Dostupni linkovi

Strateški sporazumi Saudijske Arabije i Kine tokom posete Sija Rijadu


Predsednik Kine Si Đinping po dolasku u Rijad
Predsednik Kine Si Đinping po dolasku u Rijad

Saudijska Arabija i Kina su produbile veze sa nizom strateških sporazuma u četvrtak, 8. decembra, tokom posete predsednika Si Đinpinga Rijadu, uključujući sa tehnološkim gigantom Huavejem, čiji sve veći prodor u region Zaliva izaziva zabrinutost SAD.

Kralj Salman je potpisao "sveobuhvatan sporazum o strateškom partnerstvu" sa Sijem, koji je raskošno dočekan u zemlji koja uspostavlja nova globalna partnerstva izvan Zapada.

Sijev automobil su do kraljeve palate dopratili pripadnici saudijske kraljevske garde jašući arapske konje i noseći kineske i saudijske zastave.

Kineski lider je razgovarao sa prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom, de fakto vladarom naftnog giganta, koji ga je srdačno pozdravio. Si je najavio "novu eru" u arapskim vezama.

Doček kineskog lidera je u oštroj suprotnosti sa uzdržanom dobrodošlicom sa kojom je bin Salman u julu dočekao predsednika SAD Džoa Bajdena, sa kojim su odnosi zategnuti zbog saudijske energetske politike i ubistva Džamala Kašogija 2018. što je opterećivalo ovu posetu.

Može li Biden da kazni bin Salmana?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Sjedinjene Države, koje oprezno posmatraju rastući uticaj Kine, i svojim vezama sa Rijadom na najnižem nivou, saopštile su u sredu da je Sijeva poseta primer pokušaja Kine da jača uticaj širom sveta i da neće promeniti američku politiku prema Bliskom istoku.

Memorandum sa kineskom kompanijom Huavei Technologies, o klaud kompjutingu i izgradnji kompleksa visoke tehnologije u saudijskim gradovima, dogovoren je uprkos zabrinutosti SAD sa saveznicima iz Zaliva zbog mogućeg bezbednosnog rizika pri korišćenju tehnologije kineske kompanije.

Huavei je učestvovao u izgradnji 5G mreža u većini zalivskih država uprkos zabrinutosti SAD.

Princ Mohamed, sa kojim se Bajden pozdravio dodirom pesnica umesto rukovanja u julu, vratio se na svetsku scenu nakon ubistva Kašogija i prkosno se ponašao u suočavanju sa gnevom SAD zbog smanjenja snabdevanja naftom, te na pritisak Vašingtona da pomogne u izolaciji Rusije.

U cilju jačanja svojih međunarodnih akreditiva, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati saopštili su u četvrtak da su princ i čelnik UAE zajedno vodili posredničke napore koji su obezbedili oslobađanje američke košarkaške zvezde Britni Griner (Brittney Griner) u razmeni zarobljenika sa Rusijom.

Međutim, Bela kuća je to demantovala, navodeći u četvrtak da su o razmeni zarobljenika pregovarali samo SAD i Rusija.

"Jedine zemlje koje su pregovarale o ovom sporazumu bile su Sjedinjene Države i Rusija", rekla je portparolka Bele kuće Karin Žan Pjer (Karine Jean-Pierre), na pitanje o ulozi Saudijske Arabije.

"Nije bilo nikakvog posredovanja," dodala je.

Griner je razmenjen za Viktora Buta, nekadašnjeg ruskog trgovca oružjem koji je osuđen u Sjedinjenim Državama na kaznu zatvora od 10 godina. Razmena je obavljena u Ujedinjenim Arapskim Emiratima na aerodromu u Abu Dabiju, rekla je portparolka Bela kuća.

"Zahvalni smo UAE... što su omogućili korišćenje njihove teritorije za razmenu", istakla je Žan-Pjer.

"Takođe smo zahvalni drugim zemljama, uključujući Saudijsku Arabiju koje su kod ruske vlade pokrenule pitanje pritvorenih Amerikanaca", dodala je.

'Nova era u odnosima Kine sa arapskim svetom'

U tekstu objavljenom u saudijskim medijima, Si je rekao da je na "pionirskom putovanju" da "otvori novu eru odnosa Kine sa arapskim svetom".

Kina i arapske zemlje će "nastaviti visoko da drže zastavu nemešanja u unutrašnje stvari", dodao je Si.

Taj stav je ponovio i saudijski prestolonaslednik, koji je rekao da se njegova zemlja protivi bilo kakvom "mešanju u unutrašnje stvari Kine u ime ljudskih prava", saopštila je kineska državna televizija CCTV.

Si, koji će se u petak sastati sa drugim proizvođačima nafte iz Zaliva i prisustvovati širem skupu arapskih lidera, rekao je da će Kina raditi na tome da ti samiti budu "prekretnica u istoriji kinesko-arapskih odnosa" i da Peking vidi Rijad kao "važnu silu u multipolarnom svetu".

Saudijska Arabija i druge zalivske države, kao što su Ujedinjeni Arapski Emirati, istakle su da neće birati stranu između globalnih sila i da diverzifikuju partnere kako bi služili nacionalnim ekonomskim i bezbednosnim interesima.




'Partner od poverenja'



Kina, najveći svetski potrošač energije, jedan je od najvećih trgovinskih partnera zalivskih država šireći bilateralne veze kako region potencira na ekonomskoj diverzifikaciji, što izaziva zabrinutost SAD zbog upliva zvaničnog Pekinga u osetljivu zalivsku infrastrukturu.

Saudijski ministar energetike je u sredu rekao da će Rijad ostati "pouzdani" energetski partner Pekinga i da će dve zemlje unaprediti saradnju u snabdevanju energijom uspostavljanjem regionalnog centra u kraljevstvu za kineske fabrike.

Kineske i saudijske kompanije potpisale su i 34 ugovora za ulaganja u zelenu energiju, informacione tehnologije, usluge klaud kompjutinga, transport, građevinarstvo i druge sektore, javila je državna novinska agencija SPA.

Ranije je rečeno da će dve zemlje potpisati početne sporazume vredne 30 milijardi dolara.

Tang Tianbo, specijalista za Bliski istok u Kineskom institutu za savremene međunarodne odnose (CICIR) - istraživačkom centru koji je povezan sa kineskom vladom - rekao je da će poseta rezultirati daljim proširenjem energetske saradnje.

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG