Dostupni linkovi

Enormno trošenje novca u državnim institucijama


Predsjedništvo Bosne i Hercegovine prošle godine samo za putovanja je potrošilo 773.000 konvertibilnih maraka, odnosno 386.500 eura, što je 136.500 eura više od predviđene stavke u budžetu institucija države. Pored toga, u ovoj državnoj instituciji za utroške goriva, održavanje i servisiranje vozila potrošeno je 366.000 maraka, odnosno 183.000 eura. Troškovi mobilnih telefona u Predsjedništvu poreske obveznike su stajali 64.000 eura.

Ovo je samo jedna od državnih institucija čije je poslovanje Kancelarija za reviziju institucija BiH ocijenila kao mišljenje sa rezervom. Pozitivno mišljenje dobilo je svega 13 institucija od ukupno 41, u koliko je Kancelarija provela reviziju poslovanja za 2005.godinu. Generalni revizor Milenko Šego:

„Ostvareni rashodi, troškovi iz proračuna u svim aspektima ne izražavaju ekonomičnost poslovanja. Mi posebno apeliramo i naglašavamo tu odgovornost nivo šefova odsjeka, savjetnici šefova kabineta, pomoćnici itd. To je, dakle, poprilično veliki broj namještenika rukovodećih državnih službenika koji su odgovorni za provođenje i implementaciju preporuka koje daje Ured za reviziju.“

U Kancelariji za reviziju institucija BiH napominju kako su u izvještaju za 2004. godinu uputili 217 preporuka, od čega su državne institucije realizovale svega 70. Zamjenik generalnog revizora Dragan Kulina:

„Ilustrativan primjer je CIPS. On je ispoštovao od 14 datih preporuka svega dvije, dakle 12 preporuka uopšte nije ispoštovao i čini mi se da je logičan rezultat toga i negativno mišljenje koje je izraženo u ovoj godini.“

Enormno trošenje novca u državnim institucijama u Sindikatu BiH ocjenjuju drskošću, s obzirom na činjenicu da Bosna i Hercegovina ima 40 posto nezaposlenih građana, a veliki je broj i onih koji već po nekoliko godina rade, a ne primaju plate. Potpredsjednik Konfederacije sindikata BiH Čedo Volaš u izjavi za naš radio kaže da bi revizorski izvještaj, obavljen u državnim institucijama, trebao poslužiti građanima da formiraju mišljenje o tome za koga će glasati na oktobarskim izborima:

„Smatramo da je to nedomaćinski odnos. A iskreno rečeno, za profile kadrova koji su se probili u politici faktički mi smo i mislili da oni neće domaćinski se odnositi jer su vidjeli ovaj mandat da potroše što više i da prožive, jer u ranijem sistemu to nisu imali.“

Profesor na Filozofskom fakultetu u Banjoj Luci Miodrag Živanović ne smatra da će oktobarski izbori promijeniti političku sliku Bosne i Hercegovine, jer se, kako kaže, isti ljudi koji trenutno obnašaju funkcije nalaze na predizbornim listama. Živanović ima i svoje viđenje rješenja problema oko trošenja novca u državnim institucijama:

„To treba sve osuditi na doživotnu robiju. Ja sam, evo da kažem, humanista, nisam za smrtnu kaznu, ali da sam neka vlast ja bih to tako napravio - i to na doživotnu robiju, bez prava na pomilovanje ili umanjenje kazne. Možda ovo, kažem, izgleda pretjerano, ali ja ne vidim drugog načina da se doista taj veliki problem neodgovornosti riješi.“

Evo šta građani kažu o enormnom trošenju novca budžetskih korisnika u državnim institucijama:

„Troše koliko im treba, a nama ništa. Evo, vidite od ovog PDV-a - što nisu pogledali na penzionere, na nezposlene? Vidite sad ove njihove penzije, kako samo sebi namještaju da su im veće i bolje penzije, a nama penzionerima ništa, nama koji živimo faktički od 200 maraka. Je li nas neko pita možemo li ili ne možemo?“

„Oni sebi stalno povećavaju i troškove nabijaju, sve na uštrb nas koji malo imamo.“

„Sa ovakvim političarima, ovim kretenima, ne može ova zemlja daleko.“
XS
SM
MD
LG