Dostupni linkovi

Osam žrtava u “Zelenoj zoni”


Najmanje osam ljudi je poginulo a cetvoro ranjeno kada su dve granate potresle jako obezbedjenu "Zelenu zonu" u Bagdadu, saopstio je predstavnik
americke vojske James Hutton. Zasad se ne zna sta je prouzrokovalo dve uzastopne eksplozije u zoni u kojoj su smestene kljucne kancelarije americke i iracke vlade u Bagdadu.

Istovremeno je americka avijacija bombardovala ciljeve u Falludzi. Petoro ubijenih i 16 ranjenih, prema bolnickim izvorima.

Nesto ranije, iracki premijer Iyad Allawi upozorio je stanovnike Faludze da ce se suociti s vojnom akcijom, ukoliko vlastima ne predaju strance koji se u tom gradu bore pod komandom Abu Musaba al-Zarqawija, i Zarqawija samog.

"Nadam se da ce stanovnici Fallujahe odgovoriti na nas zahtev. Ako to ne ucine, moracemo da upotrebimo silu", rekao je Allawi.

Iracki i americki zvanicnici smatraju da je jordanski terorista al—Zarqawi povezan sa Al Qaidom. Smatra se da je koordinator mnogih eksplozija automobila-bombi koje se svakodnevno dogadjaju u centralnom Iraku Njegova grupa pocinila je i mnoga pogubljenja odrubljivanjem glava stranim taocima.

Allawijevo upozorenje i pozov stizu u usto vreme kada americke snage gotovo dnevno bombarduju objekte u Fallujahu koja smatraju utocistem al-Zarqavijeve grupe. Prelazni iracki premijer nije medjutim, dao gradjanima Falluhjaha nikakav rok za ispunjenja njegovog zahteva.

Velika americka vojna operacija izbacivanja pobunjenika koja je pocela u aprilu rezultirala je stotinama zrtava pre nego sto je doslo do potpisivanja varljivog primirja. Prema odredbama sporazuma, bezbednost u gradu preuzimaju "Brigade Fallujahe", snage predvodjene bivsim oficirima demobilisane armije Saddama Husseina. Medjutim, americki i iracki oficiri, kao i mnogi novinari koji su posetili grad, svedoce da je kontrola nad Fallujahom u rukama bandi pobunjenika. U sastavu tih grupa su islamski ekstremisti, lojalisti bivseg rezima i stranci predvodjeni al-Zarqawijem. Brigade Fallujaha kontrolisu samo prilaze gradu.

U medjuvremenu su poceli pregovori izmedju lidera Fallujaha i iracke vlade. Glavni predstavnik grada u tim pregovorima, sunitski verski vodja Khaled al-Jumaili, rekao je Reutersu da su se obe strane saglasile sa onim sto sadrzi formula resenja situacije u Fallujahu.

"Delegacija Fallujahe se saglasila sa irackom vladom da pregovori treba da se vode sa irackom vladom, da ce sve vojne operacije na grad biti zaustavjene. I trece, blizu smo dogovora o tome da u grad treba da udje Nacionalna garda, bez ikakvog mesanja Amerikanaca ili bilo kog drugog iz koalicije – dakle, da u gradu treba da budu samo nacionalna armija i Nacionalna garda iracke vlade", rekao je al-Jumaili.

Ostaje, medjutim, nejasno, kako ce Washington reagovati na ovakvo resenje, s obzirom na to da su americki zvanicnii vise puta ponavljali stav da multinacionalne snage imaju neograniceno kretanje na celoj teritoriji Iraka.

Istovremeno se u Tokiju odrzava donatorska konferencija za Irak. Donatori isticu da je stanje neprekidne pobune najveca prepreka rekonstrukciji zemlje. Iracki ministar Mehdi al-Hefedh je, uprkos tome, apelovao na donatore da ostvare svoja obecanja.

"Ono sto smo videli do sada nije ispunilo nasa ocekivanja ", rekao je al-Hefedh.
XS
SM
MD
LG