Dostupni linkovi

Premijera predstave "Svadbe i suđenja"


Predstava nije nostalgična, ali ne stidimo se tog vremena – kazao nam je redatelj Branko Brezovec, koji je uz Gordanu Vnuk, direktoricu Eurokaza i hambrurškog Kampnagela i glavni koordinator cijelog projekta:

„Mislim da je došlo vrijeme da o tome normalno razgovaramo i moramo o tome normalno razgovarati jer je to bio ozbiljan dio naše povijesti i ako ga odbacimo, neće biti dobro. To je jedna od glavnih namjera projekta. To nije predstava koja afirmira to vrijeme, ali ga ni ne šikanira.“

Predstava je dvojezična, talijanska i hrvatska. Simona Arigi jedna je od šest talijanskih glumica i glumaca:

„Ja sam jedna od partizanki u predstavi. Već smo je izveli u Firenci u oktobru i bio je to uspjeh. Publici se svidjela.“

Naslov „Wedings and trials“ (Svadbe i vjenčanja), posuđen je iz rječnika Kominterne kao šifra za „sastanke i procese“:

„To je formula staljiniziranog društva, a u komadu se radi o činjenici da je cijeli bataljon zaljubljen u djevojku koju moraju ubiti. Žele se oženiti s njome, ali je osuđena za izdaju i ubiju je zbog toga.“

Brezovčeva predstava kreće se u rasponu od D'Annunzieve drame „Slava“ i fašisoidnog morala, do onog potpuno drugačijeg u partizanskoj pripovjetci „Crna orhideja“, Edvarda Kocbeka:

„To je dobar uvod u Tita. Obično Titu pripisuju dvije različite stvari - da li se bavio vlastitim dobicima, ili se zalagao za neko utopijsko mišljenje, za neki bolji svijet. Čini se da je i jedno i drugo, pa tako i ova predstava ostaje negdje između. Mislim da je predstava dobar uvod u ciklus tih šest predstava.“

„Ja sam Helena Buljan, glumica iz Zagreba. Uživam u jednoj glumačkoj raznolikosti, u druženju i stvaranju predstave u jednom multikulturalnom smislu. Igram Anu Komnen, majku Elene Komnen, bizantske carice iz XII stoljeća, a završavam kao partizanka.“

„Ja sam Suzana Brezovec. Hrvatski mi nije maternji jezik, nego makedonski, pa moram naučiti i jedno i drugo i treće. Glumim Katarinu, djevojku koja je žrtva u ovoj predstavi.“

Sam Tito, pojašnjava Brezovec, više je „pogonsko gorivo“, a ne jedina tema, pa se i njegov lik u predstavi vrti samo na ekranu u trenutku dok se brije:

„Kao da ga ne zanima ovo čim se ova predstava bavi, a bavi se ozbiljnim, okrutnim stvarima, ubojstvima, pitanjima biti ili ne biti. Tito se samo brije, kao da poručuje - brijte se svi zajedno i nemojte se baviti tim stvarima.“

Režiseri ostalih predstava bavit će se Titovim vremenom iz drugih rakursa, od pitanja utopije, vlasti i slave, do Titova trećeg puta - pokreta Nesvrstanosti, ili teme heroizma koju obrađuje ruski režiser. U cijelom projektu sudjeluje osam zemalja i preko 200 umjetnika:

„To je sve dogovoreno. Svih šest projekata ima svoju svjetsku premijeru u Hamburgu u 6. mjesecu. Igra se u Italiji, u Firenci, u zagrebačkom Eurokazu. Nakon toga, na jesen, Ljubljana, Beograd, Crna Gora i Makedonija.“
XS
SM
MD
LG