Dostupni linkovi

Četvrti sastanak pregovarača bez rezultata


Neuspešno okončanje četvrte faze bečkih pregovora još jednom je pokazalo da su početne pozicije dve strane toliko daleko da je bilo iluzorno da će biti postignut dogovor među njima, kaže za Radio Slobodna Evropa analitičar Nenad Vasić. On smatra da je bez uspešnog okončanja pregovora o decentralizaciji nemoguć ulazak u narednu fazu pregovora o budućem statusu:

„To neposredno implicira i mogućnost nametanja izvesne vrste prelaznog sporazuma, koji je u ovom trenutku neminovan. E sada, da li će se to obistiniti ili ne, najviše zavisi od međunarodnih pregovarača, konkretno od gospodina Ahtisarija, i od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija odnosno generalnog sekretara Ujedinjenih nacija. Dakle, usmeravanje preko Kontakt grupe je neminovno i neka vrsta diskretne diplomatije gde će se zaobići ovi direktni pregovori. Ali da li će to biti prihvatljiva opcija, sve zavisi od međunarodnih pregovarača i naravno saglasnosti strana u pregovaračkom procesu.“

Beogradski mediji prenose izjavu člana srpskog pregovaračkog tima Slobodana Samardžića, datu nakon pregovora, da će Beograd insistirati na svom rešenju, ističući da to nije predlog za trgovinu. Samardžić objašnjava da je predlog srpske strane sa 13 novih opština i pet postojećih, urađen po strogo definisanim kriterijumima, među kojima su stanovništvo sa presekom iz 1999. godine, povratak, vlasništvo nad zemljom i teritorijalna raspoređenost manastira, crkava i spomenika kulture. Jedan od predloga beogradske delegacije u Beču, bilo je formiranje jedinstvene opštine od severnog dela Kosovske Mitrovice i Zvečana, koja bi sa oko 30 hiljada stanovnika bila najznačajnije urbano jezgro kosovskih Srba i koja bi se mogla zvati Zvečanska Mitrovica.

Načelnik kosovsko-mitrovičkog okruga Momčilo Kasalović tvrdi da bi aktiviranjem rudnih potencijala ova opština itekako mogla da obezbedi samoodrživost:

„Ukoliko bismo u bliskoj budućnosti uspeli da revitalizujemo trepčine pogone, dakle da ih pokrenemo, kao što smo to sada učinili sa rudnicima na teritoriji opštine Leposavići, onda bismo zaista mogli da računamo da bi ta opština mogla životno da egzistira.“

Ponuda albanske delegacije od samo tri nove opštine, apsolutno je neprihvatljiva za Srbe na Kosovu, kaže za naš program Ranđel Nojkić, jedan od lidera tamošnjih Srba. Ipak, Nojkić kritikuje i platformu beogradske delegacije:

„Zato što se isključuje mogućnost funkcionisanja tih srpskih opština s jedne strane, i s druge strane mislim da nije trebao da se stavi akcent na broj opština, već na što veći broj srpski mesta koja bi ušla u te opštine. Što znači da smo mogli da dobijemo manji broj opština, a da obuhvatimo veći broj stanovništva. Takva strategija bi možda naišla na razumevanje i predstavnika međunarodne zajednice i privremenih institucija i možda bi se lakše našlo rešenje. Ovako, čini mi se, insistiranjem na tolikom broju opština, a pri tome da su vrlo jasno dati kriterijumi i praktično se nije dogovorilo da broj stanovnika bude manji od pet hiljada, plašim se da nećemo moći da dođemo do dogovora i da će rešenje biti nametnuto. S druge strane, moram da vam kažem da mi se čini da smo propustili priliku da pored Mitrovice imamo još jednu urbanu opštinu, a to je Lipljan, koja je praktično izostavljena. A da smo pripojili Lipljan, uz sva sela u njegovoj okolini, imali bi jednu veoma veliku i veoma jaku opštinu. na taj način centralno Kosovo bi imalo jedan centar.“
XS
SM
MD
LG