Dostupni linkovi

Uzroci porasta potpore ulasku u NATO


Belgium -- NATO, logo, undated
Belgium -- NATO, logo, undated

Istraživanja javnog mnijenja provedena posljednjih dana pokazuju veliki porast potpore građana ulasku Hrvatske u NATO. Smatra se da je jedan od razloga takvom trendu reakcija na nerede u Beogradu i Banja Luci nakon proglašenja nezavisnosti Kosova.

Hrvatsko članstvo u NATO-u podržava 54,2 posto ispitanika, a to je i najviša potpora ulasku Hrvatske u NATO od kada tu temu prati javno mnijenje, pokazuju rezultati istraživanja „Promocije plus“. Agencija „Puls“ tom se temom bavi jednom mjesečno, i oni kažu kako je potpora čak i veća – od 52 posto koncem siječnja, koncem veljače skočila je na 67 posto, kaže za naš radio Dragan Bagić, savjetnik za istraživanja u agenciji „Puls“. On podsjeća da je sve od konca 2003. godine u Hrvatskoj bilo više protivnika nego pristaša hrvatskog ulaska u NATO:

„Nakon četiri godine čvrstog usmjerenja protiv ulaska u NATO, negdje u ljeto ove godine se stvar počela mijenjati, dakle preokrenuo se trend. Negdje u osmom-devetom mjesecu se izjednačio broj onih koji su za i protiv. U devetom-desetom mjesecu je bilo nešto više onih koji su bili za. U siječnju smo imali 52 posto onih koji podržavaju ulazak, odnosno koji smatraju da Hrvatska treba prihvatiti pozivnicu i postati članica NATO savez.“

Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije, inače oštar protivnik ovakvom načinu hrvatskog ulaska u NATO, kaže za naš radio kako je sve snažnija potpora hrvatske javnosti ulasku u NATO rezultat turbulentnih zbivanja u regiji:

„Odnosno proglašenja nezavisnosti Kosova, ali još više, rekao bih, nemira u Srbiji. Nažalost, bojim se da je to ponovo pogrešno protumačena uloga NATO-a i onoga što se dešava kad jedna zemlja uđe u NATO. Građani su na neki način nasjeli na onaj argument da Hrvatska mora ući u NATO zbog svog susjedstva. Ulaskom Hrvatske u NATO, najmanje ćemo se baviti susjedima, a ponajviše nekim zemljama na drugim kontinentima, koje su jako daleko od nas. Taj argument koji smo slušali prethodnih mjeseci, a koji je dolazio od premijera, pa čak i od predsjednika države, da moramo u NATO zbog radikala u Srbiji, javnost je, izgleda, nekako progutala. Ali želim upozoriti da to uistinu nije pravi i dobar argument zašto bi Hrvatska trebala ući u NATO.“

S ocjenom o razlozima snažnije potpore hrvatskom ulasku u NATO za naš radio govori i predsjednik Transparency International Hrvatske Zorislav Antun Petrović:

„Vjerujem da je povećana potreba za pristupanjem Hrvatske NATO-u posljedica zbivanja u našem susjedstvu. To su, znači, prvenstveno neredi u Beogradu i Banjaluci. Djelomice je razlog, vjerojatno, iako je to zaista mali dio, sve veća aktivnost vlasti i nevladinih udruga na otvaranju rasprave na temu NATO i informiranje javnosti.“

Naime, i Transparency International se uključio u raspravu o hrvatskom članstvu u NATO-u:

„Kroz kampanju ,Bolje pakt nego rat‘ Institut za demokraciju i Transparency International Hrvatska nastoje potaći u javnosti raspravu o NATO-u, i to sa svih aspekata- Želimo da se čuju sva mišljenja i da građani imaju što je moguće meritornije informacije.“

Ipak, kampanje nisu potpuno bez utjecaja, kaže Bagić:

„Ne postoji tako efikasna kampanja koja bi u mjesec dana podigla podršku za 15 posto, u to sam prilično uvjeren. Ali određena kampanja, odnosno jasnije komuniciranje i tako dalje oko NATO saveza, ima učinke na porast podrške koja je počela negdje u ljeto 2007. godine. Međutim, to je bio jedan blagi utjecaj, blaga promjena. Međutim, ta promjena je bila pozitivna utoliko što je preokrenula taj negativan trend prema ulasku u NATO savez koji je trajao četiri godine.“
XS
SM
MD
LG