Dostupni linkovi

Kad dokazivanje identiteta postane noćna mora


Emir Felić
Emir Felić

Da život piše romane uvjerio se novinar Federalne novinske agencije Emir Felić. Ako se život živi u BiH onda to može biti i scenario za film. Kada se jednog dana probudite i shvatite da vam je ime i prezime uzeo neko drugi, dokazivanje vlastitog identiteta postane noćna mora.

Nakon sedam godina portage, novinar Federalne novinske agencije, Emir Felić počeo je sa dokazivanjem sopstvenog identiteta. Naime, 2001. godine, nakon pretresa na aerodromu u Njemačkoj, ustanovljeno je da postoji osoba koja koristi sve njegove lične podatke, a za kojom je raspisana potjernica:
“Na dan kada sam trebao preuzeti vizu u ambasadi Poljske su mi rekli da jednostavno nema ništa od vize. Ja sam se šokirao, nisam mogao znati, ne znajući o čemu se radi. Iako svi znamo da prema svojim diplomatskim misijama nisu dužni dati obrazloženje, ipak su mi izašli u susret i rekli mi da me traži njemačka policija. To je bio za mene još veći šok.“
Uskraćena su mu osnovna prava dok ne dokaže svoj identitet:
„Nakon sedam godina našao sam se ponovo u situaciji da moram dokazivati svoj identitet jer mi je ovaj put zabranjen ulazak u sve zemlje Šengena.“
Prema Zakonu o zaštiti ličnih podataka iz 2006. godine, svim građanima BiH garantuje se pravo na privatnost ličnih podataka. Krađa identiteta je protuzakonito djelo i kažnjivo je prema Krivičnom zakonu BiH. Direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka, Petar Kovačević, ne smatra ovo krađom identiteta:
„Nije njemu niko ukrao identitet. Može se raditi o nekom previdu službi u Njemačkoj da su na osnovu nekih par podataka koji su podudarni kod dva lica, zaključili da se radi o istoj osobi. Znači, treba pokrenuti proceduru preko nadležnih, preko Ministarstva inostranih poslova, odnosno ambasade Njemačke da se ta situacija razjasni.“
Kako bi dokazao vlastiti identitet kontaktirao je Felić nadležne institucije, od kantonalnog Ministarstva unutrašnjih poslova, Federalne uprave policije, do Interpola BiH. U slučaju Felić, kako ga definišu u Federalnoj upravi policije, još nema konkretnih rezultata, ističe glasnogovornik Robert Cvrtak:
„Kada je u pitanju slučaj Felić, ono što vam mogu potvrditi da je gospodin otprilike krajem sedmog mjeseca stupio u ove naše prostorije i prijavio problem koji je imao prilikom vađenja vize za jednu europsku zemlju. Tom prilikom naveo nam je razloge zbog kojih nije dobio vizu. Mi smo u bazi podataka koja je međunarodnog karaktera provjerili postoji li potraga za njim i utvrdili da ne postoji međunarodna potraga za gospodinom Felićem, a svakako smo putem Interpola uputili zahtjev njemačkoj policiji da izvrši eventualno dodatne provjere i utvrdi o čemu se u biti radi.“
Felić sumnja da se krađa identiteta dogodila davne 1982. godine, kada je izgubio pasoš tadašnje SFRJ:
„Moja je pretpostavka da ta osoba od 1982. zloupotrebljava, u slučajevima kada mu je potrebno, moj identitet. A ja ništa iz ove perspektive nisam mogao uraditi, ustvari nisam ni znao do unazad mjesec i po dana da je baš to tako. Ništa ne mogu učiniti, ali drago mi je, nakon svega kroz šta sam prošao, da sam uspio početi odmotavati to klupko i da ću uspjeti dokazati identitet. Međutim, sada sam u nevjerovatnoj situaciji da mi, recimo, iz Njemačke traže potvrdu o poništenju tog pasoša ukradenog 82', a svi znamo da je na ovim prostorima bio rat, da nema čak ni posljeratne arhive, a kamoli prijeratne.“
Prije nekoliko mjeseci u BiH počela je sa radom Agencija za zaštitu ličnih podataka, koja je nastala iz istoimene Komisije. Kovačević tvrdi da postoje adekvatni načnini zaštite ličnih podataka svakog čovjeka:
„Osnovni principi zaštite ličnih podataka je da se lični podaci mogu obrađivati na osnovu saglasnosti ili bez saglasnosti. Ako je na osnovu saglasnosti, lica na koja se lični podaci odnose, ta saglasnost mora biti dokumentovana, dostupna u slučaju nekog revizijskog postupka i potpuna i data bez pritiska. Također, lični podaci mogu se obrađivati samo u svrhe u koje su prikupljeni.“
Nakon što nijedna od domaćih nadležnih institucija nije poduzela bilo kakve korake, Felić je lično kontaktirao vlasti u Njemačkoj. Njemačka policija uzela je Feliću otiske prstiju, te je u toku obrada podataka za dokazivanje identiteta. Podsjećamo, da je Felić od 2001. pa sve do unazad mjesec dana putovao u zemlje Šengena, Francusku, Austriju i Sloveniju, pa stoga dodatno zbunjuje činjenica da tek sada njemačka policija traga za jednom od osoba istog identiteta.
XS
SM
MD
LG