Dostupni linkovi

Mostar: i studenti različito žive


Grad Mostar pokazuje kako je i koliko podijeljen u svakoj sferi života, pa tako i u uslovima u kojim su smješteni studenti u domovima. Univerzitet „Džemal Bijedić“, koji pohađaju pretežno Bošnjaci, studentima nudi oronule barake, dok je na drugoj strani Neretve Sveučilište Mostar za mlade ljude koji stanuju u Domu osiguralo evropski standard.

Oronule spavaonice nekadašnje vojne kasarne Sjeverni logor teško se mogu nazvati studentskim domom. Poput Mugdima Mehića, koji je na studij u Mostar došao iz Bugojna, većina studenata se na dolasku zaprepasti lošim stanjem u kojem se Studentski centar nalazi:

„Ja sam ovdje treća godina. Uslovi studiranja, što se tiče Univerziteta, su dobri, međutim u studentskom domu - nas je ovdje, u ova dva paviljona, 55 muškaraca, u ženskom paviljonu 26 djevojaka - uslovi su katastrofalni. Definitivno. Cijena ista kao u ostalim domovima - Sarajevo, Tuzla, Zenica, Sveučilište u Mostaru - no, oni imaju puno bolje uslove nego mi. To znači da 25 studenata u muškom paviljonu koristi jednu tuš kabinu.“

Studenti Centar nazivaju nužnim smještajem za studente koji nisu u stanju plaćati skupe mostarske stanove. Takvih je, sudeći prema broju aplikacija, svake godine sve više, kaže nam upravnik Centra Muhamed Čišić:

„Prilikom aplikacija za smještaj u studentski dom mi smo primili 100 studenata, a potreba je za jedno 300 studenata minimum. Iako su loši uslovi, znaju ti studenti kakvi su uslovi u Studentskom centru, oni ipak apliciraju jer je skupo stanovati privatno.“

Univerzitet “Džemal Bijedić“, koji obilježava 32 godine postojanja, obnovio je svoj rad 1997. godine u tzv. većinski bošnjačkom dijelu Mostara, a nakon što su hrvatske vlasti na početku rata u kompleksu Univerziteta utemeljile mostarsko Sveučilište. Studenti Univerziteta, koji vjerojatno ima najmanju biblioteku u BiH, mogu se pohvaliti tek ukusnim obrocima koji se pripremaju u kuhinji Crvenog krsta. Upravnik Centra Muhamed Čišić dodaje:

Univerzitet Džemal Bijedić, Foto: RTV Mostar
„Svake godine dobijemo neku nadu da će biti bolje. Dođu razni sponzori, onda apliciramo kod federalnog ministarstva, međutim, iz godine u godinu mi ostajemo na istim sadržajima kakve imamo.“

Za razliku od svojih kolega na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ koji je smješten u većinski bošnjačkom dijelu Mostara, studenti mostarskog Sveučilišta, koji se nalazi u tzv. zapadnom Mostaru, mogu se pohvaliti gotovo evropskim standardima studentskog smještaja. Za istu cijenu smještaja, studentica Sveučilišta Tonka Krešić, osim kupatila, u prostranoj sobi na raspolaganju ima i besplatnu internet konekciju, kablovsku televiziju, a u kampusu dnevni boravak, fitnes centar, te moderno opremljen restoran, sa 10 jela po obroku:

„Ja sam imala sreću da sam dobila smještaj u studentskom domu od prve godine, već sam četvrtu godinu u studentskom domu. Plaćam cijenu doma koja je 98 konvertibilnih maraka, s tim da mi je tu uključena i topla voda i hrana.“

Vojo Višekruna, prorektor Sveučilišta za nastavu:

„Gledano po nekim papirima koje imamo vezano za Studentski centar, tu je negdje 400 ležajeva u postojeća dva objekta, a tisuću obroka može opslužiti njihov restoran. Ja moram kazati da je ovdje i Sveučilište učinilo neke stvari vezano za poboljšanje studentskog standarda sudjelujući u subvenciji ishrane, tako da ne budu samo studenti koji stanuju imali mogućnost ishrane, nego i studenti koji stanuju privatno ili u nekom drugom smještaju - da se mogu hraniti povoljnije u Studentskom centru. Još jedna napomena: u drugoj fazi izgradnje, koja bi trebala početi negdje polovinom ove godine, je predviđena izgradnja novog studentskog centra sa povećanim brojem kreveta, soba i nekih drugih sadržaja, tako da će se i s tog aspekta poboljšati studentski standard.“

Sveučilište u Mostaru, Foto: Studio 88
U obnovu studentskog doma Sveučilišta u Mostaru Vlada Republike Hrvatske do sada je izdvojila oko šest miliona KM. Iako Univerzitet „Džemal Bijedić“ pohađaju studenti iz svih krajeva BiH, ali i regiona, tek neznatna sredstva uložena su u obnovu improviziranog Studentskog centra Univerziteta. Student Mugdin Mehić dodaje:

„Ljuti smo, ogorčeni, razočarani. Ipak, ogromni se novci ovdje izdvajaju. Nije to samo naših 100 maraka. Tu su i sredstva od kantona koje studenti dobijaju za subvencioniranje stanovanja u domovima, ishrane, a ništa se ne radi. Studenti u ovom domu žive u ovakvim uslovima od 1998. godine.“

Unatoč obećanjima različtih delegacija, nadležnih ministarstava i menadžmenta Univerziteta, Studenstkom centru proteklih godina osigurano je tek godišnje krečenje. Zlobnici bi rekli kako je i dalje premalo boje da bi se sakrila bijeda objekata studentskog standarda Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru.

  • Slika 16x9

    Tina Jelin - Dizdar

    Novinarstvom se počela baviti 1996. godine. Od 1998. radi za Radio Slobodna Evropa. Bila je i stalni suradnik Studija 88,  Radija101, Reuters-a. Višestruko nagrađivana novinarka.

XS
SM
MD
LG