Dostupni linkovi

Kese sve praznije


Inflacija u Bosni i Hercegovini zvanično, prema junskim podacima, iznosi 10 posto. Poskupljenja su očigledna na svakom koraku, što naročito pogađa građane sa najnižim primanjima. Predstavnici vlasti ne žele priznati da inflacija uzima zamah, a ekonomski stručnjaci tvrde da još uvijek previše sredstva ide u javnu potrošnju.

Stopa inflacija u BiH, prema zvaničnim podacima, za 2007. godinu godine bila je 4,3 posto. Kada se uporedi period od jula 2007. do jula ove godine, inflacija u BiH je dostigla zabrinjavajući stepen. Ministar finansija Republike Srpske Aleksandar Đombić:

„Ako posmatramo na godišnjem nivou juni, juli 2008. - 2007., inflacija u RS-u 9,7 posto, a u Federaciji 10,2, s tim da u odnosu na juni mjesec nije bilo inflacije, znači bila je inflacija na nivou nula posto. Naravno da ovaj inflatorni pritisak može da utiče na određene parametre u BiH i u svim zemljama u okruženju.“


Guverner Centralne Banke BiH Kamal Kozarić ipak se nada da će do kraja godine inflacija biti ispod 10 posto:


„Naše su procjene da će ona ostati na jednocifrenom nivou jer inflacija se računa na godišnjem nivou, tako da će se uzeti prethodni mjeseci gdje je bila niža inflacija, tako da mislim da neka prosječna godišnja inflacija će biti jednocifrena.“


Ako se zadrži trend pada cijena na svjetskom tržištu, posebno energetana, kao u posljednja dva mjeseca, inflacija u Bosni i Hercegovini će na kraju godine biti jednocifrena, smatra i ekonomski analitičari iz Sarajeva Fikret Čaušević:


„Pod pretpostavkom da se ovi trendovi u posljednjih mjesec i po dana nastave na međunarodnim tržištima, da bi tada porast maloprodajnih cijena u BiH u oba njena entiteta i u prosjeku u BiH, u decembru mjesecu ove godine, naravno stepenovano na godišnjem nivou, dakle u poređenju s decembrom prethodne godine, mogao biti nešto niži od podataka koji su objavljeni sada i koje ste upravo spomenuli za ove entitete.“


Pad vrijednosti bh. valute, ipak, najbolje osjete građani koji naglašavaju da za 100 konvertibilnih maraka ove godine izlaze sa znatno praznijim kesama iz trgovina nego prošle:


„Ne može ni slučajno.“

„Ne može se kupiti, znaš, pošto je to malo inflacija. A da ti pravo kažem, 100 maraka nije ništa, niti se može računati da možeš kupiti šta za 100 maraka - to je apsurd da čovjek ide u kupovinu neku. To možeš imati samo ovako za džeparac, ako ćeš ići negdje popiti kafu - da se nađe. A da budem pošten, da bi uzimao nešto, nema od tog ništa - mislim da bi uzimao neke namirnice. Kakve namirnice, koje namirnice? Nema od tog ništa.“

„Toliko je razloga, počevši od benzina i svega ostalog što je poskupilo, i trgovačkih marži, i kontrole i nekontrole - svega ima.“

Obe entitetske vlade i Savjet ministara BiH preduzimaju određene mjere kako bi se inflacija zadržala u predviđenim okvirima za ovu godinu od 7 do 8 posto, ističe ministar finansija RS-a Aleksandar Đombić:

„Najveći dio ovih mjera su dugoročnog karaktera. Nijedna vlada u okruženju, nijedna država, bez obzira što su snažnije, kao što su Slovenija i Hrvatska, nemaju kratkoročnih mjera koje bi dovele inflaciju na nekih razumnih dva do tri posto, odnosno poželjnih dva do tri posto.“


Od dugoročnih mjera u BiH planira se zadržavanje javne potrošnje u sadašnjim okvirima, te dalje razrađivanje stimulativnih mjera ne samo za poljoprivredu nego i za privredu. Međutim, ekonomski analitičar iz Banje Luke Damir Miljević smatra da ove mjere nisu dovoljne i da se još uvijek previše sredstva daje u javnu potrošnju, koja će se još više povećati sa početkom predizborne kampanje:


„I s obzirom da smo ušli sad u predizbornu kampanju u BiH i da će vlasti i dalje da nastave da bjesomučno podgrijavaju tražnju kroz javnu potrošnju, onda možemo očekivati do kraja godine još veću inflaciju.“


Kako Centralne banke BiH nema mnogo načina da utiče na ublažavanju posljedica nadolazeće inflacije, analitičari kažu da je potrebno disciplinovanje fiskalne politike, te zaustavljanje politike rasta plata u javnom sektoru.

XS
SM
MD
LG