Dostupni linkovi

Nemamo ni pravo na život


Lazar Materić, 80- %tni je invalid i spada u kategoriju civilnih žrtava rata. Ranjen je u Sarajevu prije 13 godina, od granate, vraćajući se sa posla. Lazar je jedan od nekoliko hiljada građana na području Federacije BiH koji su ranjeni tokom rata kao civili. Oni, prema odredbi zakona koji je donesen prije nekoliko godina, imaju pravo na 70 % osnovice primanja ratnih vojnih invalida. Sredinom ove godine, federalna Vlada uputila je Parlamentu zahtjev za izmjene zakona, kojim se predviđa smanjenje budžetskih sredstava za ovu kategoriju stanovništva. To je bio i razlog protesta civilnih žrtava rata, kaže Lazar Materić, pred sjednicu Parlamenta Federacije na kojoj se razmatrao Vladin prijedlog:

„Ovi ljudi ovdje u Parlamentu, oni imaju ogromne plate, samo njihov 'topli obrok', samo za jedan dan, je mnogo veći nego što su oni predložili civilnoj žrtvi rata od 60 procenata. Takva civilna žrtva od 60 procenata, prema njihovom prijedlogu, treba da primi, recimo, 12 maraka mjesečno, a ovdje je 'topli obrok' 30 do 40 maraka dnevno. To je jedan užasan odnos i jedna nepravda prema ovoj kategoriji stanovništva.“

Civilne žrtve rata kažu kako su u većini slučajeva invalidi, te kao takvi ne mogu raditi. Novac im treba za ortopedska pomagala i smatraju da imaju prava na budžetska sredstva kao i ratni vojni invalidi i porodice poginulih boraca:

„Nemamo nikakva prava, jednostavno ni na život. Nemamo ništa. Sa takvim malim primanjima, a hoće da nam spuste, da vrate na staro stanje. O tome je suvišno pričati.“

„Neka smanje sebi plate, pa nek tek onda nešto pričaju o nama. Pa bolje da smo izginuli svi u ratu, nego što smo ostali živi, da nas pate, da nas muče.“

Da li zbog protesta civilnih žrtava rata ili prikupljanja predizbornih poena pred oktobarske izbore u BiH, Federalni Parlament je usvojio zahtjeve ove kategorije stanovništva na način da imaju mjesečna primanja u iznosu od 70 % od primanja ratnih vojnih invalida i to prema određenim grupama invalidnosti. Sredstva će iz budžeta 50 % obezbjeđivati Vlada Federacije, a 20 % kantoni.
Ministar za rad i socijalnu politiku u federalnoj Vladi, Radovan Vignjević, kaže kako je za ovu instituciju, ovaj prijedlog neprihvatljiv:

„To obezbjeđuje primanja civilnim žrtvama rata u visini od 514 KM mjesečno i ovo nije smanjenje, ovo je uvođenje u pravo civilnim žrtvama rata u svim kantonima na ovakav iznos, kao što ima sada Kanton Sarajevo. Mislim da će to biti vrlo teško izdrživo za bidžet Federacije i za bidžet kantona. Kamo sreće da se to mogne ostvariti. Ja ne želim da budem vidovnjak u smislu crnih predviđanja, ali bojim se da to nisu realna rješenja.“

Na naše pitanje ima li u budžetu novca za isplatu civilnim žrtvama rata, predsjednik federalne Vlade Ahmet Hadžipašić je rekao:

„Onoliko koliko je planirano u budžetu za tu stavku, toliko ima sredstava. Vlada ne može prihvatiti sve ono što je uvećanje stavke od one što stoji u budžetu. Bez rebalansa.“

Odredba zakona o mjesečnim primanjima za civilne žrtve rata u iznosu od 70 % od primanja ratnih vojnih invalida, po prvi put zakonski reguliše isplatu za ovu kategoriju stanovništva na cijelom području Federacije BiH. Do sada su civilne žrtve rata novac dobijale iz budžeta kantona, a bilo je i slučajeva u kojima ovi nivoi države nisu izdvajali novčana sredstva za njih.
XS
SM
MD
LG