Dostupni linkovi

Interkulturalni zbor mladih: Bolji je mir


Interkulturalni zbor mladih osnovan je u Franjevačkoj gimnaziji u Visokom 2013. godine. Povezivanje mladih, prevazilaženje predrasuda, upoznavanje različitosti, samo su neki od ciljeva ove suradnje, kaže fra Ivica Studenović, profesor u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji.

„Zato smo ga i nazvali Interkulturalnim zborom mladih. Namjerno smo izbjegli riječi interreligijski ili međunacionalni. Okuplja mlade ljude, sa ciljem da zajedno rade na zajedničkim projektima. U ovom slučaju radi se o glazbi“, rekao je Studenović.


Zbor je nastao na inicijativu vođe zbora iz Koblenza Manfreda Feiga koji je želio napraviti međunarodnu glazbenu suradnju sa Bosnom i Hercegovinom, kaže Studenović. „Bosna i Hercegovina mu je bila osobito zanimljiva država upravo zbog svoje interkulturalnosti, gdje različiti ljudi različitih kultura i nacija žive zajedno.“

Izvanredno djelo Karla Jenkinsa uz pratnju Rajnske državne filharmonije mladi su izveli u ožujku u Koblenzu. Bh. publika je imala priliku čuti koncert u Visokom i Sarajevu. Zbor je pokazao izuzetnu ozbiljnost i talent jer je djelo, kako kaže fra Ivica, jako zahtjevno. „Djelo se zove Mass for Peace, Misa za mir, i upravo to je i poruka ovoga koncerta. Koncert se zove po izvatku iz tog djela – Better is Peace, u prijevodu Bolji je mir.“

Dirigentica Alma Aganspahić kroz cijelu godinu intenzivno je radila s mladim ljudima. Kaže da nije bilo uvijek lako uskladiti obaveze učenika i studenata i raditi na pripremi jednog velikog i ozbiljnog djela.

„Sam proces je trajao godinu dana, petkom, nedeljom, Visoko... To su ipak djeca koja su jako angažovana u svojoj školi, koja imaju mnogo predmeta, pa je valjalo uskladiti svu djecu da ih pridobijemo na probe. To smo na kraju i uspjeli i mislim da smo pokazali ovim koncertom, ponajviše emocijama.“


Suradnja je pomogla članovima zbora, orkestra, ali i voditeljima projekta da dokažu da lijepu glazbu svi dobro razumiju i da je to odličan način povezivanja različitosti, naglašava Aganspahić. „Mislim da smo se mi više udružili, jer je u početku to bila samo Franjevačka klasična gimnazija, pa su se onda još okupljali određeni članovi, između ostalih tu su iz BellArtea itd., a najljepše je da je sve bilo upravo interkulturalno – da svak svakoga poštuje. Mislim da smo pokazali da je ipak muzika naša jedina religija.“

„Kroz tu suradnju imali smo priliku upoznati se međusobno, i što je bitno – kroz glazbu doprijeti do biti svega ovoga čime se bavimo, a to je pomirenje, međunacionalno, međukulturalno, međureligijsko, i višejezična suradnja“, preneo je Danijel Stanić iskustvo koje je imao kao član zbora.

Mladi glazbenici nastojali su na jedan svoj način prenijeti poruku mira. O tome koliko su uspjeli, svjedoče komentari publike:

„Fenomenalno! Stvarno sam prezadovoljan. Pravi profesionalci!“

„Treba pozdraviti činjenicu da se ide na jedan ovakav spoj i kultura i različitih tradicija, s obzirom da smo imali dijelom islamsku tradiciju, dijelom i tradiciju katoličku, tako da je u svakom slučaju bio zanimljiv spoj kultura, to je relativno u skladu s našim ustrojem ili nekakvom kulturom koja je višestruka, u svakom slučaju.“
  • Slika 16x9

    Ivana Bilić

    Diplomirala žurnalistiku na Filozofskom fakultetu u Tuzli. Na Radiju Slobodna Europa radi od prosinca 2013. godine kao novinar-reporter za radijski program i magazin TV Liberty.

XS
SM
MD
LG