Ključna imena iz Obaminog tima za nacionalnu bezbednost već su poznata ali svakako da najveću pažnju javnosti izaziva Hilari Klinton, supruga bivšeg američkog predsednika i Obamina rivalka u kampanji Demokratske stranke za nominaciju za predsedničku kandidaturu. Danas su njih dvoje u dobrim odnosima. A ona je viđena kao ličnost sa snažnim i nepokolebljivim stavovima u vezi sa brojnim izazovima sa kojima će se tim za nacionalnu bezbednost suočiti. Ovi problemi podrazumevaju izbegavanje mogućnosti da Indija i Pakistan pribegnu ratu nakon napada u Mumbajiu, koji su odneli skoro 200 života. Tu je i borba protiv terorizma na globalnoj sceni, uspostavljanje stabilnosti u izraelsko-palestinskom konfliktu, ponašanje prema iranskim pokušajima da stvore nuklearno oružje, klimatske promene i svetska zdravstvena kriza. I, naravno, postoje i dva rata, u Iraku i Avganistanu, od kojih su oba fokusirana na nove diplomatske napore u dolazećoj godini.
Novi savetnik za nacionalnu bezbednost general Džejms Džons, čije lice ne odaje emocije, je veteran i na vojnom i diplomatskom polju. Bivši komandant NATO i marinaca Džons je prethodno bio i na čelu kongresnog panela istrage o bezbednosti u Iraku i bio je specijalni američki izaslanik za Bliski istok. On je nepokolebljiv u proceni situacije i na taktičkom i na strategijskom nivou i dobija rezultate bez pribegavanja konfrontaciji.
I na kraju sa Robertom Gejtsom, kao ministrom odbrane, Obama je zakoračio na teritoriju Republikanske partije. On je tražio od Gejtsa, bivšeg šefa CIA-a, da ostane u njegovom timu isto ono što je bio u Bušovoj administraciji. Gejts je viđjen kao pragmatičar koji se zalagao za slanje dodatnih trupa u Irak zbog poboljšanja bezbednosti. On je potpuno upoznat sa stanjem u Iraku i Avganistanu, i to će svakako pomoći Obami da ta pitanja što uspešnije razreši.
Ostala imenovanja koja se očekuju danas su da guverner Arizone Dženet Napolitano bude sekretar za unutrašnju bezbednost i Suzan Rajs za američkog ambasadora u UN.