Dostupni linkovi

Učinak obrnuto srazmjeran povećanju plata


Članovi Parlamenta BiH tokom sjednica često prave višesatne pauze.
Članovi Parlamenta BiH tokom sjednica često prave višesatne pauze.

Iako je prošlo više od pola mandata, predstavnici vlasti u BiH nisu učinili ništa kako bi poboljšali standard građana i zemlju približili Evropskoj uniji. Nevladine organizacije ocjenjuju da trenutna garnitura vlasti više vodi računa o svojim stranačkim i ličnim interesima nego o interesima građana koji su ih izabrali. I pored loših rezultata rada, predstavnici bh. vlade i parlamenta samo u ovoj godini povećali su sebi plate za 100 posto.

U prvih devet mjeseci ove godine Parlament BiH usvojio je samo osam zakona od 101, koliko je programom rada planiralo Vijeće ministara. U Centrima civilnih incijativa navode da je treći kvartal ove godine posebno zabrinjavajući ako se uzme u obzir činjenica da je BiH u junu potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom. U periodu jula, augusta i septembra usvojeno je svega šest zakona, kaže predstavnik Centra civilnih inicijativa Ivica Ćavar:

„Kada radimo komparaciju sa parlamentima u susjedstvu, a mi smo radili konkretno sa parlamentom Republike Hrvatske, dakle hrvatskim Saborom, konstatirali smo da je hrvatski Sabor bio tri do četiri puta učinkovitiji, i u periodu do 30. 9. usvojili su već za prvih šest mjeseci preko stotinu zakona - znamo da je plan Parlamenta BiH 134 zakona - u Saboru su usvojili za prvih šest mjeseci 108 zakona, a od tih zakona ukupno 72 zakona su tzv. evropski zakoni.“

U prvih devet mjeseci ove godine ništa bolje nije radilo ni Vijeće ministara BiH. U prosjeku, na sjednicama mjesečno ministri su provodili manje od šest i po sati. Kao rezultat toga, predstavnik Centra civilnih incijativa Denis Telić navodi da je ta državna institucija usvojila svega 20 od 101 planiranog zakona:

„Stoga najveću odgovornost za loš rad Vijeća ministara snosi i logično predsjedavajući Vijeća ministara Nikola Špirić. Gospodin Špirić je obećao i druge mjere koje su trebale doprinijeti boljem životu građana BiH kroz svoj ekspoze, a za 20 mjeseci mnoge su mjere iz tog ekspozea još uvijek nerealizovane. Samo neke najinteresantnije: Savjet ministara će Parlamentu ponuditi različite varijante uvođenja diferencirane stope PDV-a; uspostavljanje ministarstva poljoprivrede na državnom nivou; donošenje zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine.“

Posao kojeg su uradili predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti je daleko manjeg obima nego što je to neophodno za bh. društvo, smatra predsjednik Asocijacije Alumni centra za interdisciplinarne postdiplomske studije Sanel Huskić. Prema njegovim riječima, trenutna garnitura vlasti više vodi računa o svojim stranačkim interesima nego o interesima građana:

„Čini se da će ovo stanje tako ostati još neko vrijeme jer ja stvarno ne vidim na koji način oni misle da ubrzaju taj svoj rad i da demonstriraju građanima i svojim glasačima i glasačicama kako će, u stvari, gurnuti ovu zemlju u pravcu kojim treba da ide s nekim novim zanosom, novim žarom, i u krajnjem slučaju - jednostavno da rade svoj posao.“

Predstavnici nevladinih organizacija jedinstveni su i u ocjeni kako su efekti rada postojeće vlasti u BiH za građane zanemarljivi. Predstavnik Građanskog organizovanja za demokratiju Šefko Bajić kaže da niti jedan nivo vlasti nema strategiju koja će riješiti nagomilane probleme građana:

„Još uvijek nemamo konkretne planove rada koji će dati odgovore na pitanja kako, u kojem vremenskom roku i kojim novcem će se riješiti problemi građana. Ono što su nam parlamentarci poručivali u proteklih godinu dana uglavnom se ticalo njihovih primanja, njihovih paušala, njihovog standarda života. Niti imaju osjećaj niti znaju kako građani koje oni predstavljaju, zbog kojih sjede u klupama u kojima sjede, zapravo žive. U ovoj zemlji je i dalje preko pola miliona nezaposlenih građana, u ovoj zemlji je i dalje ekstremno visoka stopa siromaštva.“

I pored loših rezultata rada, predstavnici bh. vlade i parlamenta u ovoj godini su sebi povećali plate 100 posto, pa se s razlogom postavlja pitanje koliko su građani BiH krivi što imaju takvu vlast. Ponovo Šefko Bajić:

„Građani snose dio odgovornosti zato što su oni te političare doveli u klupe u kojima oni sjede, zato što su oni dozvolili političarima i poslanicima, na kraju-krajeva, da budu njihovi jedini glasnogovornici. Ovo je zaista vrijeme kad građani trebaju kroz raznorazne mehanizme, od nevladinih organizacija, do javnih diskusija, foruma, pa i do protesta, pokazati političarima da je nama najbitnija stvar kako ćemo se zaposliti, gdje ćemo se zaposliti, kako i pod kojim uslovima naša djeca studiraju, kakva nam je zdravstvena zaštita. Sve druge teme su manipulacija građanima. Ukoliko građani dozvole da budu izmanipulisani, onda snose jednaku odgovornost kao i političari koji ništa ne rade.“

Nerad predstavnika vlasti BiH može koštati približavanja Evropskoj uniji, smatraju naši sagovornici. Krivicu, kako kažu, ne treba prebacivati prema Evropskoj komisiji jer je očito koliko su Vijeće ministara i Parlament na nekompetentan način vodili zemlju prema Evropi. Pa, iako su u više navrata nevladine organizacije zahtijevale smjenu postojeće garnuture, u posljednje dvije i po godine, koliko su na vlasti, to se nije dogodilo. A kako stvari stoje, neće ni do 2010. - do kada im je mandat.

XS
SM
MD
LG