Dostupni linkovi

Italija pred ekonomskom katastrofom


Centar Rima, ilustrativna fotografija, 11. maj 2011.
Centar Rima, ilustrativna fotografija, 11. maj 2011.
Međunarodni monetarni fond (MMF) zatražio je od Italije "duboke rezove" i odlučno sprovođenje smanjenja javne potrošnje radi umanjenja deficita u budžetu.

Istovremeno čelnici 17 zemlja eurozone razmatraju održavanje vanrednog samita u petak u Briselu zbog pogoršanja dužničke krize na čijem se udaru sada našla i Italija, druga po snazi evropska ekonomija odmah iza njemačke i francuske.

Dok zemlje eurozone s mukom pokušavaju da sastave novi paket pomoći za Grčku, dužnička zaraza koja je zahvatila mediteranske članice Europske unije prijeti prelijevanjem na Italiju i Španiju čime bi posljedice po Evropu, ali i svijet postale nemjerljivo teže.

Spašavanje Italije i Španije koštalo bi kako kažu "mnogo više" od Grčke, Portugalije i Irske.

MMF zatražio je u sredu od Italije duboke rezove i odlučno smanjenje javne potrošnje radi smanjenja deficita u budžetu.

Italija pokušava da održi javni dug na oko 120 procenata bruto domaćeg proizvoda a ima jednu od najnižih stopa ekonomskog rasta na svijetu.

Italijanski ministar finansija Đulio Tremonti iznio je prijedlog za smanjenje budžeta u iznosu od 48 milijardi eura u narednih tri godine te ciljeve za smanjenje deficita sa sadašnjih 3,9 posto bruto domaćeg proizvoda na nulti podiok do 2014. godine.

MMF je pozdravio planove Rima za smanjenje fiskalnog deficita ispod tri posto od bruto domaćeg proizvoda do 2012.

Ova finansijska organizacija je naglasila da bez fiskalnog usklađivanja nakon 2012. godine, dugovanja bi mogla na dugoročnom planu ostati iznad 100 odsto od bruto domaćeg proizvoda.

Vanredni samit u Briselu

Italija je treća najsnažnija evropska privreda, odmah iza njemačke i francuske. MMF predviđa da će italijanska ekonomija do kraja ove godine porasti samo 1 procenat, a prošle godine rast je iznosio 1,3 procenta .

Glasine o italijanskim privrednim problemima uzrokovale su snažan pad akcija italijanskog privrednog i finansijskog sektora pa vlada nastoji smanjiti ili barem ograničiti štetu predlaganjem obimnog programa štednje vrijednog 40 milijardi eura koji bi, međutim, da bi smirio tržište, morao biti usvojen po hitnom postupku u italijanskom parlamentu.

Premijer Silvio Berluskoni reaguje na konferenciji za štampu nakon Saveta ministara u Rimu, 09. februar 2011.
Berlusconi ima jasnu većinu u gornjem domu parlamenta Senatu, gdje se očekuje izglasavanje prijedloga već u četvrtak, ali u Zastupničkom domu ima vrlo malu većinu, pa će vladajuća koalicija morati snažno insistirati kod svojih predstavnika da bi projekt, koji predviđa zamrzavanje plata u javnom sektoru, veće naknade za posjete ljekarima i smanjenje sredstava koje vlada upućuje lokalnim vlastima, prošao.

Međutim, zbog ozbiljnosti situacije očekuje se da će i opozicija imati razumijavanja i kako su već najavili veoma malo amandmana na predloženi paket restrikcija.

Tako su evropska strahovanja zbog dužničke krize u Grčkoj preusmjerena na zemlje sa većim dugovanjima poput Italije.

I zbog toga čelnici 17 zemalja eurozone razmatraju mogućnost da se okupe na vanrednom samitu u petak u Briselu.

Predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej saopštio je nakon susreta sa španskim premijerom Hozeom Luis Zapaterom da odluka o samitu eurozone nije donijeta, ali da nije isključena, a diplomatski izvori navode da će se on najvjerovatnije i održati.

Ekonomski analitičari u svjetskim medijima pak nadaju se da se katastrofa sa Italijom može izbjeći .

"Italija je prevelika da ne bi uspjela", prenosi The New York Times ocjenu analitičara Moisesa Naima iz Vašingtonske 'think-tanka' Carnegie zadužbine.

"Ako zbog pogrešnih političkih poteza Italiju stvarno pogodi zaraza, to će ugroziti ne samo eurozonu, nego i svjetsku privredu", istakao je Naim.

Berlusconi pred novim sudjenjem

Berlusconi pred novim sudjenjem

U sjenci strahovanja za italijansku ekonomiju mediji su obajavili da je premijeru Silviju Berlusconiju zakazano novo susdsko ročište za 18 .oktobar na kojem će se odlučiti hoće li mu biti suđeno za utaju poreza u koji je uključena jedna od Berlusconijevih kompanija "Mediatrade - RTI".

Pored Berlusconija, na meti istrage nalazi se još 11 osoba, među njima i njegov sin Pier Silvio i dugogodišnji Berlusconijev opunomoćenik Fedele Confalonieri, koji je i predsjednik Berlusconijeve imperije „Mediaset“.

Berlusconi se tereti da je fiktivno povećavao cijene autorskih prava na filmove koje je njegova kompanija "Mediatrade - RTI" kupovala od drugih firmi.

Optuženi se terete da su falsifikovanjem poslovne dokumentacije i raznim prevarama izbjegavali plaćanje odgovarajućeg poreza.

A žena zbog koje će se Berlusconiju suditi za "plaćanje sexualnih usluga maloljetnici", marokanka Ruby objavila je juče da je trudna da i da se udaje za svog mladića krajem godine sa kojim će nakon toga otići van Italije.

U ovom slučaju Berlusconiju sude zbog sudjelovanja u prostituciji maloljetnice i zloupotrebe ovlaštenja jer je navodno, kad je Ruby bila u pritvoru, vršio pritisak na policiju da je pusti, kako ne bi odala u kakvom je odnosu s premijerom.

Bude li osuđen, 74-godišnji Berlusconi, koji je najavio da se više neće kandidovati po isteku ovog manadata, mogao bi dobiti i do 12 godina zatvora.
XS
SM
MD
LG