Dostupni linkovi

Stranke kriju finansijske podatke o kampanjama


Lokalni izbori u BiH održavaju se u nedjelju. Kampanja je u završnici, ali javnost još ne zna kako su stranačke kampanje finansirane. I Trancaperncy International zatražio je da stranke objave svoje izvore finansiranja. Neke se pravdaju da je to nemoguće dok se izbori ne završe, druge su spremne to učiniti pa se vade tehničkim problemima, a treće jednostavno ni ne odgovaraju na upite javnosti.

Transparency International nedavno je uputio poziv svim političkim partijama da prije lokalnih izbora u BiH, zakazanih za 5. oktobar, objave izvore finansiranja svojih predizbornih kampanja te načine trošenja novca. Izvršni direktor Transparency Internationala za BiH Srđan Blagovčanin kazao je da su istraživanja te organizacije pokazala da se iz budžeta različitih nivoa vlasti u BiH za finansiranje političkih partija izdvaja više od 25 miliona maraka:


„Smatramo to vrlo važnim iz tog razloga što građani moraju pri donošenju odluke imati podatak na koji način se finansiraju političke partije, naprosto zato što sama korupcija u finansiranju političkih partija podriva čitav demokratski proces kao takav. Prema nedavnom istraživanju iz septembra, čak 70 posto građana BiH smatra da su političke stranke najkorumpiranije institucije u BiH. Mi tu također vidimo i jedan od uzroka zašto građani u sve manjoj mjeri izlaze na izbore.“

U svim demokratskim zemljama uobičajena je praksa da se takve informacije i izvještaji objavljuju prije izbora, kako bi građani imali potpuni uvid prije nego što glasaju, navodi Blagovčanin.

Stranke su se uglavnom oglušile na poziv Transparency Internationala. Tek nekoliko ih je dostavilo oskudne infomacije. Deklarativno, ipak većina političkih partija podržava zahtjev da sve informacije o finansiranju predizbornih kampanja budu javne. Generalni sekretar SDA Amir Zukić kaže da ta stranka neće prije izbora stići objaviti svoj finansijski izvještaj zbog tehničkih poteškoća:


„Mislim da sve političke partije, svi privredni, pravni subjekti, trebaju i moraju biti transparentni, kako u prihodima, tako u rashodima predizborne kampanje. Ja sam gospodi iz TI BiH odgovorio, teško je to skupiti prije izbora jer to se radi i opštinski i kantonalno i regionalno, i odbori i centrala. Mi ćemo javnosti i Transparency Internationalu predočiti i dostaviti svoje troškove.“


I u Hrvatskoj demokratskoj zajednici tvrde da nemaju šta kriti. Glasnogovornik HDZ-a Mišo Relota:


„Naravno da ćemo objaviti da bi bilo dostupno javnosti. Samo gledajte, sve ima svoje mjesto i svoj rok i svoje vrijeme. Naše podatke nismo nikada krili niti ćemo kriti, samo kad se podvuče crta, kad se zadnja marka utroši vezano za izborni proces, onda se relevantno može govoriti. Ne mogu ja kazati nešto dva dana prije završetka izbornog procesa, a onda će doći do povećanja troškova, a onda će mi, danas – sutra neko to nabiti na nos: eto, toliko su rekli, a potrošili su toliko!“


Predsjednik SDS-a Mladen Bosić kaže da posao kontrole finansiranja stranaka i njihovih kampanja treba ostaviti Centralnoj izbornoj komisiji:

„Ne vidim da i mi imamo vremena da sada pravimo izvještaje u jeku ili par dana prije izbora. Ne mislim da je to ni realno ni ozbiljno, ali da treba zaista proučiti sredstva koja su potrošena u kampanju, treba, jer je evidentno da je SNSD, kao vladajuća stranka, zaista uložio sredstva koja su pozamašna, sudeći po svim ovim vanjskim manifestacijama.“


U SNSD-u nisu htjeli da daju bilo kakav odgovor na pitanje da li će objaviti svoje izvore finansiranja kampanje. Blagovčanin je mišljenja da obrazloženja stranaka samo ukazuju na činjenicu postojanja netransparentnog finansiranja:


„Kako uopšte možete planirati kampanju ako nemate jasne i predvidljive izvore finansiranja. Razumljivo je da ne mogu ti izvještaji biti u potpunosti kompletni, ali barem okvirni. Izvještaji moraju postojati.“


Izborni zakon Bosne i Hercegovine predvidio je da stranke dostave svoje finansijske izvještaje još prilikom registracije za izbore, za tromjesečni period prije podnošenja prijave. Portparol Centralne izborne komisije BiH Maksida Bajramović navodi da već u prvom izvještaju moraju da budu objavljeni svi podaci o stanju na računima stranaka, donacijama, članarinama i drugim prihodima i rashodima:


„Osim toga, u roku od 30 dana od dana objavljivanja izbornih rezultata u Službenom glasniku BiH, podnosi se i finansijski izvještaj za period od dana podnošenja prijave za ovjeru za izbore, do dana ovjere rezultata izbora. Onda nakon oba ova izvještaja, naša služba za reviziju radi pregled tih finansijskih izvještaja.“


Maksida Bajramović ističe da od početka primjene Izbornog zakona, u ranijim izborima nisu bile zabilježene neke nepravilnosti u finansiranjima kampanja. Bivša ministrica finansija Republike Srpske Svetlana Cenić, pak, smatra da stranke prikazuju mnogo manje nego što potroše:


„Svi mi znamo koliko košta jedan bilbord, koliko košta štampanje plakata, koliko koštaju propagandni materijali, koncerti i ostalo, jer i ove estradne zvezde koje sada nastupaju, sigurno ne rade na lepe oči, tako da se nikada ne uklapa ta cifra sa onom cifrom koju svaka politička stranka najavi da će kao potrošiti u kampanji, ili ta priča o skromnosti ili bilo čemu. Naravno, pošto sigurno niko neće objaviti tačan podatak, onda ćemo imati te repove, pa će se o tome razmatrati narednih par godina kad sve prođe, i niko ne snosi tada nikakvu odgovornost.“


U Transparency Internationalu upozoravaju da netransparentnost u finansiranju političkih stranaka ne ugrožava samo izborni proces. Postavlja se, napr., i bitno pitanje: na koji način izabrani političari vraćaju dugove onima koji su finansirali njihov dolazak na vlast.

XS
SM
MD
LG