Dostupni linkovi

Imovina firmi u procesu nacionalizacije


Sven Alkalaj
Sven Alkalaj

Uredbom o zaštiti dijelova imovine preduzeća osnovanih na teritoriji bivših jugoslovenskih republika, Vlada Srbije počela je postupak nacionalizacije imovine bivših na njezinu tlu. Ovim činom koji je prije mjesec dana donijela tehnička vlada Vojislava Koštunice prekinut je proces povrata imovine firmama iz BiH.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo je Srbiji protesnu notu tražeći da se primjena ove odluke zaustavi. Ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj:

„Mi smo vezano za to uputili protesnu notu Republici Srbiji putem Ministarstva inostranih poslova Republike Srbije, u kojoj smo insistirali na primjeni aneksa G Sporazuma. Naš ambasador, odnosno otpravnik poslova u Beogradu je, zajedno sa ambasadorima Slovenije, Hrvatske i Crne Gore, prisustvovao sastanku u MIP-u Srbije na kojem se razmatralo o posljedicama koje mogu proizaći za preduzeća i države sukcesore ako se primjeni ova uredba. I tom prilikom je dogovoreno da se organizira jedna zajednička aktivnost svih ovih država i pošalje jedna zajednička nota dajući veću snagu ovim našim naporima.“

Jedan od najvećih bh. giganata „Šipad komerc“ u Srbiji je osnovao svoje firme kako bi se zaštitio od otuđenja imovine, ali najnovija uredba mogla bi ih ugroziti. Generalni direktor firme Hamza Kazazić upozorava kako na kocki nije samo imovina:

„Radi se, ipak, o velikoj imovini. Radi se tu o preko 80 raznih objekata. To su sigurno sredstva preko 50, 60 milona eura. Radi se o veoma, veoma vrijednoj imovini. Ne samo što sutra gubite imovinu nego gubite i tržište, gubite poslove i u biznisu bi, vjerovatno došlo do zastoja, odnosa u prometu između BiH i Srbije.“

Kompanija Bratstvo Holdinga iz Novog Travnika u Srbiji ima imovinu vrijednu pola miliona eura. Prema riječima direktora Šabana Rizvića, Srbija je odlučna da je proda:

„Ja sam bio gore u agenciji njihovoj koja je objavila prodaju te imovine. Mi smo apsolutni vlasnici u zemljišnim knjigama, međutim oni kažu to nas ne interesuje, mi ćemo imovinu prodati, kao da bi zaštitili imovinu preduzeća iz Srbije koja se nalazi u Hrvatskoj, Slovenije jer im se ne vraća, pa i u BiH, i da se ta sredstva upute na jedan fond iz koga bi se namirivali vlasnici iz Srbije za imovinu koja se nalazi u drugim državama.“

Vrijednost imovine bh. firmi u Srbiji se, prema podacima Agencije za privatizaciju Federacije BiH, procjenjuje na više od 300 miliona KM knjigovodstvene vrijednosti, dok je tržišna vrijednost dva do tri puta veća. Direktor Agencije Enes Ganić kaže kako su od početka godine upozoravali na ovaj problem, ali je reakcija bh. vlasti izostala:

„Mi smo tražili da zvanične institucije pokrenu proceduru ocjene ustavnosti donošenja takvog zakona koji je suprotan Okvirnom sporazumu o pitanjima sukcesije. Okvirnim sporazumom, aneksom G, kao međunarodnim ugovorom, treba da se da primat nad lokalnim ili nad zakonodavstvom koji vlada u određenoj zemlji. U tom smislu mi smo intervenisali i tražimo da se pokrene ta procedura preko nadležnih institucija. Mi dosad nismo dobili odgovor da li je pokrenuta. Jesmo dobili odgovor od Ministarstva vanjskih poslova, nešto površno, ali ne dovoljno i tražićemo preko ostalih institucija da se ospori navedeni zakon.“

Istovremeno, imovina srbijanskih firmi u BiH je vraćena, kaže Ganić:

„Mi smo u potpunosti ispoštovali odredbe aneksa G i vratili imovinu firmi iz Srbije u BiH. Posebno naglašavam za ovaj dio Federacije gdje je nadležna ova naša agencija, tako da firme koje su imale imovinu ili su nastavile svoju djelatnost s ovim ispostavama svojim, ili su to poslije prodale.“

Osim najave i obećanja iz Srbije da će odluka biti razmotrena i suspendirana, čvrstih garancija za bh. kompanije nema. Prepušteni su sami sebi, kaže Rizvić:

„Ja sam angažovao advokata. Ja ću ih pokušati usloviti zakonom preko suda da zašitim imovinu. Što se tiče naše države, oni su pasivni, oni su samo vratili imovinu tuđu, a što se tiče zaštite bilo kakvih prava, preduzeća su ostavljena na cjedilu, samostalno se bore.“

Od BiH se očekuje da zatraži ocjenu ustavnosti ove uredbe. Također da se u skladu sa Sporazumom o sukcesiji, koji Srbija direktno krši, bh. firmama vrati njihova imovina, tim prije što je Sporazum predvidio reciprocitet u ovom procesu.

XS
SM
MD
LG