Dostupni linkovi

U Evropi raste islamofobija


Otvarajuci konferenciju u glavnom gradu Belgije, bugarski sef diplomatije Solomon Pasi u ulozi predsjedavajuceg je ocijenio da su muslimani i Islam danas kljucni izazov OSCE-u:

“Shvatamo da islamski svijet sada ocekuje da se OSCE suprotstavi negativnim trendovima, odnosno napadima na muslimane i Arape i sprijeci raspirivanje mrznje protiv islama. Sustinski cilj ove konferencije jeste da potvrdi nas odlucan odgovor protiv svih oblika netolerancije, rasizma, diskriminacije na prostorima koje obuhvata Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju. Uvjeren sam da smo u dnevni red uvrstili legitimne bojazni svih muslimana u zemljama clanicama OSCE-a.”

Tragicno je sto je jacanje teroristickih napada posljednjih godina doprinijelo da pomenuta pitanja budu razmotrena po hitnoj proceduri kaze bugarski sef diplomatije. Obracajuci se zrtvama teroristickih napada on naglasva :

“Sokantni snimci sa Balija, iz Indonezije i iz Beslana na nasim tv ekranima ispunjavaju nas dubokom tugom sto su brutalni teroristicki napadi uzrokovali gubitak na stotine ljudskih zivota ukljucujuci djecu. Nadam se da cete mi dozvoliti da ovu konferenciju posvetimo porodicama onih koji su poginuli ili ranjeni u napadima terorista u 2004.”

Govoreci u ime domacina foruma belgijski premijer Gi Verhofstat je sumirao izazove pred kojima je i njegova zemlja i Evropa sire gledano. Belgija je medju vodecim zemljama na starom kontinentu kada se radi o broju useljenika od kojih su mnogi muslimanske vjeroispovjesti potsjetio je premijer Verhofstat i kazao kako zali da se ponasanje u njegovoj zemlji ne mijenja dovoljno brzo.

“Mnogi medju nama su mislili da ce globalizacija, televizija i internet , te pojacanja ljudska zudnja za putovanjima voditi vecoj toleranciji u Evropi i cijelom svijetu. Na zalost desava se suprotno. Svjedoci smo napretka ultradesnicarskih stranaka u mnogim zemljama koje se jedva suzdrzavaju da sire rasisticke poruke. Sto je jos gore vidimo i porast nasilja motivisanog rasimom.”

Verhofstat se zalozio za intenzivniji dijalog sa muslimanskom zajednicom. Napomenu je da je jednako je vazno da se fokus usmjeri ka obrazovanju mlade generacije .

“U svjetlu nedavnih rasistickih incidenata zakljucio sam da mladi u mojoj zemlji nisu dovoljno svjesni uzasnih posljedica rasizma, ksenofobije i antisemitizma u proslosti. Nisu svjesni kroz sta su ljudi morali da prolaze samo zbog boje koze, vjere ili porijekla. Uzasnut sam kako se to brzo zaboravilo.”

Jordanski princ Hasan, uz uvazavanje prethodnih razmisljanja, je fokus usmjerio u nesto drugacijem smjeru:

“Uz svo uvazavanje debate o toleranciji, mogu li reci da vise volim rijec postovanje. Ne moram vas toleristi i ne morate me tolerisati, ali mislim da mozemo nauciti da se postujemo, da uvazavamo nase tradicije. Posebno u vremenu kada tokove istorije ne odredjuju pravila vec izuzeci moramo razviti opredjeljenost da postujemo druge.”

Jordanski princ je istakao da Zapad mora odvojiti vise vremena na promociji multikulturalizma nego na sprecavanju diskriminacije i rasizma. Pluralizam, ne asimilacija ili naglasavanje razlika moraju biti nas odgovor, kazao je princ Hasan.

Patrijarh Bartolomej, duhovni vodja oko 300 miliona hriscana-pravoslavaca ponudio je sljedecu analizu ksenofobije:

“Ksenofobija je produkt savjesti strasljivaca, pojedinaca kojima nedostaje samopouzdanje, koji nisu sigurni za svoj status. Otuda su za njih stranci prijetnja. Bas kada se ne osjecamo efikasni u svom samopouzdanju, mi smatramo druge, posebno strance, uzrokom nasih briga i okrecemo se protiv njih nadajuci se da uklanjamo opasnost koja nam prividno prijeti.”

Patrijarh, cije je sjediste u Istambulu, naglasava da ga najvise brine starosjedilacka vecina koja je u zemljama sa manjkom tolerancije pretvorena u zrtveno jare zbog svoje zaostalosti i nesposobnosti za progres.
XS
SM
MD
LG