Dostupni linkovi

Pretežu eurooptimisti


Čemu se Hrvati nadaju u godini u koju smo upravo ušli? Na unutarnjopolitičkom planu to je poboljšanje standarda, a na vanjskopolitičkom – Evropska unija. Tu nema jednoglasnog stava – pretežu eurooptimisti, ali ima i snažnijih ili umjerenijih euroskeptika. Poslušajmo po jednog karakterističnog predstavnika svake od tih skupina:

„To će biti jedan susret skijaša sa lavinom. I to naivnih skijaša koji misle da se na svakoj planini mogu sa svakojakom vrstom opreme spustiti, a ne poznaju zapravo svijet oko sebe.“

„Mislim da smo sada, ovim počinjanjem pregovora sa Evropskom unijom i hapšenjem Gotovine, nikad bliži Evropi i da ćemo u najskorijoj budućnosti biti članovi Evropske unije.“

Direktorica Instituta Otvoreno društvo – Hrvatska, Andrea Feldman, za Radio Slobodna Evropa upozorava da konačno treba hrvatskim građanima početi jednostavnim jezikom objašnjavati što će za njih hrvatsko članstvo u Uniji značiti:

„Nadam se da će se pozitivan trend nastaviti, ali to podrazumijeva puno više rada i puno više koncentracije na sve one reforme koje su nužne da bi do članstva u Evropskoj uniji zaista i došlo. Istovremeno mislim da bi trebalo pojačati komunikacijsku strategiju prema građanima koji očito traže informacije i ne dobivaju ih dovoljno.“

Hrvatski predsjednik Stipe Mesić je i u svom prvom ovogodišnjem obraćanju građanima naglasak stavio na to kako spojiti oba cilja, odnosno kako na putu prema Evropskoj uniji poboljšati standard hrvatskih građana:

„Ja sam i prošle godine rekao da će ova godina biti ipak znatno bolja od prošle godine, jer imamo i više šansi, zbog toga što su pred nama i predpristupni fondovi koje moramo samo znati iskoristiti. To su fondovi čija sredstva se ne vraćaju. Tako ako budemo znali dobro upotrijebiti te fondove, možemo na njih vezati druga sredstva, i to bi bila onda prilika i da se otvaraju nova radna mjesta. Jer, ukoliko ne budemo riješili taj problem, nećemo nikada reći da smo zadovoljni.“

Upravo su pretpristupni fondovi bili središnja tema njegovog intervjua javnoj televiziji pred koji dan. On je tada podsjetio da je stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj 17 i po posto, a industrijska proizvodnja na razini 80 posto proizvodnje u 1990. godini. Pretpristupnim fondovima deset novih država članica Evropske unije povećalo je svoj bruto nacionalni proizvod za tri posto i Mesić pita – zašto to ne bi mogla i Hrvatska?!

„To možemo ostvariti ako budemo znali dobro koristiti te fondove. Za građane je važno da imamo takav mehanizam koji će moći prihvatiti ona sredstva koja nam se daju bespovratno. To su ta predpristupna sredstva koja mogu pokrenuti mnoge privredne procese u Hrvatskoj. I ja ću se zalagati za to da još više prodremo u tržišta koja je nekada hrvatska privreda imala. Ali, da bi to mogli, mi moramo proizvoditi. A možemo, ako te fondove budemo koristili. To su prilično velika sredstva i ja se nadam da će vlada, sa punom ozbiljnošću, utvrditi te adrese koje moraju ispunjavati uvjete da bi mi do tih sredstava došli. I ako to napravimo, onda možemo biti optimisti.“
XS
SM
MD
LG