Dostupni linkovi

Ukidanje viza još uvijek neizvjesno


Susret evropskih i bh. parlamentaraca u Sarajevu, Foto: Midhat Poturović
Susret evropskih i bh. parlamentaraca u Sarajevu, Foto: Midhat Poturović
Tokom interparlamentarne rasprave u Sarajevu mogle su se čuti ocjene domaćih parlamentaraca da EU neće donijeti odluku o ukidanju viza za BiH prije nego što budu okončani opšti izbori u oktobru. Evropski parlamentarci su, međutim, ovakve stavove demantovali i vjeruju da će odluka o liberalizaciji viznog režima za BiH biti pozitivna.

Više od godinu građani Bosne i Hercegovine očekuju vijest da konačno mogu slobodno putovati. BiH je, pored Albanije, ostala jedina država u regionu koja nije dobila liberalizaciju viznog režima zahvaljujući činjenici da se političari na vrijeme nisu mogli dogovoriti oko ispunjavanja svih potrebnih uslova iz Mape puta. Donošenje pozitivne odluke za BiH i dalje je neizvjesno iako se kao mogućnost pominje početak jula ove godine.

Evropski parlamentarci, koji su još jednom u ponedjeljak i utorak a razgovarali sa domaćim političarima, kažu da je prije procjene Evropske komisije teško sa sigurnošću reći kada će BiH biti stavljena na bijelu šengen listu. Podsjećaju i na to da su bosankohercegovački političari, bez obzira što su iz Brisela stalno stizala upozorenja, kasnili godinu u ispunjavanju potrebnih uslova.

Tanja Fajon
Izvjestiteljica Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju Tanja Fajon kaže da je u proteklih nekoliko mjeseci u BiH puno urađeno na ispunjavanju uslova, ali da to nije spektakularan rezultat za zemlju koja teži priključenju Evropskoj uniji:

„A sada želim da ne bi u tim predizbornim mjesecima iskoristili za nabiranje političkih poena sam proces vizne liberalizacije - jer to nije neki spektakularni rezultat ove vlasti. Često kažem kada sam u Sarajevu da je Sarajevo mjesto sa stilom, da političari nemaju puno stila.“

Tokom interparlamentarnog susreta u Sarajevu mogle su se čuti ocjene nekih bh. parlamentaraca da EU neće dati zeleno svjetlo za liberalizaciju viznog režima Bosni i Hercegovini prije opštih izbora zakazanih za oktobar ove godine. Ovakve tvrdnje demantovao je izvjestitelj Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin:

„To nije istina. To je izjava koju je dao jedan od vaših poslanika. To uvijek onako nešto se čuje napola, pa se onda to pošalje kao fakat i stoga je BiH mnogo puta znala otkoračati u prošlost umjesto da napravi iskorak u budućnost.“


Ispuniti još neke tehničke uslove


Za liberalizaciju viznog režima Bosni i Hercegovini potrebno je ispuniti još nekoliko tehničkih uslova. Kada će odluka u Briselu biti donesena nije se usudio prognozirati ni predsjedavajući delegacije Evropskog parlamenta za saradnju sa zemljama jugoistočne Evrope Eduard Kukan:

Eduard Kukan, Foto: Midhat Poturović
„Ne može se govoriti o nekom određenom datumu iz prostog razloga jer je to proces u okviru EU. Prema Lisabonskom ugovoru uvedeno je načelo koodlučivanja koje donekle usporava taj proces donošenja odluke. U svakom slučaju naš stav je da neće biti nikakvog odlaganja donošenja odluke o viznoj liberalizaciji kad se za to steknu uslovi.“

Ni bosanskoherecgovački političari nisu mogli potvrditi informaciju da će građani BiH dobiti viznu liberalizaciju početkom jula. Svi tvrde da će dati sve od sebe da takva odluka bude donesena što prije. Dopredsjedavajući Predstavničkog doma državnog Parlamenta Beriz Belkić:

„U nekoliko navrata između redaka podvučeno je da ništa nije gotovo, i dok sve ne bude gotovo da se mora do zadnjeg uslova raditi savjesno i da je praktično vrlo rigidan pristup onome što je zadato.“


Postoje neslaganja unutar EU


Predsjedavajući Predstavničkog doma državnog Parlamenta Milorad Živković:

Interparlamentarna rasprava, Milorad Živković (desno) Foto: Midhat Poturović
„BiH ne ide onom brzinom koju očekuju evropski parlamentarci od nas, ali to je nešto što nije od jučer nego od prije. U BiH se teško nalazi kompromis, ali idemo korak po korak.“

Halid Genjac, poslanik u državnom Parlamentu, kaže kako je jasno da i unutar EU postoje neslaganja oko odluke o liberalizaciji viznog režima za BiH:

„Prisutna je izvjesna politizacija ovog pitanja vez obzira što je politička odluka o ukidanju viza donesena. Ponovno se politizira pitanje u manjem dijelu EU, ali, nažalost, i u krugovima BiH dovodeći to u kontekst izbora.“

Tokom sastanka evropskih parlamentaraca sa nevladinim sektorom predstavnici ovih organizacija zahtijevali su da se bh. političari zbog činjenice da se ne uspijevaju dogovoriti i zbog toga što su kasnili sa ispunjavanjem potrebnih uslova kazne tako što BiH neće biti stavljena na bijelu šengen listu prije okončanja opštih izbora u oktobru. Ovakav prijedlog zabrinuo je izvjestiteljicu Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju Tanju Fajon. Objašnjava zbog čega:

„Ja mislim da na prvom mjestu su uvijek ljudi - i to radimo za ljude. Žao mi je da puno političara i možda drugih predstavnika organizacija u BiH nemaju to u mislima kada razgovaraju oko vizne liberalizacije.“
XS
SM
MD
LG