Dostupni linkovi

Vučić proglasio pobedu u svih deset opština na lokalnim izborima; napadi i nepravilnosti obeležili glasanje

Ažurirano

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je njegova Srpska napredna stranka osvojila pobedu u svih deset opština gde su 29. marta održani lokalni izbori.

Prema izveštajima nezavisnih posmatrača i opozicionih lista, izborni dan su obeležili incidenti.

Glasanje je proteklo uz brojne prijavljene nepravilnosti u većini mesta, fizičke obračune i povređene građane, aktiviste i novinare.

Sukobi su, pored ostalog, zabeleženi u Boru, na istoku Srbije, u Bajinoj Bašti na zapadu, i u Kuli u Vojvodini.

Pravo glasa na ovim lokalnim izborima imalo je oko 250 hiljada birača. Pored Bora, Bajine Bašte i Kule, glasalo se i u Majdanpeku, Kladovu, Aranđelovcu, Smederevskoj Palanci, Lučanima, Knjaževcu i Sevojnu.

U svim mestima do sada je na vlasti koalicija na čelu sa vladajućom Srpskom naprednom strankom.

Lokalni izbori su još jedan test snage vlasti i opozicionih opcija, više od godinu dana od nesreće u Novom Sadu i masovnih antivladinih protesta u Srbiji.

I ranije lokalne izbore tokom 2025. pratile su, prema međunarodnim i domaćim posmatračima, pratile brojne nepravilnosti, verbalni i fizički napadi.

17:04 29.3.2026.

U Boru pretučena dvojica novinara i jedan aktivista

Nepoznati napadači su u Boru, na istoku Srbije, pretukli novinare Lazara Dinića i Ivana Bjelića, kao i aktivistu Aleksandra Kulića, potvrđeno je agenciji Beta.

Oni su odvezeni kolima Hitne pomoći.

Prethodno je advokat Nezavisnog društva novinara Vojvodine Veljko Milić potvrdio Beti da je Dinić pretučen i da mu je otet telefon.

Studenti u blokadi su na društvenim mrežama ranije objavili da se napad dogodio u blizini biračkog mesta u okolini Bora i da su novinari i studenti napadnuti sekirom.

Ivan Bjelić je prethodno, tokom izbornog dana, bio priveden, pa pušten iz policijske stanice u Boru. Iz policije nisu odgovorili RSE na pitanje o tom provođenju.


17:18 29.3.2026.

Izlaznost do 16 časova

Prema podacima opštinskih izbornih komisija, koje prenosi RTS, ovo je izlaznost birača do 16 časova:

Bor – 51,47 odsto

Smederevska Palanka – 49,94 odsto (podaci sa četiri referentna biračka mesta)

Knjaževac – 55,1 odsto

Aranđelovac – 58 odsto

Majdanpek – 48,93 odsto

Kladovo – 45,38 odsto

Bajina Bašta – 64 odsto

Sevojno – 65,73 odsto

Kula – 60,93 odsto

Lučani – 50,69 odsto

17:27 29.3.2026.

Studenti u blokadi optužili pristalice SNS za 'inscenirane nepravilnosti', kako bi oborili glasanje

Studenti u blokadi su objavili da su simpatizeri vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) pokušali da insceniraju izborne neregularnosti da bi došlo do obaranja glasanja na pojedinim biračkim mestima na lokalnim izborima, ali da "nisu uspeli u tome".

"Oni više ne smeju (da idu) ni na nameštene izbore. Na terenu je uočeno da su na brojnim biračkim mestima u više gradova pokušane malverzacije od strane pojedinih birača", naveli su studenti na društvenoj mreži Iks (X).

Studenti su na svom sajtu blokade.org objavili i izveštaj o nepravilnostima koje su, kako tvrde, sprečili od 13 do 16.30 časova.

Naveli su da su u Kuli podneli dve krivične prijave - jednu protiv policije zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja, a drugu protiv, za sada, neidentifikovanih lica zbog sumnje na krivična dela protiv izbornih prava.

"Nađeni su i paralelni birački spiskovi na javnoj površini, koji su dostavljeni kao dokazni materijal", naveli su studenti.

Kod biračkog mesta (BM) 6 u Aranđelovcu, kako tvrde, konfiskovali su "paralelne biračke spiskove na kojima je potpisana aranđelovačka firma Transprodukt".

"U balon-sali pored Škole Svetog Save na BM1 i BM2 u Aranđelovcu krije se oko tridesetak batinaša. Mobilni timovi se nalaze ispred tog mesta", tvrde studenti.

Na biračkom mestu 39 u Lučanima, kako su dodali, desetoro ljudi je vraćeno jer nisu imali ličnu kartu, a neki od njih su odbili da im se kažiprst obeleži sprejom.

U Smederevskoj Palanci, tvrde studenti, primećeno je i sprečeno više pokušaja glasanja "sa očitanim i odštampanim ličnim kartama umesto originalnog biometrijskog dokumenta".

"Utvrđeno je da komisija zadužena za glasanje van biračkog mesta nije koristila UV lampu, što je posmatrač preneo i to će biti uneto u zapisnik kao nepravilnost. Građani i mobilni timovi ušli su kol-centar u kafiću koji ne radi već dve godine u mestu Kusadak", naveli su oni.

Studenti tvrde i da policija u Knjaževcu ne reaguje na prijavu građana o postojanju kol-centra.

17:40 29.3.2026.

Funkcioner SNS-a o 'pokušajima delegitimizacije' izbora

Ministar spoljnih poslova i funkcioner SNS-a Marko Đurić izjavio je da postoje "koordinisani pokušaji da se delegitimizuje izborni proces" na izborima u deset opština, pre nego što rezultati budu poznati.

"Izvrnuti narativi o batinašima (i to od strane onih koji napadaju), 'paralelnim spiskovima' i organizovanom kriminalu predstavljaju dobro poznatu taktiku, sa ciljem da se izazove haos, a potom tvrdi da je bilo izborne krađe i pronađe opravdanje za sopstveni neuspeh", napisao je Đurić na društvenoj mreži X.


Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG