Dostupni linkovi

Žrtve rata protiv skraćivanja suđenja Karadžiću


Fotografije: Midhat Poturović
Fotografije: Midhat Poturović
Nekoliko stotina članova nevladinih organizacija koje okupljaju žrtve rata i njihove porodice u srijedu je protestovalo ispred sjedišta UN-a u Sarajevu zbog mogućeg najavljenog skraćivanja haške optužnice protiv Radovana Karadžića, kojem bi suđenje trebalo početi 19. oktobra.

Protest su organizovali Savez logoraš BiH i udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" i "Žena - žrtva" rata.

Ukoliko dođe do smanjenja optužnice, članovi ovih udruženja obustaviće saradnju sa Tribunalom u Hagu i neće svjedočiti, kaže predsjednik Saveza logoraša BiH Murat Tahirović

„Mi više niti imamo smjelosti ni hrabrosti da sudjelujemo u onome što je Haški tribunal započeo oslobađanjem Biljane Plavšić. Mi jednostavno u tome nećemo sudjelovati. Ako žele ići dalje, neka idu. Na neki način snosimo i moralnu odgovornost i smatramo da ćemo i sada kod predmeta Karadžić biti prevareni, a nećemo u tome sudjelovati, pa neka rade sami što žele.“

Predstavnici udruženja razgovarali su danas predstavnikom Haškog tribunala u BiH Refikom Hodžićem, te voditeljem ureda Haškog suda u Sarajevu Hauardom Takerom, kojima je predat zahtjev za sastanak sa predsjednikom Haškog tribunala i glavnim tužiocem. Predstavnik Tribunala Refik Hodžić izjavio je kako smatra da neće doći do prekida saradnje između žrtava i Tribunala.

„Ovo je vrlo ozbiljno pitanje. Izražen je zahtjev za hitnim sastankom predstavnika tri udruženja sa predsjednikom i glavnim tužiocem Tribunala. Ono što je u našoj moći ovdje, u Sarajevu, je da ove zahtjeve prenesmo hitno u Tribunal, a nakon toga dijalog između predstavnika Tribunala i predstavnika ova tri udruženja će, nadam se, ishoditi neke rezultate.“


Prikrivanje uloge Srbije u ratu


Haško tužilaštvo se u naredna dva dana treba izjasniti o novoj, skraćenoj optužnici u slučaju protiv bivšeg predsjednika RS Radovana Karadžića.

Mogućnost reduciranja optužnice bivšem ratnom lideru RS Radovanu Karadžiću, kojeg Tribunal u Hagu tereti za genocid i zločine protiv čovječnosti počinjene od tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine, a po prijedlogu haških sudija, moglo bi biti štetno po sam proces.

Iz optužnice bi mogli biti izbačeni zločini u opštinama Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Čajniče, Donji Vakuf, Kalinovik, Kotor Varoš, Ilijaš, kao i Višegrad, iz kojeg su izuzeta samo ubistva 48 civila u selu Kalimanići. Također, eventualno i jedan dio zločina u Srebrenici, te masakr na sarajevskoj pijaci Markale.

Hasečić: Žrtve neće učestvovati u nagrađivanju zločina
Novo skraćenje optužnice koje je na tragu Karadžićevih zahtjeva predstavlja i namjeru da se prikrije uloga Srbije u ratu u BiH i predstavlja nagradu za zločin, u čemu žrtve neće učestvovati, poručila je predsjednica udruženja Žene - žrtve rata Bakira Hasečić:

„Mi ćemo njima trebati. Nas što se tiče, nek puste Radovana. Nama ne znači ništa jedan život monstruma. Nama trebaju samo pravda i istina za ono što su uradili - da je izvršio na BiH agresiju i genocid sa Srbijom i Crnom Gorom, potpomognut cijelim svijetom koji danas mu skraćuju optužnicu i žele da ga amnestiraju i nagrade za genocid i agresiju što je učinio nad nama i nad našim najrođenijim.“


Tribunal je i osnovan radi Karadžića i drugih zločinaca


Bošnjački oficir za vezu sa Haškim tribunalom Amir Ahmić kaže kako su primjedbe već upućene ka predsjedniku Suda, kao i glavnom tužiocu. Argumenti sudije O-Gon Kwona po kojima Sud nema dovoljno kapaciteta za rad, za Ahmića su neprihvatljivi:

„Ne možemo pristati na obrazloženje koje je on nama rekao, znači da nema sudnica, da su oni angažovani itd. Tribunal je upravo osnovan zbog Karadžića, Miloševića i drugih zločinaca, i ako nema jedne sudnice na ovom Tribunalu i ako sudije ne mogu da budu slobodne od drugih slučajeva i ako ne mogu da rade pet dana, onda ja mislim da je upitno uopšte pričati o slučaju Karadžić pod ovakvim uslovima koje nameće sudija Kwon Tužilaštvu.“

Iako su u ranijim slučajevima već presuđeni zločini i utvrđene činjenice na prostoru ovih opština, utvrđivanja Karadžićeve odgovornosti, ali i namjere po tački koja ga tereti za genocid, ovim bi postupkom moglo biti dovedeno u pitanje, smatra agent BiH pred Međunarodnim sudom pravde u procesu protiv Srbije i Crne Gore Sakib Softić:

„Jer skraćivanjem optužnice da to mjere da se dokazuje samo ono što se može s lakoćom i jednostavno dokazati, bez sagledavanja zločina u njihovoj sveukupnosti, može dovesti do toga da Sud nema potpunu sliku zločina, potpunu sliku onoga što se dešavalo na teritoriji BiH, što onda može odvesti Sud u sljedeću grešku, a to je da donese zaključak da se u BiH nije desio genocid, nego da je Karadžić odgovoran samo za zločine protiv čovječnosti.“


Tužilaštvo Haškog tribunala o skraćenju optužnice protiv Radovana Karadžića trebalo bi se izjasniti u naredna dva dana.
XS
SM
MD
LG