Dostupni linkovi

Sindikat upozorava Vladu da narod gladuje


„Uzela sam jedan pileći file za 10 kuna. Ekonomično ga napravim. Dodam odozgo malo žutog sira, uvaljam ga u prezle i od male šnicle ispadne velika. Čovjek mora sam ekonomisati jer ako ga bacite samo onako na vatru, on će se skvrčiti i ništa ne dobijete, od njega nemate ništa ni pojesti.“

Prava umjetnost - od male šnicle napraviti veliku. Prema riječima ove Zagrepčanke, tu vještinu već je odavno savladala većina Hrvata:

„Može se izaći na kraj, ali ako ne znate ekonomisati - jako, jako teško. Onaj koji tako ne živi, ne može vjerovati.“

Predsjednik Udruge radničkih sindikata, Boris Kunst, uputio je uoči Uskršnjih praznika apel i Vladi i Crkvi, upozoravajući još jedanput na katastrofalnu socijalnu sliku zemlje:

„Na žalost, svaki građanin u Hrvatskoj zadužen je sa 10.000 eura, a svaki radnik je zadužen sa 40.000 eura. Osamdeset posto radnika preživljava od kredita i vraća lihvarske kredite stranim bankama koje su u Hrvatskoj. Dvije trećine umirovljenika danas, od njih milijun i 33.000, koliko ih ima, živi ispod praga siromaštva.“

Krucijalni problem je nezaposlenost koja već godinama ne pada ispod 300.000:

„Tražimo od Vlade da definira jasne programe, jasne mjere za brže zapošljavanje ljudi u Hrvatskoj. Drugi krucijalni problem ove države je socijalna sigurnost u Hrvatskoj. Ona je, na žalost, ravna sigurnosti mrava kada se sretne sa mravojedom.“

„Pola našeg stanovništva živi na sedativima. To je poražavajuće za svaku zemlju.“

Sve je počelo s pljačkom u privatizaciji, ističe Mario Iveković iz Hrvatske udruge sindikata, koja se ne slaže s onom često ponavljanom – tko je jamio, jamio:

„Normalno da zdrav razum ne može prihvatiti nešto što je nezdravo stvoreno.“

Uvjereni su da nije sve izgubljeno i da se stvari mogu barem donekle popraviti donošenjem Zakona o ovjeri vlasništva u trgovačkim društvima:

„Ako je netko uložio u Green field investiciju, to je njegovo pravo i to je njegovo vlasništvo. Taj dio nije sporan, ali onaj koji je stekao neku tvrtku kroz proces privatizacije, morao bi dokazati da ju je kupio, da je negdje uplatio, da je postao vlasnik dionice. Ako je to netko stekao pretakanjem iz šupljeg u prazno, na štetu svih nas ostalih građana, onda se to mora poništiti. Morat ćemo imati još jednu fazu opoštenjavanja našeg gospodarstva.“

Hrvatski sindikalci također traže od Vlade da ne zamagljuje stvarnost nerealnim statističkim podacima o gospodarskom rastu. Boris Kunst:

„Gospodarski rast je prividan jer se on temelji na potplaćenosti radnika, na niskoj cijeni rada, na sve većem smanjenju broja zaposlenih. Naši vrli poslodavci sve više sijede od sve manjeg broja zaposlenih. Vlada mora započeti nešto u tom smislu raditi jer strpljenju te sirotinje polako dolazi kraj.“

„Dokle će ovako ići i kako, to ne znam. Nije mi ni malo žao što sam ostarila.“

„Vidim da se nešto radi, ali nije napravljeno ništa bitno i bolje.“

„Prevelik udio se daje za Evropu. Kao da je sve mobilizirano prema tome, a mi smo negdje onako.“
XS
SM
MD
LG