Dostupni linkovi

Klima bolja, opstrukcije iste


Branimir Glavaš
Branimir Glavaš

Današnji ponovljeni početak suđenja Branimiru Glavašu i ostalima za ratne zločine u Osijeku 1991. i 1992. odgođen je stoga što je jedan od optuženika nenajavljeno otišao na medicinsku rehabilitaciju. Dok jedni ocjenjuju da je to samo još jedna u nizu opstrukcija koje prate ovaj postupak od početka, drugi dolazak šefa istrage protiv Glavaša Vladimira Fabera na čelo policije vide kao pozitivnu političku poruku.

Danas je na zagrebačkom Županijskom sudu odgođena 54. po redu rasprava u postupku protiv Branimira Glavaša i drugih za ratne zločine u ratnom Osijeku ujesen i zimu 1991. i početkom 1992. godine. Razlog za to je odlazak drugooptuženog Ivice Krnjaka na medicinsku rehabilitaciju u Opatiju, o čemu je sud prekasno saznao. Promatračica nevladine organizacije „Documenta“ Jelena Đokić Jović u izjavi za naš radio ocjenjuje da je to nedopustivo, jer je Krnjak operiran još pred mjesec dana.


„Već 22. 9. on je vani, on je pušten iz bolnice! Sudski vještaci su ga vještačili i on je apsolutno raspravno sposoban – i onda se događa ovo što se danas događa: znači u 8. 15 ujutro njegova supruga javlja da je on noćas otputovao na rehabilitaciju, što je po meni apsolutno nedopustivo, no sudac je taj koji u tom slučaju treba primijeniti adekvatne mjere. I što on radi? Sudac tada njemu nalaže plaćanje troškova koji su nastali odgodom glavne rasprave , a mislim da je mogao odmah primijeniti neka još učinkovitija sredstva – mogao je na primjer narediti privođenje, razumijete!“


Glavaševi odvjetnici najavili su danas i da će tražiti vraćanje postupka u Osijek, jer su svi okrivljenici - osim dvojice - na slobodi, a svi žive u Osijeku. Za mnoge današnja je odgoda postupka koji je već dvaput prekidan pa je - eto - već treći puta na početku, samo jedna u nizu brojnih opstrukcija branitelja okrivljenih. Međutim, za novinara Hrvatske televizije Damira Devića je mnogo veći skandal puštanje Branimira Glavaša usred postupka da se brani sa slobode, nakon što je ponovno bio izabran u Sabor.


„Van pameti je da bilo koje zakonodavno predstavničko tijelo pušta osumnjičenika za ratni zločin da se brani sa slobode. To ja ne znam da li se igdje ikad u bilo kojoj zemlji dogodilo, a taj postupak je direktna posljedica političkih kalkulacija i dogovora, najprizemnijih političkih dogovora ne samo na lokalnoj slavonskoj razini već i na državnoj razini. Jer, svaki glas, pa bilo koje i male stranke je vladajućima - dobrodošao!“


No, ni to nije najgore. Za kolegu Devića najveći su problem – prijetnje svjedocima!


„Neki od njih su prijetnje prijavili, većina nije. Brojni svjedoci koji su se pojavili pred raspravnim vijećem u sudnici iskazivali su potpuno drugačije od onog što su govorili u istrazi. Neki su rekli da su zaboravili, drugi su pak govorili da nije točno ono što su rekli prije. Doduše, prema zakonu sudac ima pravo prema vlastitom nahođenju procijeniti da je ono što je svjedok rekao u istrazi istina, a da ono što rekao u glavnoj raspravi pak nije. Međutim to sve ovisi o odlučnosti i srčanosti suca, a bojim se da u ovom slučaju ne možemo baš puno računati na tu sudačku karakteristiku.“


Voditeljica „Documente“ Vesna Teršelič slaže se sa ocjenom da je politika cijelo vrijeme do sada snažno utjecala na ovaj postupak, ali ona procjenjuje da je premijer Sanader prijedlogom da se za ravnatelja policije imenuje Vladimir Faber, čovjek koji je usprkos snažnom otporima proveo istragu koja je dovela upravo do ovog suđenja, osjetno poboljšao uvjete za ovo suđenje.


„Dakle, tim imenovanjem odaslana je jedna snažna politička poruka i mislim da sada sud može raditi u kvalitetnom ozračju, a da je time poslana i poruka svjedocima.“


U tom kontekstu za Vesnu Teršelič ni odluka suca da se sljedeća rasprava zakaže tek za 4. studenog nije tako tragična:


„Iako će medijske reakcije na zakazivanje javne rasprave tek za studeni biti žestoke, ovaj čas sud i pravosuđe imaju dobre političke uvjete za vođenje rasprave i smatram da se suđenje može voditi kvalitetno, bez obzira na to što i žrtve i svjedoci i javnost moraju čekati do 4. studenog.“

XS
SM
MD
LG