Srijeda, 19. juni/lipanj 2013, 08:17 CET

Kosovo

Tači: Pet lekcija sa Kosova

Hašim Tači, premijer Kosova, na konferenciji u Beču
Hašim Tači, premijer Kosova, na konferenciji u Beču
Veličina slova - +
Autor: Hašim Tači, premijer Kosova (The Christian Science Monitor), prevela: Ena Stevanović

U vrijeme kada se mnoge zemlje suočavaju sa ekonomskim problemima, etničkim sukobima i političkim previranjima, jedna od najmlađih država na svijetu može ponuditi lekcije iz mirotvorstva i rješavanja problema.

Drugog jula, dva dana prije nego što Amerika proslavlja Dan nezavisnosti, Kosovo obilježava prekretnicu na svom putu do samouprave.

Tom prilikom će biti održan sastanak sa Međunarodnom upravnom grupom (MUG) na kojem će se odlučiti hoće li biti okončan međunarodni nadzor Kosova nakon što kosovski parlament usvoji nove ustavne promjene (Tekst je pisan prije sastanka na kojem je odlučeno da se okonča međunarodno nadgledanje nezavisnosti ove zemlje o čemu možete pročitati u posebnom prilogu).

To znači da će nadzorna tijela koja su imenovana od strane Međunarodne upravne grupe - Međunarodni civilni ured i njegov međunarodni civilni predstavnik - prestati postojati.

Njihove izvršne ovlasti će biti prebačene u nadležnost tijela izabranih od strane kosovskog naroda, na kosovski parlament, predsjednika, premijera i druge državne dužnosnike.

Nedavna prošlost nudi nekoliko dragocijenih primjera o tome kako liberalno demokratske vrijednosti mogu prevagnuti uz veliki anganžman međunarodne zajednice. Kosovo koje je osnovano nakon raspada bivše Jugoslavije prije dvije decenije je pretrpilo rat, genocid, aparthejd i međuopćinske sukobe.

Istina je da se Kosovo još uvijek bori s posljedicama rata. Etnička napetost između Srba i kosovskih Albanaca se i nastavlja, posebno na sjeveru, a i ekonomija mora prevaliti dug put. Kosovo je nasiromašnija zemlja u Europi sa najvišom stopom nezaposlenosti.

Unatoč ovim izazovima, mi smo obnovili ne samo naše kuće, puteve, mostove i ostalu infrastrukturu već smo izgradili i novu državu, u nastojanju da ponovno ispletemo našu društvenu mrežu. Sada kada je proces izgradnje države skoro okončan, Kosovo je spremno da krene naprijed kao samostalna država koju su priznale 93 zemlje, uključujući 22 od 27 zemalja Europske unije, 24 od 28 zemalja članica NATO-a i 30 od 57 država Organizacije za islamsku suradnju.

Naš optimizam je potaknut činjenicom da smo ne samo jedna od najnovijih zemalja svijeta, već smo i jedna od najmlađih: 75 posto našeg stanovništva je mlađe od 35 godina. Možemo nadići tragedije 20. stoljeća jer će većina našeg stanovništva proživjeti većinu svog života u 21. stoljeću.

Iako svaka zemlja ide vlastitim putem, Kosovo može ponuditi pet lekcija iz vlastitog iskustva:

1. Poštujte vladavinu zakona

Specijalni izaslanik UN-a Martti Ahtisaari je 2007.godine predstavio plan koji uključuje načela prava pojedinca i zajednice. U suradnji sa Međunarodnim civilnim uredom EU, kosovski lideri su Ahtisaarijeve odredbe uvrstili u kosovski ustav, zakone i svakodnevni život.

2. Zaliječite ratne rane

Učeći iz iskustava zemalja kao što je Južna Afrika, nedavno sam predložio Komisiju za istinu i pomirenje koja će preispitati postupke obiju strana tijekom rata. Komisija je osnovana 4.juna i njen cilj nije kažnjavanje već pročišćavanje kako bi pripadnici svih etničkih i vjerskih skupina mogli ići naprijed ka pomirenju.

