Dostupni linkovi

Godišnjica Mulerove istrage: Šta smo do sada saznali?


Robert Muler, specijalni tužilac.
Robert Muler, specijalni tužilac.

Bivši direktor FBI-a Robert Muler (Robert Mueller) pre godinu dana imenovan je za specijalnog savetnika koji je preuzeo istragu Ministarstva pravde o eventualnoj koordinaciji između Rusije i predsedničke kampanje Donalda Trampa (Donald Trump) 2016. godine.

Agencija Associated Press analizirala je šta je do sada urađeno, a šta je ono što sledi u budućnosti i navodi da su za istragu centralna dva pitanja:

"Da li su se ljudi iz Trampovog štaba dogovorili sa Kremljom da usmeravaju predsedničke izbore u korist republičkog kandidata i da li je Tramp pokušao da ometa istragu nakon što je preuzeo dužnost."

Do sada su ispitani sadašnji i bivši zvaničnici Bele kuće, kao i strani privrednici i osoblje iz izbornog štaba, kao i da je ukupno 19 lica i tri ruske kompanije optuženo ili su se izjasnile krivim, piše AP.

"Krivični procesi do sada nisu rešili suštinsko pitanje o vezi između Trampa i Rusije, ali su otkrili opredeljenje Rusa da Trampa smeste na funkciju," ocenjuje američka agencija, i ističe se da je najveće nerešeno pitanje do sada da li će Tramp odgovarati na Mulerova pitanja i šta će se dogoditi ako do toga ne dođe.

AP dodaje i da nije jasno kako će se sve ovo završiti, odnosno da nije jasno kada i koliko će Mulerov rad biti otkriven javnosti i precizira da on do sada javno aposlutno ništa nije rekao o istrazi, kao i da je to jedino uradio njegov punomoćnik na sudu putem detaljnih optužnica.

Proširena istraga

Mesecima, među advokatima koji zastupaju svedoke i subjekte u Milerovoj istrazi spominje se kako se ispitivanja o Rusiji bliže kraju, možda već početkom leta, piše CNN.

Poslednjih dana, neke od tih prognoza se menjaju, jer Mulerov tim nastavlja da vraća svedoke na naknadne intervjue, a u nekim slučajevima i na svedočenje pred velikom porotom u Vašingtonu.

S druge strane je situacija u kojoj su advokati koji zastupaju Trampa u sukobu s Mulerovim timom o tome hoće li predsednik sarađivati i dati dobrovoljnu izjavu.

"Pregovori su se razvukli, delimično jer se predsednik borio da zadrži stare i unajmljuje nove advokate, kojima predlaže smer rada iako se oni tek upoznaju s činjenicama," kaže CNN.

"Šanse su sada 50-50," rekao je za CNN Rudi Đulijani (Rudy Giuliani), jedan od najnovijih članova pravnog tima predsednika, kada je reč o šansama za izjavu.

Ostali članovi pravnog tima daju mnogo manje šanse, a u međuvremenu se pripremaju za slučaj da Muler odluči da izda nalog za intervju s predsednikom - potez koji bi mogao dovesti do dugotrajne pravne bitke koja bi mogla da se završi pred Vrhovnim sudom.

"Mi to ne želimo," rekao je Đulijani o mogućem ustavnom sporu. "Ako ne dobijemo osnovna pravila koja smatramo poštenim, imat ćemo spor."

Times: "Pitanja na koja nije odgovorila Milerova istraga"

Magazin Time prvu godinu Mulerovog rada gleda kroz pitanja koja su ostala bez odgovora,a jedno od njih je da li je Tramp znao za sastanak u Trump Toweru uoči izbora na kome su bili predsednikov sin Donald Trump Jr., bivši šef šef kampanje Pol Menfort (Paul Manafort) i Trampov zet i savetnik u Beloj kući Džerard Kušner (Jared Kushner) sa ruskom advokaticom Natalijom Veselnitskajom (Natalia Veselnitckaia).

"Ako je Tramp znao za sastanak, to ukazuje da je sastanak bio važniji nego što je to njegov tim predstavljao i postavlja se pitanje zašto je onda tvrdio da nije znao za njega," stoji u tekstu Timesa.

Među pitanjima bez odgovora list navodi i to da se ne zna šta je politički konsultant Rodžer Stoun (Roger Stone) znao o hakovanim e-mailovima i da li je to rekao Trampu.

Times se pita i zašto se Kušner sastao sa ruskim bankarima i podseća da je Bela kuća saopštila da je sastanak organizovan na zahtev tadašnjeg ruskog ambasadora Sergeja Kiseljaka, ali Trampovi kritičari su dovodili u pitanje motive za sastanak i jedne i druge strane. Times piše i da Muler navodno istražuje finansije i poslovanje Kušnera.

Prema pisanju Timesa, Mulerov tim ima širok spektar pitanja kojima treba da se bavi. Između ostalog, pitanja poput dogovora Trampa i njegovih saradnika iz prošlosti, ruskog uticaja na izbore preko društvenih mreža ili eventualnog ometanja pravde vezano u istrazi.

Godina dana od početka istrage - krajnje vreme da se privede kraju

Hans von Spakovski, viši pravni savetnik Fondacije Heritage koji piše za Fox News, smatra da je tokom protekle godine Muler uspeo da potroši 10 miliona dolara iz fondova poreskih obveznika i enormno vreme ispitanika, prisilio je mnoge da pokrenu predloge zakona, a osim toga istraga je imala negativan učinak na funkcionisanje Bele kuće.

Fox prenosi i izjavu Đulijanija koji je za tu televiziju rekao da je Miler Trampovom pravnom timu rekao da neće tražiti optužnicu protiv predsednika.

"To znači da bi jedini način na koji bi Miler mogao delovati protiv Trampa mogao biti da obezbedi dokaze koje bi demokrate prihvatile u Kongresu," ističe Fox News.

Zaključuje se i da bi Miler morao u tom slučaju imati dokaze koji će rezultirati stvarnim optužnicama koje imaju veze sa njegovim prvobitnim zadatkom i koje opravdavaju njegovu kontinuiranu potrošnju sredstava poreskih obveznika.

"Ali nakon godinu dana, još nije javno pokazao bilo šta što ide u prilog činjenici da je on najpre bio zadužen za istragu o tome da li je bilo ikakvog dogovora na izborima 2016. godine između Trampove kampanje i Rusije," dodaje Fox news.​

XS
SM
MD
LG