Dostupni linkovi

Vijeće za provođenje mira sa bh. političarima


Prethodna sjednica Vijeća za provođenje mira održana je u Briselu 27. februara 2008.
Prethodna sjednica Vijeća za provođenje mira održana je u Briselu 27. februara 2008.

Članovi Upravnog odbora Vijeća za provođenje mira u Briselu danas razgovaraju sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Nikolom Špirićem i entitetskim premijerima Miloradom Dodikom i Nedžadom Brankovićem, kao i sa liderima šest vladajućih stranaka u BiH.

Očekivanja bosanskohercegovačkih političara uoči zasjedanja Upravnog odbora Vijeća za provođenje mira (PIC) u BiH su manje-više identična. Svi se slažu u ocjeni da će to biti prilika da se još jednom ponovi čvrsta opredijeljenost svih u zemlji kada je riječ o ubrzavanju evroatlantskog puta BiH.


Iako ne očekuju nikakve spektakularne odluke, u prvi plan bh. lideri stavljaju nedavni dogovor predsjednika SDA, SNSD-a i HDZ-a BiH, za kojeg vjeruju da će članovi Upravnog odbora podržati.


Predsjednik SDA Sulejman Tihić kaže kako očekuje od PIC-a da da podsticaj nastavku daljeg dogovaranja i sporazumijevanja političkih snaga u BiH:


„Očekujem da daju podršku i uključe se u rješavanja preostalih pitanja, počev od pune provedbe Dejtonskog sporazuma do svih ovih drugih pitanja, uključujući tu i ustavnu reformu.“


Kako navodi Mišo Relota, slična očekivanja ima i HDZ-a BiH:


„Od Vijeća za implementaciju mira očekujemo da će se odaslati jedna vrlo pozitivna poruka što se tiče posljednjeg sastanka lidera tri najjače političke stranke u BiH, odnosno potpora sporazuma koji je potpisan u Prudu kod Odžaka, odnosno da se pošalje poruka da predstavnici vodećih stranaka u BiH sada krenu u operacionalizaciju tog sporazuma koji predstavlja jedan bitan iskorak.“


Potpredsjednik SNSD-a Igor Radojičić:


„Očekujem da ova sjednica bude jedna sjednica kontinuiteta na kojoj će se elaborirati progres u pet plus dva ciljeva i zadataka, ali najvjerovatnije Savjet neće donositi nikakve posebne odluke. Zato postoji više razloga. Prvo, još uvijek nisu ispunjeni svi od pet plus dva uslova. Drugo, postoji najnovija strategija EU prema BiH koja, uz ispunjenje pet plus dva uslova, planira praktično izjašnjavanje o statusu međunarodne zajednice na idućoj sjednici Savjeta, koja bi trebala biti u februaru ili martu, sa pretpostavljenom tranzicijom OHR-a u specijalnog predstavnika EU polovinom iduće godine.“


Lider Stranke za BiH Haris Silajdžić, za razliku od svojih koalicionih partnera, smatra da će BiH uskoro ući u najopasniju fazu svog postojanja od završetka rata. To se navodi u njegovom pismu koje je uputio članovima Upravnog odbora Vijeća za provođenje mira. Silajdžić za naš radio kaže da neće odustati od svojih ideja sve i da PIC da podršku dogovoru Tihića, Dodika i Čovića, a na naše pitanje da li se osjeća u manjini s obzirom da dogovor trojice lidera podržavaju i predstavnici međunarodne zajednice, Silajdžić odgovara:


„Kako se ja mogu osjećati u manjini ako predstavljam mišljenje građana? Dakle demokratski sam izabran da to činim. To se desilo na izborima 2006. godine - i niko drugi nema pravo da govori u njihovo ime kada su birači koji su naravno na teritoriji Federacije, pogotovo oni koji su oštećeni kod rješenja kao što je prihvatanje genocida i ove državne imovine.“


Sulejman Tihić:


„Njegova izjava da ćemo se naći u najtežoj situaciji nakon Dejtonskog sporazuma zbog ovoga sporazuma iz Pruda - ja mislim da smo se mi već našli u najtežoj situaciji od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, od vremena kada je srušen aprilski paket, kad je pobijedila ponovo nacionalistička retorika, kad je pobijedila politika isključivosti, politika sve ili ništa u kojoj se već nalazimo dvije godine i koja nas je dovela do ništa, politika koju je promovirao gospodin Silajdžić 100 posto BiH. Za rezultat nakon dvije godine od njegovoga izbora imamo RS sto posto.“


PIC će, nakon sastanka sa predstavnicima vlasti u BiH, u nastavku zasjedanja razmotriti napredak koji je BiH postigla u pravcu ispunjavanja pet ciljeva koji su postavljeni u februaru ove godine, kao i trenutnu političku situaciju u zemlji. Ciljevi koje vlasti u BiH moraju riješiti prije tranzicije su prihvatljivo i održivo rješenje pitanja podjele imovine između države i drugih nivoa vlasti, pitanje vojne imovine, potpunu implementaciju finalne arbitražne odluke za Brčko, kao i pitanja fiskalne održivosti i jačanja vladavine zakona. Zaključke sa sjednice će u četvrtak prenijeti visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak.

XS
SM
MD
LG