3. Ponudite svakome mjesto za stolom

Mi štitimo prava Srba i ostalih manjina na Kosovu i trudimo se da ih integriramo u društvo i državu. Ukupno 20 od 120 mjesta u parlamentu je rezervirano za manjine, uključujući 10 za etničke Srbe. Tri kosovska Srbina imaju poziciju ministra, uključujući i zamjenika premijera. Osnovano je šest novih općina kosovskih Srba.

4. Podstičite poduzetništvo

Obnovo ekonomije tijekom globalne recesije je zastrašujući izazov. Kosovo teži ka slobodnoj tržišnoj ekonomiji s niskim porezima, zaštitom za investitore i zakonima kompatibilnim sa zakonima Europske unije. Agresivno pozivamo na strana ulaganja u oblasti poljoprivrede, čiste energije, rudarstva, proizvodnje i turizma.

5. Shvatite da nezavisnost i međuzavisnost idu ruku pod ruku

Uz punu nezavisnost, truditi ćemo se da surađujemo sa našim susjedima i cijelim svijetom. Nastojimo uvjeriti Srbiju i Rusiju da Kosovo može doprinijeti stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Želimo surađivati sa Europskom unijom i UN-om kao punopravna članica europskih i međunarodnih organizacija.

Prije gotovo dva desetljeća, sukob je služio kao katalizator za demokratizaciju i europsku integraciju Kosova. Sada, u suradnji sa EU i UN-om, Kosovo dokazuje da su demokratizacija, pomirenje, slobodno tržište i vladavina zakona pravi put, kako za stare tako i za nove države.
Ovaj forum je zaključen
Sortiranje komentara
Komentari
     
Ime: mujo Grad: hercegovina
04.07.2012 23:22
Srpski politicari,vojvode i vodze su svojim ponasanjem stvorili Republiku Kosovo,zasto se sad ZALITE.(trazili ste evo vam ga)

Ime: Emigrant
04.07.2012 21:58
Covjek (Thaqi) pruza ruku pomirenja srpskome narodu bez obzira sto smo strasno stradali od srpeske politike i Srpske drzave u zadnjih 200 godina,pa ko hoce neka prihvati a ko nece i ne mora ali mora da postuje zakone i drzavu Kosova,svidja to nekome ili ne

Ime: Miodrag iz Peci Grad: Beograd
04.07.2012 20:48
Ni svoj zadatak nije dobro uradio, a vec deli lekcije...
Ne kaze, da mu je pola ministara u aps zbog korupcije!
Nista nema o bez veze potrosenim ogromnim donacijama.
Da su poceli od pocetka, pa da ima opravdanje.
Osim sto je obican narod nastradao u ratu; popaljene i porusene kuce, mrtvi i nestali, raseljeni, industrija, infrastruktura i resursi su ostali netaknuti...
Cak u mojoj Peci, je ostala neraspakovana nova pivara, a nova fabrika obuce nikada nije proradila...
Privatizacija je leglo korupcije, i potpuno obespravljivanje onih koji su odvajali od svojih ustiju, da se te fabrike i preduzeca izgrade...
Narcisoidno i preteciozno, prepotentno...

Ime: tito Grad: bih
04.07.2012 17:17
Da nije žalosno bilo bi smješno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ime: Monetarista
04.07.2012 09:40
Ovo nije iz RFE, ovo je clanak iz Kriscanskog Naucnog Magazina iz rubrike Naucna Fantastika. Ozbiljno.
Odgovor

Ime: Globalista
04.07.2012 16:36
I ono sto Dacic prica je naucna fantastika...pa ga opet stanovnici Srbije biraju. Cak 8% je glasalo za njega i njegov propali SPS. Za Thaci-ja i njegovu stranku je glasalo oko 30% stanovnista Kosova. Ipak demokratske razlike postoje.
Odgovor

