Dostupni linkovi

Miroslav Lajčak napušta dužnost u BiH


Miroslav Lajčak
Miroslav Lajčak

Visoki predstavnik međunarodne zajednice i specijalni izaslanik Evropske unije u BiH Miroslav Lajčak saopštio je u petak da odlazi sa ovih funkcija. Lajčak će već 26. januara preuzeti dužnost šefa diplomatije Slovačke. Uporedo će, ali za kratko vrijeme, izvršavati i svoje obaveze prema BiH - do imenovanja njegovog nasljednika. Uz zvaničnu potvrdu vijesti u Vladi Slovačke, bilježimo i prve reakcije u BiH.

Visoki predstavnik u BiH i specijalni izaslanik Evropske unije Miroslav Lajčak u ponedjeljak 26. januara u podne biće i zvanično imenovan ministrom vanjskih poslova Republike Slovačke, potvrdili su za Radio Slobodna Evropa u Uredu slovačkog premijera Roberta Fica.

Brano Ondruš, direktor Ureda za odnose s javnošću slovačke vlade, ekskluzivno za RSE kaže da je danas i zvanično predsjedniku Slovačke Ivanu Gašparoviču predloženo da Lajčak bude novi ministar vanjskih poslova:

„Nismo željeli ranije da komentarišemo špekulacije o tome ko će biti novi ministar vanjskih poslova, ali mogu potvrditi da je gospodin Lajčak od početka bio jedan od kandidata. Gospodin Lajčak je prihvatio ponudu premijera i očekujemo da će sljedećeg ponedjeljka zvanično biti imenovan.“

Lajčak, koji je u na mjestu visokog predstavnika u BiH naslijedio Christian Schwarz - Schillinga, dužnost je preuzeo 2007. godine, a mandat mu ističe sredinom ove godine. Diplomata s bogatom karijerom u BiH je došao sa dužnosti generalnog direktora za politička pitanja u Ministarstvu vanjskih poslova Slovačke.

Retorika, a ne suštinsko djelovanje

Bosanskohercegovački političari različito ocjenjuju dosadašnji Lajčakov angažman na poziciji visokog predstavnika. Predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik Izvršnog odbora SNSD-a Nebojša Radmanović:

„Poznato je da sam ja imao niz primjedbi ne na rad njega lično nego na rad Kancelarije visokog predstavnika u cjelini i odlaskom njegovim ili dolaskom nekog drugog to se neće promijeniti ukoliko se ne transformiše Kancelarija visokog predstavnika. Sva nametanja koja su bila su, po mom viđenju, neprihvatljiva za BiH.“

Martin Raguž, potpredsjenik HDZ 1990, smatra kako je indikativno da Lajčak napušta funkciju a da nije ispunjeno pet plus dva strateških prioriteta zadatih od strane Vijeća za implementaciju mira. Pored toga zamjera mu i neadekvatno reagovanje na krizu u BiH:


Zgrada OHR-a u Sarajevu
„Mislim da je on bio fokusiran previše na retoričke pozicije, a ne na suštinsko djelovanje na promjenu stanja. Naravno, mi ne možemo očekivati da netko drugi radi posao za nas - i on je tu bio u pravu, u smislu pozicije da domaće vlasti preuzimaju odgovornost i da nitko osim nas ne može mijenjati stvari na bolje, ali isto tako da je imao mandat i instrumente da se jedan status kvo, koji se u zadnje vrijeme pomalo pretvara u jednu dublju krizu, zaustavi. Mislim da u tom pravcu nije dovoljno reagirao.“


Potpredsjednik SDA Šefik Džaferović:

„Gospodin Lajčak je sasvim sigurno prijatelj BiH, u tome nema nikakve dileme, ali politika međunarodne zajednice koju je on predstavljao mislim da nije bila odgovarajuća, ne samo za njegovo vrijeme nego ona je neodgovarajuća od konca 2005. godine naovamo.“


Radio i nije radio


Ocjenu Lajčakovog mandata dali su i građani BiH:


„Mislim da je bio dobar, da je ovu stoku prilično pod kontrolom držao. Mislim da je najbolji od svih predstavnika do sada. Teško je to sad ocijeniti. Tendencija je da se otkravljuju stvari, prema tome i ti budući predstavnici će, čini mi se, sve više stvari da daju predstavnicima ovdašnje vlasti u ruke.“

„Radio i nije radio - nije trebao ni raditi. Nije se puno miješao, a i ono što se malo miješao, možda je samo potpucavao, pa je malo i smirivao.“

„Jedan po jedan krene, napuni se para - i doviđenja.“

„Nadam se da je on posljednji i da neće biti sljedećih.“

U diplomatskim krugovima kao Lajčakovi nasljednici pominju se austrijski član Evropskog parlamenta Hannes Swoboda, bivši premijer Irske Bertie Ahern, te Christopher Patten, bivši evropski povjerenik za vanjske poslove. No krajnju će riječ dati Vijeće za implementaciju mira.

