjetnice za nacionalnu sigurnost Condoleezze Rice, te ministara obrane i pravosudja Donalda Rumsfelda i Johna Ashcrofta.

U Washingtonu nije tajna da proteklih mjeseci Powell nije potpuno podrzavao odnos administracije prema ratu u Iraku, na koji su presudno utjecali Cheney i Rumsfeld, te da je bio frustriran nevoljkoscu Bijele kuce da se vise angazira u izraelsko-palestinskom mirovnom procesu.

Powellov istup pred Vijecem sigurnosti Ujedinjenih naroda neposredno pred invaziju na Irak, kada je tvrdio da ta zemlja posjeduje oruzje za masovno unistenje i predstavlja direktnu prijetnju svjetskom miru, diskreditirao ga je u ocima kolega iz drugih zemalja jer se tvrdnja pokazala neistinitom.

Analiticari procjenjuju da ce se Powellov odlazak iz administracije ipak osjetiti jer ce, unatoc poljuljanom ugledu, iz kabineta otici vazan glas razuma, sto ce uznemiriti americke saveznike koji strahuju od ideoloski osnazene politike administracije u novom mandatu.

"Gubimo vjeru da je u srcu administracije predsjednika Busha sada preostala barem jos jedna osoba medjunarodnog kalibra koja smatra da je bitno uvazavati i interese nasih saveznika u Evropi, na Bliskom istoku i u Aziji, kaze za nas program Thomas Carothers, direktor Programa za demokraciju i vladavinu prava u Carnegie fondaciji za medjunarodni mir.

"S druge strane, u svijetu je vladalo uvjerenje da Powell nema nikakvog utjecaja na predsjednika Busha. Zato su mnogi smatrali da je mozda i vrijeme da ode iz administracije. Kad se pogleda sto je ucinjeno u Iraku i u bliskoistocnom mirovnom procesu, moze se s pravom reci da Powell nije dobio nijednu vaznu diplomatsku bitku, kaze Thomas Carothers.

Predsjednik Bush nema nedoumica oko nasljednika Colina Powella. Nakon formalnog imenovanja danas poslijepodne, dosadasnju savjetnicu za nacionalnu sigurnost Condoleezzeu Rice, prije preuzimanja resora vanjskih poslova, ocekuje potvrda Senata. S obzirom dominaciju republikanaca u tom domu, te akademsku i politicku karijeru Condoleezze Rice, njezin ce izbor vjerojatno biti samo nuzna formalnost.
XS
SM
MD
LG