Dostupni linkovi

Ne brže od života!


Adis Delalić žrtva saobraćajne nesreće, Foto: Selma Boračić
Adis Delalić žrtva saobraćajne nesreće, Foto: Selma Boračić

Broj saobraćajnih nesreća u BiH u stalnom je porastu. Osim loših puteva, starih i često tehnički neispravnih vozila, mladih vozača u brzim automobilima, živote najčešće odnosi nedisciplina na putu.

„Išli smo iz suprotnog pravca, na našu stranu je prešao i jednostavno pokosio nas. Mene je bacio na desnu stranu, a pretpostavljamo iz priče, kako su komšije pričale, da je suprugu mi na haubu bacio, da je udarila glavom o šoferšajbu i onda kad se zaustavio da ju je opet dalje bacio - i karlicu je slomila. I njoj je noga odmah na licu mjesta otišla.“

Alsina i Adis Delalić žrtve su nesavjesne vožnje pijanog vozača. Nastradali su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila prošlog mjeseca u sarajevskom naselju Bjelave. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, vozač je pušten na slobodu do početka suđenja.

„On je, znači, od naših života učinio pakao. Mi smo sada svi u bolnici. Supruga prima te lijekove, sve to, ona je mirna trenutno, ali niko ne zna šta će se poslije dešavati, poslije svega ovoga. Iznova sve ide - i iz razloga što nam je stan bio na vrhu, mora se mijenjati, ne može više biti vrh, mora se preći negdje u prizemlje. Kompletan naš život mora krenuti ispočetka.“

Od početka ove godine samo u Sarajevskom kantonu registrovano je više od 4.000 saobraćajnih nesreća. Poginulo je 14 osoba, od čega je polovina pješaka. Nastradalo je skoro 500 ljudi, a trećina je teško povrijeđena. Govori Bahrudin Sarvan, iz Odsjeka za saobraćaj MUP-a Kantona Sarajevo:

„Najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda su vožnja pod alkoholom, zatim nepoštivanje svjetlosne saobraćajne signalizacije. U zadnjem periodu imamo registrovano i nekoliko saobraćajnih nezgoda koje su za uzrok imale vožnju pod djejstvom opojnih droga. Za najčešće uzroke saobraćajnih nezgoda imali smo nepoštivanje prvenstva prolaza, nepoštivanje ograničenja brzine kretanja i nepoštivanje svjetlosne saobraćajne signalizacije.“

Na putevima RS-a u prvih šest mjeseci evidentirano je skoro 5.000 saobraćajnih nesreća u kojima je nastradalo više od 1.000 osoba. Detaljnije govori Dalibor Ivanić, inspektor za bezbjednost saobraćaja u Upravi policije MUP-a RS-a:

„84 lica su izgubila život, a 397 lica je zadobilo teške tjelesne povrede, a 1.296 lakše tjelesne povrede.“

U prvih šest mjeseci u RS-u živote su izgubila 22 pješaka, a više od 200 njih zadobilo je teže ili lakše povrede. Ivanić ističe da je još uvijek veliki broj osoba koje sjedaju za volan u alkoholiziranom stanju ili bez vozačke dozvole:

„Najčešće u saobraćajnim nesrećama učestvuju lica koja imaju od osam do 12, a zatim od četiri do osam godina vozačkog iskustva, dok su mladi vozači sa do dvije godine vozačkog iskustva učestvovali u nekih otprilike 300 saobraćajnih nesreća.“

Prema podacima Auto-moto kluba BiH - BIHAMK stanje sigurnosti u saobraćaju je pogoršano u odnosu na prošlu godinu. U 2007. godini zabilježeno je preko 40.000 saobraćajnih nesreća u kojima je život izgubilo skoro 500 osoba. Na osnovu šestomjesečnog izvještaja BIHAMK je uradio istraživanje dionica cesta na kojima se desilo najviše nesreća, o čemu više govori Alma Adilović - Crnomerović:

„Najveći broj saobraćajnih nezgoda sa stradalim licima dešava se na magistralnim cestama ili u ulicama u naselju, od kojih posebno izdvajamo magistralnu cestu M4, na kojoj se dogodila ukupno 521 saobraćajna nezgoda, zatim M17 sa 298 saobraćajnih nezgoda, M18 sa 265 saobraćajnih nezgoda, dok su na ulicama u naselju najranjiviji pješaci.“

Pitali smo građane Sarajeva osjećaju li se sigurno dok hodaju ulicama:

„Moramo mi sami obratiti pažnju radi svoje sigurnosti jer ako mi pazimo na prelaz, na sve, normalno da ćemo biti sigurni.“

„Nesigurno skroz. Pa uopšte ne gladju je li crveno, nije li crveno, nekad prođu kroz crveno, uopšte ne gledaju prolazi li narod ulicom.“

„Vrlo nesigurno zbog količine auta, zbog nepažnja, zbog parkiranja po trotoarima, zbog toga što žure da pređu - da li je crveno ili žuto ili zeleno, nebitno je.“

Nesigurni su i vozači:

„Mnogo je vozila, mnogo mladih vozača. Po danu i nekako, noć je još gora. Puno je alkohola, puno svega.“

„Nimalo bezbjedno. Svi ludo voze, svima se žuri. Ne poštuju pješake, ne poštuju prvenstvo prolaza, nervozni, trube, ubacuju se.“

U narednom periodu BIHAMK će provesti nekoliko saobraćajno-preventivnih akcija kako bi se smanjio broj saobraćajnih nesreća, a samim tim i broj nastradalih. Međutim, sve je do učesnika u saobraćaju, ili jednostavnije rečeno - do ljudi.

XS
SM
MD
LG