Dostupni linkovi

SAD neće nametati rješenja za BiH ali žele dogovor


Hillary Clinton u Sarajevu, 12. oktobar 2010
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00


(Video: Hillary Clinton u Sarajevu, 12. oktobar 2010. Autor: Marija Arnautović)

Dženana Halimović

Američka državna sekretarka Hillary Clinton, prilikom posjete BiH, istakla je kako SAD neće podržati nikakve secesionističke ideje u ovoj zemlji čija je budućnost u EU i NATO.

Put do toga jeste jedino kroz dogovor lidera. Podrške od strane jedne od najvećih svjetskih sila neće nedostajati, ali rješenja se neće nametati, poručila je Clintonova u Sarajevu.

Clinton je u u BiH došla je kako bi pokazala jasnu opredijeljenost politike SAD da podrži BiH na njenom putu ka budućnosti koja je u EU i NATO-u, bez obzira na različite političke stavove u zemlji:

„Jedan od najboljih načina da se promijeni stav koji su zauzeli lideri je da se promijeni stav ljudi koje oni predstavljaju. Zato mislim da kretanje ka EU i NATO-u kao sredstvu koje će ujediniti naciju imaju veliki smisao. SAD su govorile i nastaviće govoriti protiv svih koji podrivaju progres i stabilnost BiH.“

Pritisak izvana, napomenula je Clintonova, povremeno ima svoju svrhu, ali dogovor o budućnosti i rješavanju problema u BiH, uključujući i ustavne promjene, mora se naći unutra.

O tome je razgovarala i sa bivšim članovima Predsjedništva BiH, te novoizabranim bošnjačkim članom Bakirom Izetbegovićem. Iako nije bilo direktnih ponuda za ustavna rješenja u poruci Clintonove, Izetbegović kaže:

„Nije nam interes da imamo probleme ponovo u BiH, da imamo sukobe, da time odbijemo investicije, da onad nemamo penzija, plaća i svega ostalog. A interes nam jeste da imamo atmosferu, jedan poslovni ambijent koji privlači investicije, koji omogućava zapošljavanje, koji puni budžete.“

Kada je u pitanju stav SAD prema BiH i njenoj cjelovitosti, Clintonova je bila jasna:

„Podržavamo BiH kao demokratsku i multietničku državu i ne podržavamo nikakvu secesiju koja dolazi od bilo koga, jer smatramo da je to izgubljen prijedlog, i to ni na koji način ne odražava ono što su naše analize zaključile, a to je da zajednička BiH je mnogo jača, mnogo sposobnija i tako će mnogo vjerovatnije ići u integracijske procese u budućnosti, nego ukoliko se raspada.“

Novoizabrani predsjednik RS Milorad Dodik, čiji se stav o prolaznosti BiH i mirnom razlazu sve češće može čuti, kaže kako je ohrabren riječima šefice američke diplomatije da se neće nametati rješenja. Smatra da se dogovor može postići, ali je preduslov za to ukidanje OHR-a:

„Ja sam od gospođe državnog sekretara tražio upravo da se situacija u BiH relaksira na način da se zatvori OHR jer je on remetilački faktor bilo kakvog mogućeg dijaloga. Činjenica je da je BiH sa OHR-om pod protektoratom i da imamo problem evropskog puta zato što je EU jasno naglasila da dok postoji OHR ne možemo se kretati u promjeni statusa ka članstvu u EU.“

(Foto galerija: Hillary Clinton u Sarajevu, 12. oktobar 2010)




S obzirom da je Klintonova ukazala na neophodnost reformi, kako ustavnih tako i ekonomskih, jedno od pitanje koje se nameće liderima stranaka koje će u naredne četiri godine obnašati najodgovornije funkcije jeste hoće li to zaista moći i uraditi. Predsjednik SDA Sulejman Tihić:

„Izborna temperatura je još visoka, neka se spusti na jednu normalu i nakon toga će svima biti jasno - i nama u BiH i EU i Americi, ko hoće evropsku BiH u EU, a ko neće.“

Nema alternative

Predsjednik SDP BiH Zlatko Lagumdžija:

„Što prije lideri ove zemlje uspiju da se organiziraju na ovim ciljevima, na ovim strateškim pravcima, to će ova zemlja biti prije normalna zemlja. Nema alternative onome što za ovu zemlju što smo danas čuli. U razgovoru koji sam imao sa gospođom Clinton sam rekao da nam je narod jasnu dao poruku, mi smo spremni da preuzmemo svoj dio odgovornosti.“

Potpredsjednik HDZ-a BiH Niko Lozančić, nakon razgovora s Clintonovom o teritorijalnim ekskluzivitetima, ima drugačiji stav od onog kakav je iznesen nedavno:

„Mislim da ekskluziva hrvatski, srpski, bošnjački nije dobra, a BiH treba da bude decentralizirana država od više multietničkih regija. To je svakako nešto za šta se mi zalažemo.“

Poruka koju je prenijela američka državna sekretarka je jasna i direktna, te ni oni koji su imali bilo kakve otklone prema BiH i njenoj cjelovitosti i državnosti ne mogu je ignorisati. Tim prije što je došla u pravom trenutku, kada se vlast u zemlji formira, kaže bivša ambasadorica BiH u SAD Bisera Turković:
Bisera Turković: Mislim da dolazi sada period u kojem ćemo moći da imamo punu podršku. Dosta je bilo neozbiljnosti koja je iza nas


„Mislim da dolazi sada period u kojem ćemo moći da imamo punu podršku. Dosta je bilo neozbiljnosti koja je iza nas. I mislim da se očekuje jedan ozbiljan rad političkih predstavnika BiH i ubrzavanje tog puta prema euroatlantskim integracijama.“

No, Mladen Ivanić, bivši ministar vanjskih poslova BiH, nije preveliki optimista. Stavovi su odavno poznati, ali stanje se u odnosu na protekle četiri godine, smatra, neće bitnije promijeniti:

„Ja sam prije četiri godine rekao, a mislim da ću to i sada moći reći, da je najbolje što se Bosni i Hercegovini može desiti stagnacija, dakle da ne bude većih problema, da ostane relativno mirno, a neki veliki napredak i neke velike pozitivne pomake ja zaista ne očekujem, jer u principu manje-više učesnici u igri su isti, a ti isti učesnici u igri u zadnje četiri godine ništa spektakularno nisu napravili.“

Ipak, šefica američke diplomatije bila je jasna u isticanju podrške SAD Bosni i Hercegovini i njenom evropskom putu. Balkan je sfera interesovanja administracije u Washingtonu, te se nikakve nove turbulencije, kako se da iščitati iz njenih govora, neće tolerisati.
XS
SM
MD
LG