Dostupni linkovi

Ogromni gubici u turizmu zbog taksi


crkva u Međugorju
crkva u Međugorju

Ne postoje pouzdani podaci o broju ostvarenih noćenja u privatnim smještajnim kapacitetima na području Federacije. Noćenja se uglavnom ne prijavljuju, niti se uplaćuju takse. Poseban problem predstavlja Međugorje koje godišnje posjeti oko milion hodočasnika.

Andrija Krešić, direktor Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona:

„U Međugorju ima, po našim pretpostavkama, više od 10.000 ležajeva. U Međugorju se ostvari između 350 i 400 tisuća noćenja. Kad gledamo prihod iz Međugorja po osnovu boravišne pristojbe onda je to minimalno - za prošlu godinu 40.000.“

Inspekcije dobivaju naloge, ali, tvrdi Krešić, prijave se ne naplaćuju. Zbog čega, od njega nismo uspjeli doznati, dok nadležni inspektori nisu bili raspoloženi za razgovor. Krešić dodaje:

„Pola tih objekata, i više od pola, u Međugorju nije legalizirano. Inspekcija ne želi ići u takve objekte. A takvi objekti rade i ostvaruju prihod.“

Službenici Općine Čitluk bez suglasnosti načelnika, koji je na odmoru, nisu mogli zvanično komentirati Krešićeve navode. Ipak doznajemo kako regulacioni plan općine još uvijek nije dovršen. S druge strane, kako su nas podsjetili, prema postojećem zakonu nakon ukidanja općinskih turističkih zajednica svi prihodi prikupljeni u Međugorju dijele se na Federaciju i Kanton. Osim turističke signalizacije, nijedna konvertibilna marka nije stigla u Međugorje. Federalni ministar turizma Nevenko Herceg o nezainteresiranosti općina kaže:

„Vi imate situaciju da u Federaciji se godišnje ubire između 10 i 20 milijuna maraka na osnovi turističke članarine i boravišne pristojbe. Znači, to je javni prihod koji se troši bez ikakvog nadzora državnih institucija - troši ga nevladin sektor. Ali zbog ove situacije - da nemamo općinske turističke zajednice i nezainteresiranost općina - mi ubiremo negdje između negdje 30 i 40 posto tih pristojbi.“

Prije rata u Međugorju su djelovale najjače jugoslovenske putničke agencije. Danas je svaki hotel agencija. Zanimljivo je kako su od 700 novoizgrađenih stanova veliki broj pokupovali strani državljani koji stanove danas izdaju. Njihov broj, kao i broj, primjerice, nelegalnih autoprijevoznika pored legalne taksi službe nemoguće je utvrditi. Od Antonija Odaka, međugorskog taksiste, doznajemo:

„Svaka kuća ovdje ima svoj kombi. Oni isto rade - taksiraju. Dakle, bez obzira što imaju 200 kreveta, oni žele i da još kojeg gosta uzmu na svoje auto. Dakle, vlada jedan opći nered.“

Postojeće stanje biće teško promijeniti zbog ogromnih financijskih sredstava koje se godinama slijevaju u privatne džepove, ali i nevladin sektor, bez bilo kakve kontrole. U federalnom Ministarstvu turizma su, ipak, optimistični, posebno nakon prijedloga izmjena postojećih zakona. Federalni ministar turizma Nevenko Herceg:

„Vlada je donijela odluku o visini boravišne prostojbe, zaključak kojim bi zadužila federalno ministarstvo da napravi izmjene Uredbe o boravišnoj pristojbi i Uredbe o turističkoj članarini, zadužila Poreznu upravu da ne zaprima završne račune svih onih gospodarskih subjekata koji imaju obavezu plaćanja turističke članarine dok ne plate turističku članarinu, obvezala inspekcijske službe - od općinske, županijske do federalne - da pojačaju nadzor i prijave gostiju i registriranja gospodarskih subjekata.“

Kada će u Međugorju zaživjeti pravna država, teško je reći. Nezvanično, Federacija BiH godišnje gubi oko 30 miliona konvertibilnih maraka koje bi se mogli utrošiti na stvaranju turstičkih prozvoda i promociju bh. turizma. Ponovno nezvanični pokazatelji upućuju da će ova godina biti rekordna po broju ostvarenih noćenja na području Federacije, ali i općine Čitluk.
  • Slika 16x9

    Tina Jelin - Dizdar

    Novinarstvom se počela baviti 1996. godine. Od 1998. radi za Radio Slobodna Evropa. Bila je i stalni suradnik Studija 88,  Radija101, Reuters-a. Višestruko nagrađivana novinarka.

XS
SM
MD
LG