Dostupni linkovi

Za međunarodno prepoznavanje RS ili SRB


Ako građane prestonice pitate šta misle o ponuđenim rješenjima, teško da možete dobiti jednostavan i približno isti odgovor:

„Možda samo ,s‘, ili četiri ,s‘, što da ne.“

„Jedino po čemu neko može da nas prepozna je ,srb‘. Ovo ostalo - ,spa‘ i ,sp‘ – to ništa.“

„Ne znam, ne interesuje me ni kako se zove. Najradije bih se iselio odavde.“

„Ko će da prepozna to ,spa‘ i ostale gluposti. Republika Srbija odnosno ,rs‘ je, po meni, najnormalnija stvar.“

„Ja ne bih ,republika‘ Srbija nego ,kraljevina‘. Ja sam za monarhiju. To je nama spas. Najgori su novokoponovani Srbi. Od ovih novokomponovanih Srba ne možeš da živiš.“

„Mislim da mi to toliko često mijenjamo da čovek prosto ne može da se navikne na sve novije i novije skraćenice, ali bi meni nekako ,rs‘ bilo najlogičnije.“

„Koja država? To je igra za malu decu, da se zabavljaju. Neka pitaju ove što preturaju po kantama šta misle o državi.“

U Ministarstvu nauke kažu da je ovo ministarstvo, nakon konsultacija sa predstavnicima Internet zajednice, vladi uputilo predlog za dvoslovnu skraćenicu Srbije, koja bi – po rečima pomoćnika ministra Čedomira Šuljagića – trebalo da bude novi nacionalni domen na međunarodnom planu:

„Dakle onako kako bude bilo odlučeno da nam je skraćenica dvoslnovna, takav će nam biti novi nacionalni internet domen. Ministarstvo nauke je dostavilo predlog vladi da dvoslovna skraćenica bude – ,rs‘.“

Po pitanju troslovne oznake oglasilo se Ministarstvo inostranih poslova Srbije, koje će, kako se kaže, u saopštenju za međunarodnu skraćenicu prihvatiti samo troslovnu oznaku „srb“, navodeći da druge predložene oznake ne predstavljaju Srbiju na prepoznatljiv način. Bilo kako bilo, odluku o novoj skraćenici doneće Vlada Republike Srbije. A ukoliko u prvom krugu usaglašavanja ne dođe do predloga koji ima podršku oba ministarstva, uslediće hitno neposredno usaglašavanje do postizanja konsenzusa.
XS
SM
MD
LG