Dostupni linkovi

Lov na novinare


Oko 40 predstavnika vijeća za štampu i udruženja novinara iz regiona i Evrope okupilo se danas u Sarajevu na dvodnevnoj regionalnoj konferenciji "Samoregulacija i sloboda medija u zemljama zapadnog Balkana i jugoistočne Evrope".

„Novinari Federalne televizije ponovno su na meti. U Bihaću je napadnuta ekipa magazina ’60 minuta’.“

„Zbog učestalih napada na novinare studenti su bili u protestnoj šetnji. Slogan: Odlepi i pričaj!“

„Odlepio sam ovaj flaster jer hoću da kažem istinu, da branim istinu.“

„Protestnom šetnjom ukazuju da je sloboda govora važna ne samo za profesiju već i za svakog građanina.“

Prema podacima Linije za pomoć novinarima - Free Media Help Line tokom protekle godine broj prijavljenih slučajeva pritisaka, prijetnji i fizičkih napada na novinare u Bosni i Hercegovini je udvostručen u odnosu na prethodne. Psovke, izbacivanja iz kancelarija uz fizičku silu, te javne prozivke dio su novinarske svakodnevnice u BiH. Pritisci i prijetnje novinarima i uredniku televizijskog magazina “60 minuta” traju već mjesecima. Uredniku “60 minuta” Bakiru Hadžiomeroviću ponovo je prijećeno smrću. Osumnjičeni za organiziranje prostitucije u motelu „Mlin“ kod Tuzle Tasim Kučević uputio je ozbiljne prijetnje novinaru ovog magazina Avdi Avdiću:

„To je bilo prekjučer kad mi je Tasim Kučević sat vremena prije početka snimanja intervjua uputio desetak direktnih prijetnji. Uglavnom se radi o prijetnjama smrću. Ja sam dobio policijsku zaštitu, mada je Tasim Kučević rekao da me nikakva policijska zaštita ne može spasiti - ali zbog čega?“

Napadi i prijetnje na novinare u BiH postali su sve češći. Napadi u većini slučajeva dolaze iz političkih krugova, kaže izvršna direktorica Vijeća za štampu BiH Ljiljana Zurovac:


„Sramna situacija za one koji to čine i koji uzimaju sebi za pravo da samo zato što ih je narod izabrao da sjede na određenim mjestima daju tako negativan i loš primjer jer javna ličnost kada se usudi da prijeti tako javno novinaru daje primjer građaninu da i on to može učiniti. Naravno da ne može - to je zločin, to je kriminal, to je krivično djelo.“


Na konferenciji "Samoregulacija i sloboda medija u zemljama zapadnog Balkana i jugoistočne Evrope", koja se održava u Sarajevu, učestvuje više od 40 predstavnika vijeća za štampu i udruženja novinara iz regiona i Evrope, a zajedničkim radom tražiće odgovore na pitanja o zaštiti novinarske profesije i samih novinara od raznih društvenih pritisaka. Predsjednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije Nadeža Gaće ističe da je medijska situacija u svim zemljama bivše Jugoslavije manje-više slična:

„Ono što je strašno za predstavnike naše vlasti to je što oni smatraju da je napasti novinara, klevetati novinara, njega optužiti za političke afere, a političke afere nikad novinari ne proizvode, možda novinari samo pristanu da objave to. Ne kažem da su novinari anđeli koji lete nebom, ali do informacija dođu na neki drugi način. Znači uvek pozadina kreće od organizovanog ili kriminala ili zločina ili političkih obračuna i to je ono protiv čega se novinari moraju pobuniti. Govorim pre svega o srpskoj situaciji, ali čitam redovnu štampu i iz Hrvatske i iz Bosne i iz Crne Gore, gledam televizije i rekla bih da su situacije manje-više slične.“

Prošlu godinu u Hrvatskoj su obilježili napadi na novinare. Nakon više prijetnji smrću, ubijen je novinar i direktor hrvatskog lista „Nacional“ Ivo Pukanić. Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Zdenko Duka kaže da su najugroženiji novinari koji se bave istraživačkim radom:


„Uglavnom slobode novinarske postoje, ali ipak vlasnici prema svojim interesima pozicioniranja na tržištu, zajedno sa jakim oglašivačima, zajedno sa političarima neke stvari ograničavaju. Ti sami pritisci i ovo što smo govorili o napadima na novinare najviše se, naravno, vežu uz neke afere istraživačkog novinarstva, neka pitanja kriminalnih organizacija.“

Direktor Kancelarije savjeta za štampu Kosova Nehat Islami ističe da su novinari najviše ugroženi od strane vlasnika medija za koji rade jer je, kako kaže Islami, većina vlasnika medijskih kuća politički angažirana:


„Tu je najveći problem da novinari koji pripadaju jednom listu koji je pod kapom neke firme ili nekog kapitala nisu potpuno slobodni.“

Protekla godina u cijelom regionu bila je obilježena porastom napada na novinare i otvorenog suzbijanja medijske slobode. BiH ima dosta mehanizama zaštite novinara, možda čak i više nego druge zemlje regiona, ali problem je što se oni ne primjenjuju.

XS
SM
MD
LG