Dostupni linkovi

Ništa od ostavki?


Mlađan Dinkić, ministar finansija i lider stranke G17 plus, i još troje ministara te partije još nisu podneli ostavke Vladi Srbije, iako su svojevremeno najavili da će to učiniti ukoliko ne budu nastavljeni pregovori o pridruživanju sa Evropskom unijom, što se po svemu sudeći neće dogoditi jer još nije uhapšen haški optuženik Ratko Mladić. Iako analitičari predviđaju da će sve ostati isto, čak i ako ostavke budu podnete, jer će ministri po sili zakona morati da obavljaju svoje funkcije do izbora, javnost insistira na odgovoru da li će G17 ispuniti obećanje. Mlađan Dinkić, ministar finansija Srbije i predsednik G17 plus, odbio je precizno da odgovori da li će njegova stranka 1. oktobra napustiti Vladu Srbije:

„Kao što znate ja uvek držim reč. Prvog oktobra će biti održana press konferencija u stranci, ja ću je održati i sve će biti potpuno jasno. Vi znate kakva je odluka glavnog odbora. Držimo reč i to je sve što mogu sada da vam kažem tim povodom.“

Kako je u završnoj fazi donošenje novog Ustava Srbije nakon kog će, najverovatnije, uslediti izbori na svim nivoima, priča oko ostavki kadrova G17 plus pomalo je ostala u senci. Da za vlast, za sada, sve protiče u najboljem redu, govori i Dinkićev odgovor na pitanje da li će poslanici G17 plus prisustvovati sednici Skupštine Srbije na kojoj će se razmatrati predlog novog Ustava:

„Sutra? Svakako nema nikakve prepreke da sutra glasamo.“

Čedomir Antić, član G17, koji od nedavno više nije u rukovodstvu te stranke, procenio je za naš program šta će se dalje događati:

„Moja je procena da će oni podneti ostavke, ali, naravno, Vlada neće pasti. I to je jedna prevara naroda, pošto u svetu vlade padaju kad izgube većinu i onda neka naprave prelaznu vladu da bi bio donesen ustav. Međutim, ovde se to očigledno shvata vrlo parcijalno – narode, evo mi smo ispunili obećanje, ali eto Vlada pod ostavkom vlada još par meseci i to je gotovo.“

U ovom kontekstu, Antić je podsetio i na jedan interesenatan podatak:

„U Srbiji u proseku u proteklih 200 godina, vlade traju po godinu i tri-četiri meseca. Onaj ko podnese ostavku mora da izađe vlade i Vlada mora da padne. Ako već postoji sporazum, neka DS formira prelaznu vladu sa DSS. G17plus može da glasa za ustav, ali ne treba da ostane na tom mestu jer će narod videti da su ostali tu samo zato da bi plasirali novac od nacionalnog investicionog plana.“

I Zoran Stoiljkovic, profesor na beogradskom Fakultetu političkih nauka, siguran je da će G17 plus ostati dosledna i da će njeni ministri podneti ostavke:

„Da pokažu političkoj publici i biračkom telu ono što mi nemamo na političkoj sceni, a to je neka vrsta principijelnosti, držanja obećanja.“

Stojiljković je zaključio da će formalnim davanjem ostavki G17 plus ostvariti poen kod birača, ali da stabilnost Vlade neće biti bitno ugrožena:

„Ono što je realna težina ovoga gesta jeste da je on izveden kratko vreme pred referendum i izbore, da ne treba očekivati da će to dovesti do nekakve parlamentarne krize ili do većih problema u funkcionisanju Vlade. To jeste neprijatna činjenica, ali se ona može prebroditi ili neusvajanjem ostavke ili činjenicom da onda Vlada može raditi u tom sastavu do održavanja izbora, pogotovo ako je nekakav rok do izbora praktično i dogovoren.“

Prema zakonu, ministar ostavku podnosi premijeru i predsedniku skupštine, ali onaj koji podnese ostavku dužan je da obavlja poslove na toj funkciji dok mu ne prestane mandat.
XS
SM
MD
LG