Dostupni linkovi

Žene nepoželjne na tržištu rada


Brojke ne lažu, upozorava predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, Krešimir Sever:

„U ovom sustavu, gdje je radnik totalno obezvrijeđen u radu na određeno vrijeme, žena je obezvrijeđena barem dva puta više. Isto takav jednak problem su i ovi poslovi koji se nazivaju privremeni. U toj situaciji opet ćemo naći da su pretežno žene te kojima se nude takve vrste poslova. Muškarcima tek povremeno. Gotovo tri puta više žena je u tom sustavu. I s radom na crno je jednako tako.“

Jasna Petrović iz Ženske sekcije Saveza samostalnih sindikata Hrvatske:

„Najčešća priča u Hrvatskoj je da žene rade na određeno i po tri godine. Ako im se neposredno desi da ostanu trudne, prije isteka te tri godine, ali na istom radnom mjestu, automatski im daju otkaz, naročito u trgovačkim lancima. Ženama se traži da potpišu, za vrijeme trajanja ugovora koji potpisuju obično na godinu dana, da neće ostati trudne. To je protiv-ustavno i protiv Zakona o radu, ali one šute, pošto ih je strah.“

Rezultate istraživanja potvrdila je osobnim iskustvima i većina žena koje smo jutros anketirali pred zagrebačkom burzom rada:

„Ipak muškarci lakše nađu posao i traženiji su od žena. Pogotovo kada žena dođe u neke godine, onda nema šanse. Ako žena navrši 40 godina, ona je stara. To je diskriminacija. Šta možemo?“

„Studenti smo pa ne znamo baš kako to ide, ali ako gledamo Sabor, vidimo da žena ima manje, a muških ima više. Muškarci su na čelu države i svega.“

„Muški imaju veći izbor, nisu sputani djecom i trudnoćom. Imala sam problema sa trudnoćom i svaki put napomenem da ne mogu imati djece i oni vas opet pitaju kada mislite imati djecu. Smatram da je to vrlo intimno i što se uopće koga tiče kada želite imati djecu.“

Povjerenica Saveza samostalnih sindikata, Jasna Steković:

„Imala sam prijateljicu koja je ostala trudna, pa je s ugovorom na određeno, nakon šest mjeseci, ostala bez posla.“

Zbog diskriminacije žena na hrvatskom tržištu rada, nevladine ženske udruge i dvije najveće sindikalne središnjice, organizirat će 8. marta prosvjednu povorku kroz glavni grad Hrvatske, te od Vlade i Sabora zatražiti izmjene Zakona o radu kojim bi se, uz ostalo, rad na određeno vrijeme definirao kao iznimka, a ne pravilo.

Krešimir Sever:

„Rad na određeno vrijeme ne događa se nekom drugom. To su naše sestre, naše majke, naše supruge, naša djeca. Njih se gura u poziciju drugorazrednoga radnika na tržištu rada.“
XS
SM
MD
LG