Dostupni linkovi

U junu povoljnija ocjena saradnje sa Hagom?


Predstavnici nadležnih institucija u Republici Srpskoj danas tvrde da su do sada postigli maksimalne rezultate na planu saradnje sa Haškim tribunalom. Direktor Sekretarijata Vlade RS-a za odnose sa Tribunalom Jovan Spaić:

„Ovi su rezultati, koje sada preduzimaju naše institucije, pokazali da se ta lica ne nalaze na području BiH, odnosno RS-a.“

Pozivajući se na Informaciju o stanju bezbjednosti u Bosni i Hercegovini tokom prošle godine, koju je usvojio Savjet ministara BiH, a uskoro bi trebalo da je razmatra i državni parlament, neki mediji su prenijeli da Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a tokom protekle godine nije uhapsilo nijednog osumnjičenog za ratne zločine. Ministar unutrašnjih poslova tog entiteta Stanislav Čađo demantuje to ističući da su se u 2006. vodile intenzivne aktivnosti na planu saradnje s Haškim tribunalom, iako, kako kaže, „neki to pokušavaju minimizirati“. On naglašava da MUP RS-a nije dobio ocjenu od zvaničnih institucija da je saradnja s Tribunalom u Hagu nedovoljna. U prilog tome, Čađo navodi postignute rezultate:

„Ja mogu da kažem da smo po nalozima kantonalnih sudova lišili slobode ukupno pet lica koja se sumnjiče za izvršenje djela ratnih zločina, da smo po nalozima Okružnog tužilaštva Banja Luka uhapsili dvanaest lica osumnjičenih za krivična djela ratnog zločina. Pored toga, obavili smo čitav niz drugih aktivnosti, od kojih bih samo kazao: preko 170 informativnih razgovora, različitih provjera. Dalje, tokom 2006. godine tim Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a za istraživanje i dokumentovanje krivičnih djela ratnog zločina je nadležnim tužilaštvima dostavio 56 izvještaja o počinjenim krivičnim djelima ratnog zločina, ili dopuna izvještaja, naravno.“

Vlada RS-a je krajem prošle godine donijela odluku o osnivanju radne grupe za izradu i provođenje akcionog plana o saradnji RS-a sa Sudom u Hagu. Njen zadatak je, objašnjava Jovan Spaić, da pokuša otkloniti prepreke koje operativci eventualno imaju u radu, te da se ostvari što kvalitetnija njihova saradnja s institucijama BiH. Spaić kaže da je u tom smislu radna grupa imala razgovore sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Nikolom Špirićem, a s akcionim planom upoznata je i Kancelarija visokog predstavnika u BiH:

„Radna grupa priprema također razgovore u tom pravcu sa predstavnikom NATO pakta u BiH i sa kancelarijom ili koordinacijom u Srbiji za saradnju sa Haškim tribunalom, jer smatramo da te institucije mogu pomoći institucijama vlasti BiH, pogotovo Ministarstvu unutrašnjih poslova, da neke poslove dovedu do kraja kako bi se doista pokazalo i praktično ono što je politički više puta ponovljeno - da RS namjerava da svoje obaveze prema Haškom tribunalu ispuni u potpunosti.“

Suprotno dosadašnjoj praksi, ni u Haškom tribunalu nemaju zamjerku na saradnju domaćih institucija. Po svemu sudeći, u izvještaju koje će Haško tužilaštvo podnijeti Savjetu bezbjednosti UN-a u junu može se očekivati povoljnija ocjena saradnje BiH s ovom institucijom na planu ratnih zločina. Portparol Tužilaštva Olga Kavran kaže za naš radio da je saradnja BiH sa Tužilaštvom napredovala i da je sada na generalno zadovoljavajućem nivou:

„Postoje jasne naznake napretka u saradnji na državnom nivou i na nivou entiteta, naročito kada se radi o koordinaciji u aktivnostima usmerenim na mrežu za podršku beguncima. Naravno, još uvek se čekaju konkretni rezultati koji bi se sastojali u hapšenju i prebacivanju na Tribunal preostalih osoba koje su u bekstvu.“
XS
SM
MD
LG