Dostupni linkovi

KFOR odbio povratak srpskih snaga na Kosovo, kazao Vučić


Aleksandar Vučić
Aleksandar Vučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je KFOR odbio zahtev Srbije za povratak srpskih bezbednosnih snaga na Kosovo.

Vlasti u Srbiji su sredinom decembra poslale kancelariji NATO misije na Kosovu, KFOR-u, zahtev za povratak do 1.000 pripadnika vojske i policije Srbije na Kosovo.

Predsednik Srbije je u intervjuu za televiziju Pink 8. januara naveo da je KFOR u odgovoru naveo da nema potrebe za povratkom srpskih snaga.

"KFOR nam je odgovorio da nema potrebe za povratkom naših snaga na sever Kosova i Metohije, kao što smo i očekivali, iako po rezoluciji SB UN 1244 nemaju pravo da odbiju taj naš zahtev jer se oni za to ne pitaju", ocenio je Vučić.

Predsednik Srbije je rekao i da ostaje pitanje da li će se zvaničan Beograd obratiti UN-u i zatražiti izjašnjavanje na sednici Saveta bezbodnosti.

On je naveo da, ukoliko bi se to uradilo, Srbiju bi podržala Rusija, ali bi ishod i dalje bio potvrda odluke KFOR-a.

"Šta ćemo posle te sednice, da ostavimo (premijeru Kosova Aljbinu) Kurtiju da komentariše kako je i Savet bezbednosti UN odbio to", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je naveo i da će vlasti u Srbiji videti šta će biti dalji odgovor. On je naveo i da će pratiti i upozoravati na situacije gde, kako je naveo, KFOR nije zaštitio Srbe na Kosovu.

Kao primer naveo je ranjavanje 11-godišnjaka i 21-godišnjaka 6. januara u opštini Štrpce na Kosovu, gde živi većinski srpsko stanovništvo.

Vlasti na Kosovu su osudile incident i saopštile da su istog dana uhapsile pripadnika kosovskih sigurnosnih snaga. Ranjavanje su osudili i zvaničnici u Srbiji, kao i predstavnici zapadnih međunarodnih institucija.

Vučić je ponovio da će se sledeće nedelje sastati sa savetnikom Stejt departmenta Derekom Šoleom (Chollet) u Beogradu.

"Reč je o veoma važnom čoveku", naveo je Vučić.

Vučić je rekao i da su SAD iskrene u podršci kosovskoj nezavisnosti, ali da je sa Amerikancima, kako je rekao, moguće razgovarati.

"Oni se trude da razumeju našu poziciju, poziciju Srba na Kosovu. Ne kažem ja da je on (ambasador SAD u Srbiji Christopher Hill) neko ko će da promeni svoj stav, ali čuje i sluša šta mi govorimo, za razliku od mnogih koji ne slušaju. Isti je slučaj sa Šoleom, (specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom) Eskobarom", rekao je Vučić.

Vlasti u Srbiji su donele odluku o slanju zahteva da se njeni pripadnici snaga bezbednosti vrate na Kosovo kao reakciju na, kako tvrde, pojačano prisustvo kosovske policije na severu Kosova.

Slanje zahteva usledilo je u danima kada su bile pojačane tenzije na severu Kosova, koje je 2008. godine proglasilo nezavisnost, a koju zvanični Beograd odbija da prizna.

Dvadeset dana zaredom, u decembru 2022. godine, u četiri severne opštine u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo, bile su postavljene barikade na putevima koji vode ka graničnim prelazima Kosova i Srbije.

Barikade su postavljene u znak protesta zbog hapšenja bivšeg kosovskog policajca iz redova srpske zajednice koji je, prema navodima kosovskih vlasti, osumnjičen da je organizovao napad na kancelarije Centralne izborne komisije na severu.

Srbi su odlučili da uklone barikade nakon što je Dejanu Pantiću mera bezbednosti promenjena sa pritvora na kućni pritvor.

Prethodno su Srbi sa severa Kosova napustili kosovske institucije, uključujući i policiju.

XS
SM
MD
LG