Dostupni linkovi

Slovenački investitori okupirali Srbiju


Brano VUCKOVIC

Samo u Kragujevcu slovenačke kompanije su u protekle dve godine kupile tri društvena preduzeća koja zapošljavaju 500 radnika, a većinu svoje proizvodnje izvoze na tržište Evropske unije. Pored toga, u susednoj opštini Batočina, slovenačka kompanija „Grah Automotive“ otvorila je novosagrađenu fabriku za proizvodnju automobilske elektroopreme. A pre nekoliko dana u Kragujevcu je počela izgradnja nove fabrike autodelova. Slovenačka kompanija je u Batočini investirala dva miliona evra i zaposlila 100 radnika, a naredne godine sagradiće još jednu halu iste vrednosti i zaposliti još 100 radnika.

Robert Grah, vlasnik te kompanije, ovako objašnjava svoju prvu investiciju u Srbiji:

„Najosnovniji motiv zbog čega smo izabrali Srbiju i Batočinu je prvo cena radne snage. Drugo, nema jezičke barijere, znači govorimo isti jezik. Treće, zbog prijateljstva i veza koje smo imali iz prijašnje saradnje sa ,Crvenom zastavom‘ i sa ljudima iz ovog okoliša.“

Sa3ka Simić, direktor firme „Zastava Šped“, koju je pre dve godine kupio slovenački „Viator & Vektor“, kaže da pored boljeg poznavanja tržišta, razumevanja ovdašnjih propisa, navika i mentaliteta, Slovenci imaju jedan dodatni motiv za ulaganja u Srbiju:

„Po mom mišljenju, osim tržišta i nešto jeftinije radne snage, mislim da je presudno višegodišnje iskustvo odnosno saradnja koju je Slovenija imala pre raspada bivše Jugoslavije, posebno sa preduzećima u Srbiji.“

Veroljub Stevanović, gradonačelnik grada u kome su kompanije iz Slovenije uspešno privatizovale nekoliko društvenih preduzeća, smatra da je veoma logično što su upravo Slovenci prvi počeli da investiraju u Kragujevac:

„Dosta dobro procenjuju situaciju. Vlasnici su ,Zastava alata‘ i tapacirnice, i obe firme izuzetno dobro posluju.“

Slovenačka kompanija TPV iz Novog mesta u Kragujevcu gradi novu fabriku za proizvodnju atodelova. Ukupna vrednost te investicije je preko pet miliona evra, a u novoj fabrici će raditi 500 radnika. Vladimir Bahač, direktor kompanije TPV, kaže:

„Kragujevac je ipak grad koji se već 200 godina bavi sličnom proizvodnjom, dakle postoji ta tradicija. Na kraju krajeva, to je i tržište na koje se može računati. Zbog toga je TPV tu došao.“

Radiša Milošević, predsednik opštine Batočina, i Veroljub Stevanović, gradonačelnik Kragujevca, kažu da su povoljne investicione ponude njihovih gradova bile najbolji putokaz za slovenački kapital:

„Svako ko dođe kod nas dobiće besplatno zemljište: jedan ar – jedno radno mesto. Ne postoje nikakve takse, ne postoji nikakvo plaćanje. Sve ono što je na lokalnom nivou je oslobođeno plaćanja. Investitor je dužan da za jedan hektar uposli sto radnika. Koliko ari toliko radnih mesta. Sve ostalo je badava.“

„U našim odlukama stoji koliko je radnika potrebno da bi se dobili određeni bonusi. Dakle, košta ih samo 10.000 evra hektar potpuno uređenog zemljišta, infrastrukturnog. Imaju, dakle, i gas i struju i vodu i kanalizaciju i sve ostalo.“
XS
SM
MD
LG