Ime: Aleksandar
04.07.2012 21:05
Da, Thaqi je imao podrsku u pojedinim mestima u Drenici od 150%, tj glasalo je vise ljudi nego sto ih ima u birackom spisku. Predpostavljam da si na ove demokratske razlike hteo da ukazes.
Odgovor

Ime: Milivoje Radaković
04.07.2012 21:48
To uopšte nije neverovatno, obzirom da su i na onomad održanim izborima u "užoj" Srbiji pojedini kandidati dobijali i po 200% glasova. Eto, tek da ne bude da u onom "Kosovo je Srbija" nema baš ni malo istine!

Ime: Anonimni posjetilac
03.07.2012 21:20
Strasno! Neverovatno! Ovo je za neverovati. Da li on veruje u ovo što je napisao. Da li uredništvo veruje rečima ovog čoveka? Ali da ovakav lik deli lekcije ni manje ni više u pet tačaka. O bože imali šanse za oporavak ove i ovakve evrope pa makar se zvala slobodna. I još jednom strašno!
Odgovor

Ime: Milivoje Radaković
04.07.2012 04:28
> O bože imali šanse za oporavak ove i ovakve evrope pa makar se zvala slobodna. <
Стварно не треба положен курс из психоанализе да се уочи како из сваког резигнираног српског "партијоте" вири мали Стаљин! Кад помисле на њега, огреје их сунце са Истока...
Odgovor

Ime: Djoni
04.07.2012 01:10
Dao si licni opis svog stanja - a ne nekog drugog. Thaci je profesor po struci i govori kao premijer vlade Kosova o problemima o ..i oko Kosova. Kada Thaci bude iznosio svoje misljenje o tkz "republici sumskoj".....mozes napisati slican komentar.
Odgovor

Ime: Emil
04.07.2012 21:45
Thaci je profesor.....hahahaha.....a cega je on to profesor?
Thaci je profesor, Milos Obilic je Albanac, srpske crkve nisu srpske vec albanske, Albanci su narod najstariji na Balkanu.....dokle vise?
Voleo bih da jos samo RSE ovaj moj komentar i objavi, posto uglavnom ne objavljuje komentare koje pisu Srbi. Hvala
Odgovor

Ime: Emigrant
05.07.2012 22:31
@ Emil

he,he,he znam ponekad istina boli ali sta ces,nastavi i dalje da zivis u mitovima
Odgovor

Ime: Milivoje Radaković
04.07.2012 23:44
>>Voleo bih da jos samo RSE ovaj moj komentar i objavi, posto uglavnom ne objavljuje komentare koje pisu Srbi.<<
Paranoja! Najveći neprijatelj Srba i srbstva uopšte!

Ime: Hrvatska Grad: Istra
03.07.2012 18:33
Kosovo je bogato plemenitim metalima, mineralima i rudama, samo da se još malo osamostale bit će jedna od najbogatijih državica u regionu! Samo mi ne mojte pisati ; oni su ovakvi, oni su onakvi, Amerika ovo, Amerika ono...........Vi ste samostalni, nitko vam ne smeta da se razvijate i opet ništa. Ili niste sposobni ili ste toliko zavidni da od gledanja tuđih "dvorišta" zaboravljate da imate svoje!"Zavist nije ništa drugo nego mržnja prema tuđoj superiornosti"! Ne mojte se uvrijediti, ali moje mišljenje je da ste jako agresivni( na svoju štetu) misleći da Rusija stoji iza vaših leđa. Ne zaboravite da su vam okrenuli leđa i odbili vas kad ste tražili njihovo državljanstvo. "Srbija trči počasni krug" je uvertira u stanje u Srbiji!To je dokaz da počasni krug ne trče uvjek pobjednici! Izvinjavam se ako sam nekoga uvrijedio, ali iskreno, nije mi to bila namjera! Pozdrav iz suncem okupane Istre!