Dostupni linkovi

Lajčak priznao da nije mogao provesti željeno


Miroslav Lajčak
Miroslav Lajčak

Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak prvi put, nakon što je preuzeo dužnost slovačkog ministra vanjskih poslova, "priznao" je da iz BiH ne odlazi samo zbog nove dužnosti nego i zbog toga što „ne vidi prostor da realizuje svoju viziju sa kojom je došao u BiH.“ A ta vizija je - BiH na putu prema EU.

Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak, pored izjave kako ne vidi prostor da realizuje svoju viziju sa kojom je došao u BiH, a to je evropska BiH, rekao je i da pored nejasne politike međunarodne zajednice na tom putu problem predstavljaju i predstavnici političkih partija u zemlji. Lajčak je svoj stav ponovio i tokom današnje posjete Banjoj Luci:


„Rekao sam da je EU zabrinuta time da se stvara osjećaj da politički lideri u BiH nisu dovoljno odgovorno i ozbiljno preuzeli svoje obaveze na evropskom putu i ne ispunjavaju to obaveze na način koji se očekuje. I to mora da se promijeni jer inače imamo realnu opasnost da će BiH ispasti iz grupe država regiona.“

Predstavnici vlasti u BiH nisu iznenađeni izjavom visokog predstavnika da u zemlji postoji zastoj reformi. Uprkos tome, neki od njih mu zamjeraju što je to rekao nakon napuštanja funkcije prvog čovjeka međunarodne zajednice u BiH. Tako poslanik SDA u državnom parlamentu Sadik Ahmetović kaže da ne vidi razlog zbog kojeg Lajčak bježi od svoje odgovornosti kada je u pitanju zastoj u reformama:


„Jer u rukama visokog predstavnika je ogromna većina vlasti kad je u pitanju otklanjanje prepreka i svih onih koji koče put BiH u EU. Nažalost, u jednom takvom poslu nismo mogli vidjeti gospodina Lajčaka u ovom zadnjem periodu. Ne umanjujući sve ono što je on uradio za BiH, ali mislim da takav izgovor ne može biti jedna njegovog opravdanja. Dakle, visoki predstavnik ima i bonske ovlasti i veoma kvalitetne ponude kojima je mogao otklanjati prepreke za ulazak BiH ili brže reforme u BiH koje omogućavaju brže korake ka EU.“

U SNSD-u sadašnji evropski put BiH porede sa trkačem koji na duge staze ide sa tegovima na nogama. Potvrđujući tako konstataciju da je došlo do zastoja reformi, navode i kako dodatno opterećenje BiH predstavlja nejasna politika međunarodne zajednice. Delegat u Domu naroda BiH Dušanka Majkić:

„Tek koliko će joj biti na raspolaganju da joj pomogne na tom putu kao predstavnik EU ovdje, svakako bi mogao da bude koristan, ne samo da se upliće i miješa nego da bude na usluzi političarima u BiH ako oni zatraže njegovu pomoć.“


Iako ne spori da se BiH sporo kreće prema evroatlantskim integracijama, poslanik HDZ 1990 Vinko Zorić smatra da ne treba davati pesimistične izjave kada je riječ o putu zemlje prema EU. Na pitanje da li sa visokim predstavnikom BiH ne može u EU, a sa specijalnim predstavnikom EU može, kako je ocijenio Miroslav Lajčak, Zorić odgovara:

„Ja mislim da tu treba jaka nazočnost EU, ali isto tako i ostalih jakih međunarodnih faktora. Ne znam zašto ta osoba ne bi bila u jednoj osobi, dakle da bude i visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU ako oni mogu usuglasiti svoje politike prema BiH.“

U SDP-u kažu da Lajčak u svojim izjavama nije izmislio ništa novo jer je vidljivo da zastoj u reformama postoji još od neusvajanja aprilskog paketa ustavnih promjena. I izjava o tome da BiH ne može sa visokim predstavnikom u EU, navodi poslanik Mirjana Malić, je zasnovana na Dejtonskom sporazumu:


„I mislim, također, ako ja uopšte smijem kao pojedinac da mislim o tome, da bi to bilo dobro da ne bude šizoidno nego da bude u jednoj osobi, ali mi zaista nismo sa sadašnjim političkim opcijama na vlasti u stanju da dovedemo zemlju do Evrope. Ja mislim da svaki visoki predstavnik na koncu odlazi nezadovoljan konsenzusom koji ima u svijetu oko svog mandata i svojih ingerencija. I to je naša još jedna velika tragedija u nizu - a to je da se uvijek interesi velikih lome i na našoj maloj BiH. “

I većina predstavnika vlasti smatra da se pozicija visokog predstavnika u BiH treba zadržati do promjene Ustava BiH, za kojeg kažu da je komplikovan i nefunkcionalan. Svako drugo rješenje, navode, bi napravilo određene vrste problema u funkcionisanju BiH.

XS
SM
MD
LG