Kakav visoki predstavnik bi bio prihvatljiv za domaće vlasti? Džaferović smatra da je najvažnije da se promijeni popustljiva politika međunarodne zajednice da bi novi visoki predstavnik imao moć da djeluje:

„Mislim da je ovo možda prilika da se sada međunarodna zajednica vrati BiH sa jednom odlučnijom ulogom u smislu uvođenja evropskih standarda u BiH i uspostave BiH kao funkcionalne i efikasne države.“

Za Nebojšu Radmanovića prioritet su domaće snage:

„Za mene nije prihvatljiv niko za visokog predstavnika. Ja mislim da visoki predstavnik međunarodne zajednice ovakav kakav jeste formulisan, sa ovakvom kancelarijom, ne treba da bude u BiH, da je neophodno da domaći, legalno izabrani političari preuzmu svu odgovornost.“

Martin Raguž:

„Puno čeka posla i nas predstavnike domaćih institucija vlasti i međunarodne zajednice, i Vijeće za implementaciju mira da ovaj posao dovedemo u interesu i međunarodne zajednice, ali prvenstveno svih ljudi u BiH, do jedne stabilne stabilizacije.“

Građani BiH od Lajčakovog nasljednika ne očekuju velike promjene:

„U našoj državi slabo ko može šta uraditi. Ko će ga naslijediti, ne znam, vjerujte.“

„Došao bilo tko, nema nama sreće.“

„Sjaši Murta, da uzjaše Kurta.“

„Ali suština je da je vrlo teško, ko god dođe, da bi nešto uspostavio.“

Lajčak o napuštanju funkcije u BiH

Autor: Milad Obradović


Prije sedam dana visoki predstavnik Miroslav Lajčak nije bio raspložen za prihvatanje pozicije ministra vanjskih poslova Slovačke. Tada je kazao da nije na raspolaganju zbog posla koji obavalja u BiH. Međutim, Lajčak je promijeno mišljenje, kako kaže, juče ujutro po povrataku iz Brisela u Sarajevo:

„Predsjednik Vlade Slovačke gospodin Robert Fico mi je saoopštio da mene želi vidjeti na mjestu ministra vanjskih poslova Slovačke Republike i tako jasan i direktan poziv u ovim okolnostima smatram da nisam mogao odbiti. Ali želim da kažem i to da sam ponuđenu funkciju prihvatio pod uslovom da moje imenovanje na novo mjesto neće stvoriti vakum.“

Vakuma neće biti - visoki predstavnik Miroslav Lajčak u ponedjeljak u Bratislavi formalno će prihvatiti mjesto ministra vanjskih poslova, da bi u utorak bio ponovo u Sarajevu. Zajedno sa članovima Vijeća za implementaciju mira, ambasadorima vodećih evropskih i zapadnih zemalja, kolegama iz Ureda visokog predstavnika i Ureda specijalnog predstavnika Evropske unije radiće na pronalaženju rješenja koja će osigurati kontinuitet rada oba ureda:


„Jasno mi je da će me neki optužiti da ostavljam BiH na cjedilu i već sam vidio neki naslov koji govori da mi je dosta svega. Ni jedno ni drugo nije istina. Jako sam privržen BiH i tako će biti i ubuduće.“

A ko će biti novi visoki predstavnik, to se još ne zna. Konsultacije se tek otpočele. Miroslav Lajčak poručuje:


„Tu mogu da citiram gospodina Javiera Solanu koji j rekao predsjedavajućem Predsjedništva BiH samo prije dva dana u Briselu:’Mi smo spremni pomoći, ali prije toga vi sami sebi prvo morate pomoći’.“

Visoki predstavnik Miroslav Lajčak najavio je da će naredni sastanak Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira biti održan krajem marta, kada se očekuje donošenje novih strateških rješenje za BiH. O zatvaranju Ureda visokog predstavnika, odnosno njegovoj tranziciji u ured specijalnog predstavnika još je rano govoriti, dodaje Lajčak napominjući da BiH za to treba ispuniti jasno i davno definisane uslove.

XS
SM
MD
LG