Dostupni linkovi

Da li će Srbi prihvatiti mandate?


Gradjanska lista Srbija ce, prema nosiocu liste, prihvatiti mandate koji joj pripadaju prema Ustavnom okviru.

Pravo je politickih entiteta koji su ucestvovali na izborima da private ili ne mandate koji im pripadaju, smatraju u Skupstini Kosova.

Srpska lista za Kosovo i Metohiju jos nije odlucila hoce li prihvatiti mesta koja joj ucescem na izborima pripadaju prema Ustavnom okviru.
Sledecih dana bi, kako je za nas program kaze Dragisa Krstovic, jedan od kandidata za poslanika na ovoj listi, trebalo da se obave razgovor sa predsednikom Srbije Borisom Tadicem, kako bi se nakon toga donela konacna odluka:

“Mogu reci svoj stav. Dakle kada sam ja u pitanju, ja sam govotovo odlucio da ne ucestvujem, iz prostog razloga sto je kod ovakvog stanja stvari veoma tesko ici u Skupstinu i predstvljati nekoga od koga nisi dobio mandate.
Mi cemo u narednim danima imati susret sa predsednikom Republike Srbije gospodinom Tadicem, koji nas je pozvao da izadjemo na izbore i po cijem smo pozivu to i ucinili, i po svom uverenju naravno, da je to bolje resenje za srpsku zajednicu i sa njim cemo se dogovoriti oko toga. Mislim da ce predsednik Tadic imati razumevanja za ovakav stav kakav sam ja izneo.”

Nosilac liste Gradjanske inicijative Srbija Slavisa Petkovic za nas program kaze kako ce prihvatiti mandate koji ima pripadaju po Ustavnom okviru:

“Prihvaticemo te mandate i prihvaticemo da pocnemo rad u Skupstini Kosova. Neko mora da stiti srpske interese u Skupstini Kosova i to je jedan od razloga zbog cega smo isli na izbore, upravo to da bi bili prisutni u Skupstini Kosova”.

Smatrate li da je mozda ogranicavajuci faktor za vas i za ovu drugu listu cinjenica da je tako mali broj kosovskih Srba izasao na izbore?

“Ne. Naizgled je tako, ali pozadina je sasvim druga. Mali broj Srba je izasao na izbore zato sto im se pretilo svim brutalnim sredstvima, primenjivala se i najbrutraknija sredstva koja je samo Hitler upotrebljavao u Nameckoj nakon dolaska na vlast, sto znaci ljudima se cak i fizicki pretilo, cak i fizickom likvidacijom, pretilo im se da ce biti isterani sa posla, da nece dobijati platu, jednostavno ljudi su bili zaplaseni i nisu smeli da izadju na izbore. Prema tome, ovaj broj Srba apsolutno ne odrazava volju gradjana, Srba sa Kosova i Metohije, tako da ja znam tu pozadinu i dotice tako mali broj koji je izasao”.

Pravo je politickog subjekata sta ce uciniti sa mandatom koji mu pripada smatra Ramush Tahiri, politicki savetnik predsednika Skupstine Kosova:

“On ih moze koristiti, moze ih koristiti delimicno ili privremeno, to on moze koristiti i za politicke pritiske. Skupstina ce se konstituisati i ima, uslovno, dovoljni broj poslanika da bi ostvarivala mandat, dok deset rezervisanih mesta za srpsku zajednicu ostaju neispunjena ako oni tako odluce.
Treba istaci da parlament Kosova nije konstituisan na entickoj vec demokratskoj osnovi i Skupstina ne donosi nijednu odluka na osnovu etnickog koncenzusa”, kaze Tahiri.

Tako mali broj Srba koji su glasali pored ostalog govori i o nemogucnosti identifikacije ove nacionalne grupacije na nivou Kosova, smatra profesor Fakulteta politickih nauka u Pristini Bernard Zeneli.

“Mislim da je sada trenutak kada medjunarodni i domaci politicki predstavnici u saradnji sa Beogradom treba da sednu i razgovaraju o karakteru koji ce saradnja sa ovom entickom grupom imati, jer za sada oni nemaju utvrdjen politicki pravac, ne znaju da li da se opredele i navijaju za Beograd ili Pristinu. I ako se opredele za Beograd, oni ne znaju koga treba da slusaju, kaze prof. Zeneli.
XS
SM
MD
LG