Dostupni linkovi

Zakonom protiv porodilja?


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Da li Vlada izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju, ukoliko prođe skupštinsku proceduru, priprema novi udar države na trudnice, porodilje i majke - kako tvrdi dio nevladinog sektora ili su ove mjere usmjerene ka poslodavcima koji godinama uzimaju ogroman novac od države na račun zaposlenih trudnica.

Iako su NVO prije više od mjesec Ministarstvu zdravlja uputile zhtjev da se promijeni za njih sporni dio nacrta ovog zakona iz Udruženja Roditelji kažu da su za sada ostali bez odgovora.

NVO, njih 14, traže od ministarstva da se izmjenama propiše obaveza da se tim zakonom isplati naknada zarade trudnicama koje su zbog održavanja trudnoće privremeno spriječene za rad u visini 100 % od osnova za naknadu. Novim nacrtom zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju predviđeno je i da prva dva mjeseca odnosno 60 dana trudničkog odsustva novac država neće refundirati poslodavcu. Od 60. dana fond će da nadoknadi u iznosu od 70 odsto od osnove koja ne može bti veća od prosječne zarade u prethodnj godini.

Kristina Mihajlović iz Udruženja „Roditelji“ se nada da ovakvo rješenje neće biti usvojeno:

Ako bude usvojeno ovo rješenje to bi bio samo dodatni podstrek poslodavcima da odluče da ne produže odsustvo trudnicama. Dakle, ovo ne samo da je diskriminacija nego je i smanjivanje svih mogućih prava i tjeranje žene i njenog partnera da se zamisle da li mogu da imaju porodicu. Dakle, krenulo se u neke kontrole pa se sada tu otkrivaju neki veliki slučajevi i tako dalje. Mislim da je svima nama sada jasno o čemu se tu radi i da smo eto odlučili da smanjimo troškove na račun porodice, odnosno trudnica i porodilja.“

Iz Ministarstva zdravlja, međutim smatraju da žene, majke, trudnice ili porodilje nijesu dobro shvatile ovu normu, objašnjava Senka Klikovac, Savjetnica ministra zdravlja. Ona uvjerava da norma nije usmjerena ka trudnicama već ka poslodavcima:

„Jer će država poslodavcu finansirati 70 posto porodiljskog odsustva zaposlenice. Onih 30 posto je dužan poslodavac da isfinansira. Njemu to ne odgovara ali ne može da mu ne odgovara jer ne postoji Uprava za inspekcijske poslove samo da bi postojala u sistemu. Dakle, svaka žena, porodilja koja je na trudničkom bolovanju sama mora da interveniše i izbori se za svoja prava ako su joj uskraćena kod poslodavca. Tako da se ne slažem sa tvrdnjom da se ovim zakonom uskraćuju prava porodiljama. Novim zakonom pokušavamo da smanjimo zloupotrebe a ne na štetu porodilja. To je naš stav i to će biti definisano zakonom. Vidjećemo šta će biti. Mislim da je završena javna rasprava. Ne možemo ništa komentarisati do suvajanja zakona u parlamentu.“

No, u NVO sektoru misle drugačije:

„Mi se iskreno nadamo da te izmjene neće biti usvojene jer se radi o predviđanju manje prava za trudnice. Mi smatramo da se na ovaj način trudnice dovode u jednu nezavidnu situaciju a sa druge strane su i diskriminisane“, kaže Ana Šoć iz udruženja za antidiskriminaciju Ekvista.

Ipak, savjetnica ministra zdravlja Senka Klikovac ovako odgovara NVO sektoru i trudnicama:

„Odgovorno tvrdim da porodilje nijesu oštećene novim mjerama. Ovdje se samo privatni poslodavac u datom trenutku može osjetiti oštećenim jer neće biti u prilici da prikazuje platu porodilji od dvije ili pet hiljada eura a koju je plaćao sa nekih 250 ili 300 eura.“

„Naravno da se to odnosi na veliku većinu žena, porodilja. Sama činjenica da vi dođete na intervju za posao i da vas neko pita da li želite da imate djecu govori vam kako poslodavac na hiljadu i jedan način može da izbjegne zakon, a vi kao žena ne možete da dokažete da vas je neko odbio zbog toga, nije vam produžio ugovor o radu ili nije vam dao posao zato što planirate porodicu.“

XS
SM
MD
LG