Dostupni linkovi

Politički i entički glas za manjine


Mogućnost dvostrukog glasa za pripadnike manjina, što je daje Ustavni zakon o ljudskim i manjinskim pravima, oživjela je nakon vijesti da je podupire i predsjednik Mesić. Predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava i zastupnik talijanske manjine Furio Radin:

„Mi zastupnici manjina smo išli kod predsjednika Republike i postavili smo mu to pitanje dvostrukog glasa koje mi branimo oduvijek. On je rekao da nas apsolutno podržava.“

Što bi se time dobilo?

„On za nas ima samo moralnu vrijednost. Danas su manjine zapravo diskriminirane, zato što pripadnik manjine glasa ili politički ili etnički, dok bi trebao imati obadva prava – moći glasati politički, zato što je građanin Hrvatske i etnički, zato što je pripadnik manjine. Ne možemo mu reći – ako glasaš za tvog predstavnika manjine, onda ne smiješ biti političko biće.“

Ekspertica za pitanja manjina Vijeća Evrope i profesorica na riječkom Pravnom fakultetu Vesna Crnić Grotić, u izjavi za Radio Slobodna Evropa pozdravlja ovu mogućnost:

„Na taj način bi njima, nekako, bilo zajamčeno pravo da budu predstavljeni u Saboru. Mislim, oni to i sada imaju, po ovome ključu, samo što se po ovome ključu puno pripadnika manjina odlučuje, zapravo, da ne glasa na posebnoj listi, nego da glasa na ovoj općoj listi, čime je onda reprezentativnost ovih predstavnika manjina nešto umanjena. Na ovaj način, ako bi se osiguralo dvostruko pravo glasa, vjerojatno bi onda i ta reprezentativnost predstavnika manjina bila puno veća i puno istinskija, ako mogu tu riječ koristiti.“

Uvođenje dvostrukog glasa za manjine podržava i zastupnik srpske manjine Milorad Pupovac:

„Treba prestati s praksom – zato što ste manjinama dali dopunsko pravo da imaju mogućnost izbora svojih predstavnika da im zato uskraćujete opće biračko pravo. To je bilo neustavno ponašanje do sada i s tim neustavnim ponašanjem naprosto treba prestati.“

Kad bi se to moglo desiti?

„Mi to ne znamo, ali ono što možemo napraviti jeste da mutnu vodu, u kojoj su krupne ribe iz nekih stranaka lovile, raščistimo i da znamo barem na čemu smo.“

Velike stranke iz mutne vode – HDZ i socijaldemokrati, bili su dosada u prilici ostvariti tu mogućnost koju daje Ustavni zakon, ali nisu to učinile. Socijaldemokrati sada kažu da su oduvijek bili za to. Bivša ministrica pravosua Ingrid Antičević-Marinović:

„Ja mislim da nema nikakve prepreke, pa ni ustavne ni zakonske, da se ne provede ta pozitivna diskriminacija i da se dade manjinama dvostruko pravo glasa.“

Kamo bi otišli glasovi manjina, odnosno njihovi zastupnici, lijevo ili desno, pitali smo:

„Teško je sada o tome govoriti. Međutim, činjenica je, to jednostavno život i praksa pokazuju, da su s često manjine, nakon izbora, priklanjale vladajućima.“

Pravaši pouzdano znaju da neće glasati za takvu izmjenu zakona, a HDZ-ovci su otvoreni za razgovor. Voditelj hrvatskog izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope, hadezeovac Frano Matošić:

„Za sada je još uvijek rano reći, s obzirom da nisam vidio konkretan prijedlog izmjena zakona. Tako da onog trenutka kada on dođe u proceduru, svakako ćemo se mi u Hrvatskoj demokratskoj zajednici znati postaviti. U svakom slučaju, evo, ta inicijativa je krenula od samih predstavnika manjina. Nemamo ništa protiv ni da oni predlože takve izmjene zakona, pa ćemo vidjeti u konačnici o čemu se zapravo radi.“
XS
SM
MD
LG