Dostupni linkovi

Stop rasizmu na stadionima?


To je svojevrsnih 11 zapovesti o molbi čija se sadržina odnosi na sprečavanje rasizma i poštovanju protivnika, o čemu razgovaramo sa portparolom Fudbalskog saveza Srbije Aleksandrom Boškovićem:

„Želja i motiv se nalaze u osnovi toga da pokažemo odgovornost u preuzimanju akcije da zaustavimo nesportsko ponašanje na tribinama fudbalskih stadiona, a to su rasizam, nacionalizam, šovinizam i ostalo. Da kažemo da smo svesni problema sa kojim smo suočeni, a najveća pretnja je da se ne takmičimo sa ostalima, da ne igramo fudbal, odnosno pretnja eliminacijom kao što je to doživeo Partizan, što bi bilo pogubno.“

Ovaj gest Fudbalskog saveza nije, međutim, bila spontana već umnogome iznuđena akcija, o čemu razgovaramo sa zamenikom sekretara fudbalskog kluba „Partizan“ Gordanom Petrićem:

„To su nam rekli poslednji put kada su bili – da moramo na neki način da utičemo na navijače, na ljude koji gledaju taj fudbal na stadionima. Ali, ne samo mi nego i svi klubovi u Evropi. Naravno da ima problema više bi razgovarali.“

U poslednje vreme na fudbalskim stadionima u Srbiji zabeleženi su različiti rasistički i nacionalistički ispadi – od pogrdnog skandiranja navijača u odeći Kju-kluks-klana fudbaleru Borca koji je poreklom iz Zimbabvea, do uzvikivanje parola „Nož, žica, Srebrenica“ i poruka bosanskim navijačima kako će srebrenički masakr doživeti reprizu. S obzirom na takvu atmosferu na stadionima koja vlada u Srbiji, sociolog Stjepan Gredelj smatra da je poziv Fudbalskog saveza Srbije umnogome zakasneo:

„Sport je odavno samo nastavak politike ili da budem grublji samo nastavak rata drugim sredstvima. Ako se setimo samo ovog incidenta zbog kojeg je Partizan isključen iz takmičenja Kup UEFA - to je samo jedan od primera, vrhovi ledenih bregova. Sećamo se incidenata gde su tamnoputi igrači koji igraju po našim klubovima bili izloženi divljanju skinheadsa ili nekih sličnih koji imaju dobru organizaciju na tom frontu i sličnim sajtovima. Čitava atmosfera ksenofobije, netrpeljivosti, podvojenosti i sukoba je preneta, i sport je samo jedna od najvidljivijih posledica ali ne i jedina.“

Verbalno nasilje na sportskim terenima samo je deo opšte netrpeljivosti prema prema onima koji simbolizuju sve što je drugo i drugačije. Tako je etnička grupa Aškalija u novosadskom prigradskom naselju "Veliki rit" izložena čestim napadima huligana, o čemu svedoči jedan od pripadnika ove zajednice Abedin Toplica:

„Dešava se da više puta ulaze unutra i da prete pištoljem najviše zbog toga što smatraju da su Aškalije zapravo Albanci.“
XS
SM
MD
LG