Dostupni linkovi

Prvi Rom koji je dobio spor protiv Hrvatske


„Jedini sam ja Rom u Hrvatskoj, koji će možda biti zabilježen u povijesti, koji se pobunio za pravdu. Niko ne smije.“

Šemso Šečić i danas osjeća posljedice brutalnih batina i ozljeda koje su mu prije osam godina nanijeli skinhedsi, dok je skupljao staro željezo u zagrebačkoj Maksimirskoj ulici:

„Prvo su me napala dvojica. Kada su me zarobili, tukli su me štangama, letvama, šta god im je bilo pri ruci, udarali me čizmama. Bio sam u nesvijesti dva sata.“

Tvrdi da je bio diskriminiran već u samoj bolnici „Merkur“, gdje su liječnici konstatirali da mu nije ništa:

„U bolnici Merkur su mi rekli da to nije ništa, da to nisu nikakve ozljede i čim se malo opečemo, nas deset Roma dođe i tražimo dlaku u jajetu, da mi stvaramo gužvu. Onda sam otišao u drugu bolnicu, u Draškovićevoj. Oni su vidjeli da krvarim iznutra, da su mi dva rebra razbijena, a treći napuknut.“

Napad je prijavio policiji i Državnom odvjetništvu i istraga je pokrenuta, ali kad ni nakon sedam godina nije bilo rezultata, obratio se Ustavnom sudu Republike Hrvatske, a potom, na nagovor znanaca iz Romske udruge, i Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu:

„Rekao mi je da će dati u novine moj slučaj, da svi vide da zločin prema Romima postoji. Na to sam pristao. Jedan čovjek je umro od istih takvih udaraca, Sarić Ibro. Nije imao nikakvu pomoć, nije se ni smio žaliti. Jedino sam ja bio uporan.“

Šečićeva odvjetnica Lovorka Kušan ističe da se hrvatski građani Europskom sudu najviše obraćaju zbog dugotrajnosti sudskih postupaka, no u Šečićevu slučaju riječ je o dugotrajnosti i nepostojanju same istrage, zbog čega je Hrvatska u Strasbourgu izgubila spor sa Šečićem i prema prvostupanjskoj presudi mora mu isplatiti odštetu od 8000 eura i sudske troškove:

„Europski sud za ljudska prava je utvrdio da su povrijeđena njegova dva prava zaštićenom konvencijom. Jedno je zabrana nehumanog i ponižavajućeg postupanja, a druga je zabrana diskriminacije. Država je ovdje odgovorna jer nije pokrenula efikasnu istragu, a osim toga, obzirom da je bilo rasno motivirano nasilje, Europski sudu za ljudska prava smatra da je država trebala posvetiti dodatnu pažnju tom predmetu i poduzeti sve moguće korake da se počinitelj što prije otkrije i da na taj način suzbije etnički motivirano nasilje u zemlji.“

Šečić tvrdi da su Romi u Hrvatskoj i dalje prečesto izloženi raznim provokacijama i nasilju:

„Jednom mom prijatelju su skinhedsi izbili oko i razbili arkadu. Doživotno će imati ožiljak. Bio je i na operaciji. Niko ništa. Nisam protiv Hrvatske, tu sam rođen. Mi jesmo porijeklom iz Indije, ali ja Indiju nikada nisam vidio, ni Srbiju, ni Bosnu. Samo sam htio da tražim pravdu, da se malo zaustavi to nasilje, da dokažemo da smo i mi ljudi. Samo sam to htio reći.“
XS
SM
MD
LG